“Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım Ölüm Yıldönümünde, Yunanistan’daki veya Güney Kıbrıs Rum Kesimindeki kiliselerde anılmaması doğaldır. Ama Milli Mücadelenin ve Kurtuluş Savaşının Önderinin kendi ülkesindeki camilerde anılmaması manidardır” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri kapsamında yurdun dört bir tarafında minnet, saygı ve rahmetle anılan Ulu Önderin camilerde isminin anılmamasına çok sert tepki gösterdi.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyan CHP’li Havutça, Diyanetten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Havutça “Ülkeyi düşman işgalinden kurtararak vatan toprağı üzerinde kilise çanlarının yerine ezan seslerinin yükselmesini sağlayan aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığınca ne anlam ifade etmektedir?” diye sordu.

Havutça, “Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusunun ülkemizdeki camilerde anılması Diyanet İşeri Başkanlığına zül mü geliyor? Sen hangi ülkenin Diyanet İşleri Başkanısın" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

CHP Milletvekili, Meclis Başkanlığına verdiği yazlı soru önergesinde Türk Milleti adına şu soruların cevaplanmasını istedi;

"Milli Mücadelenin ve Kurtuluş Savaşının Önderi, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım Ölüm Yıldönümünde camilerimizde anılmamasının, hutbede yer verilmemesinin ve de ruhuna Fatiha okutmamasının bir izahı var mı?

Ülkeyi düşman işgalinden kurtararak vatan toprağı üzerinde kilise çanlarının yerine ezan seslerinin yükselmesini sağlayan aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığınca ne anlam ifade etmektedir?

Hutbe imamların inisiyatifinde değil. Diyanet Başkanlığı hazırlıyor, müftüler aracılığıyla imamlara dağıtılıyor. Oysa o Diyanet’in de camilerde görev yapan o imamların da bizlerin de varlık nedeni Cumhuriyet. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu Cumhuriyet rejiminin ürünü. İmamlar da bu ülkenin memurları. Vergilerimizle maaşlarını alıp bize hizmet veriyorlar ama Atatürk’ün adını ağızlarına almıyorlar. Gencinden-yaşlısına, Cumhurbaşkanından bütün devlet erkanına kadar yurdun dört bir tarafından tüm yurttaşlar tarafından 10 Kasım Günü minnet, saygı ve rahmetle anılan Atatürk’ün, camilerimizde anılmamasının gerekçesi nedir?

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusunun ülkemizdeki camilerde anılması Diyanet İşeri Başkanlığına zül mü geliyor?"