Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Kadın Meslektaş Dayanışma Komitesi Başkanı Muhsine Arslan, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımda, karar verme süreçlerinde daha etkin rol oynamaları gerektiğini ve siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmeleri gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’de kadınların belediye seçimlerinde seçme hakkı kazanmalarının 88.yıldönümünde Balıkesir SMMMO Kadın Meslektaş Dayanışma Komitesi bir basın açıklaması yaptı.

 

Balıkesir SMMMO’da Komite Başkanı Muhsine Arslan tarafından yapılan açıklamada her ne kadar gelişmiş ülkelerden çok daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınlara kayıtsız şartsız oy verme hakkını tanısa da günümüzde kadınların seçilme ve seçilme hakkı açısından durumunun pek de iç açısı olmadığını söyledi.

 

‘Siyasi partilerde, mecliste, bakanlık düzeyinde yer alan kadınlar gerçekten kadını ve sorunlarını yeterince bu platformlara taşıyabiliyorlar mı?’ diye soran Arslan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kadınlarımız ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı, yeniliklerin öncüsü olmalı, siyasal yaşamda etkinliğini artırmalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar. Balıkesir SMMMO olarak kadının yaşamının her alanındaki sorunlarının çözümlenmesi, bilinçlendirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi için çalışmalarımız devam edecektir. Bu minvalde Odamız Kadın Meslektaş Dayanışma Komitesi olarak kadınlarımızı belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu 20 Mart 1930’un yıldönümünde siyasal yaşamın her aşamasında yer almaya davet ediyorum.”