Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda proje hakkında bilgiler verildi. Proje kapsamında BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde beş atölye ve beş dershane oluşturulacak.

Toplam 6 milyon 525 bin TL’lik projede mekanik atölyesi, metal işleri atölyesi, makine işleri atölyesi, endüstriyel otomasyon atölyesi, yenilenebilir enerji atölyesi, genel dershane, bilişim dershanesi, mekatronik dershanesi, elektrik-elektronik dershanesi ve PLC hidrolik pnömatik dershanesi kurulacak. Projenin toplam 6 milyon 525 bin TL’lik maliyetinin yüzde 90’ını Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Yüzde 7,5’ini Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve yüzde 2,5’lyuk kısmını da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.

5 ATÖLYE 5 DERSLİK OLACAK

Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray proje ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:“BALOSB Mesleki ve Teknik Merkezi içerisine yerleştireceğimiz makine, teçhizat ve ekipmanın alımı ile ilgili GMKA tarafından yürütülen güdümlü proje imza töreninde bir araya geldik. Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde 5 atölye ve 5 dershane yer alacak. Merkez bünyesinde oluşacak tüm birimlerde sadece okulda eğitim alan öğrenciler istifade etmeyecek. Bunun dışında mesleki hayatı bitmiş, ama herhangi bir niteliği kavuşamamış olan vatandaşlarımızın da mesai saatleri sonrasında ve hafta sonları Milli Eğitim Müdürlüğümüzün eğiticilerinden istifade edilerek onların da eğitilmesini sağlayacak. Bunun akabinde eğitim alan vatandaşlarımızın sertifikalandırmasını sağlayacağız. Fabrikalarımız yine kendi oryantasyon eğitimlerini burada yapacaklar. İnşallah ileriki dönemde de ruhsatını aldığımız zaman mesleki yeterlilik belgesini de kendimiz sınav yapmak suretiyle bu atölyelerde vermeyi planlıyoruz.”

PROJE TUTARI 6 MİLYON 525 BİN TL

Proje ile ilgili ayrıntı veren GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç proje ile birlikte iş dünyasının ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanacağını kaydetti. Güç yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Bizi bir araya getiren bu proje bizim çok önemsediğimiz bir konsept. Toplam proje bütçesinin yüzde 90’ına kadar olan tutarı GMKA tarafından karşılanacak Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Organize Sanayi Bölgesi’nin uhdesinde kurulacak. Toplam proje bütçesinin yüzde 90’ına kadar olan tutarı GMKA tarafından karşılanacak projede ajansın toplam destek tutarı 6 milyon 525 bin TL olacak. Yine projenin eş finansman tutarının yüzde 7,5’i OSB Müdürlüğü, yüzde 2,5’i ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Sanayinin odağında yer alan OSB’de kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi, eğitim ve iş piyasası arasında ara yüz fonksiyonu üstlenecek. Uygulamalı eğitime ulaşmada güçlük çeken mesleki eğitim kurumu öğrencilerinin ve ilde yer alan, nitelikli personele ihtiyacı olan işletmelerin yararlanacağı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, iş gücü arzının talep doğrultusunda geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.”

*****

SANAYİCİMİZ İÇİNKALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Vali Ersin Yazıcı ile mutabakat imza töreninde Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:“Buradaki heyetin sayesinde inşallah en çok tercih edilen, Balıkesir’in parmakla gösterilen meslek lisesi olacak. Bunu niçin yapıyoruz? Öncelikle Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet eden ve genişleme bölgesinde yer alacak olan sanayicimize en kaliteli, en kalifiye elemanları yetiştirmek istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum: Atölyeler çok güzel olacak.

YURT BİNASI YAPTIRIYORUZ

Bunun yanında Valilik olarak meslek lisemize yurt yaptırıyoruz. Orası programımızda yoktu. Ama ben dahil ettim. Çünkü istiyorum ki Balıkesir’in her tarafından daha iyi, hevesli ve istekli öğrenciler bu okulumuza geldin. Bu okuldan kendi geleceğine buradan yol versin istiyoruz.

SANAYİCİYE KULAKLARIMIZI TIKAMAMIYORUZ

İnanıyorum ki Organize Sanayi Bölgesi’nin isteklerini, ihtiyaçlarını başta bu meslek lisemiz olmak üzere diğer okullarımızda karşılayacağız. Bunun için sanayicimizle birlikteyiz, onların isteklerine kulağımızı tıkamak değil, sonuna kadar açıyoruz. Onlar nasıl eleman istiyorsa ona göre Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere biz buradaki bütün kurumlar elimizden gelen bütün gayreti gösterip istenilen nitelikte eleman yetişmesini sağlayacağız. Böylece öncelikle Balıkesir ekonomisine, ardından da Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlamış olacağız.

SİZE TEŞEKKÜR ETTİKLERİNDE BİZİ UNUTMAZSINIZ

İnşallah daha güzel günlerde, daha farklı törenlerde, içinde her daim insanın ve eğitimin olduğu törenlerde, kutlamalarda bir araya geliriz. İnşallah ben burada olmam ama bugün burada olanlar ya da gelecekte burada sanayi tesisi kuracak olanlar, bir 10 yıl sonra Zekai Bey, Faruk Bey ve sizlere teşekkür edecekler. Diyecekler ki burada gerçekten iyi düşünmüşsünüz. Çocuklar buradan mezun oluyor, zaten mezun olmadan ben fabrikada çalıştırıyorum, mezun olduğunda her şey hazır, sanki 10 senedir benim işyerimde çalışıyormuş gibi tezgahın başına geçecek, işler dört dörtlük yürüyecek. İşler dört dörtlük yürüdüğünde de inşallah size teşekkür edecek.  Zaman da inşallah bizi de hatırlarsınız.”

MUTABAKAT METNİNİ HEP  BİRLİKTE İMZALADILAR

İş gücü arzının talep doğrultusunda geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen proje ile ilgili imza törenine Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, BAUN Rektör Vekili Prof. Dr. Şakir Sakarya, OSB Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Faruk Kula, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, OSB Müdürü Mesut Eray, İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk katılarak mutabakata imza attı.