Kış ayları için yiyecek hazırlıklarını yapan ev hanımları dün Salı Pazarı’nda alışverişle günlerini geçirdi. Kış ayları öncesinde gerek derin dondurucu için gerekse turşu yapımı için ürünler alan ev hanımları sıcak havaları değerlendirerek kış hazırlıklarını tamamlama telaşına girdi.

Dün Gündoğan Mahallesi’nde kurulan Salı Pazarı’nda özellikle yaz sebzeleri olan ürünlerin satışında artış olduğu gözlendi. Ev hanımları kış aylarında yazlık ürünlere hasret kalmamak için derin dondurucularını taze ürünlerle doldurma telaşındaydı. Özellikle taze fasulye, barbunya gibi yaz ürünlerini alan ev hanımları ayrıca kornişon, salatalık, kırmızı ve yeşil biber, lahana, kereviz gibi ürünler de alarak turşu yapımı hazırlıklarını tamamladı.

Salı Pazarı’nda kış hazırlıklarını yapan ev hanımları fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olurken, üretici ve satıcılar da fiyatların normal düzeylerde olduğunu belirttiler. Alışveriş uzmanı olan ev hanımları ürün fiyatlarının geçen aylara göre arttığını söylerken, önümüzdeki hafta kurulacak pazarlarda fiyatların ne olacağını kestiremediklerini ifade ettiler. Balıkesir’in kırsal mahallelerinden gelerek ürün satanlar ise üretim maliyetlerinin arttığını ve sattıkları üründen para kazanamadıklarını kaydettiler. Satıcılar ise her ürün aldıklarında fiyatların daha da arttığına dikkat çekerek, fiyatların artması konusunda kendilerinin bir suçlarının bulunmadığını söylediler.