CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Malatya’da alevi vatandaşlara yönelik provokaif eylemlerle ilgili sert açıklamalarda bulundu.

“Sivas’ta, Çorum’da ve Malatya’da yaşadığımız acıların travmaları daha tazeliğini kurumakta iken bu yaşanılan alçak provokasyonla birlikte orda bulunan aileleri de derin bir endişe kaplamıştır. Olayın yaşandığı mahalledeki alevi vatandaşlarımız kendi ülkelerinin kendi topraklarındaki kendi evlerinde gece rahat bir şekilde uyuyamamaktadır” diyen Havutça; geçmişte Sivas’ta, Malatya’da, Çorum’da olduğu gibi tarihimizde birçok örneğini yaşadığımız acıların bizlere ders olması gerektiğini, toplum olarak provokatif olaylara karşı duyarlı olmanın yansıra hepimizin birinci sınıf vatandaşı olduğu Türkiye Cumhuriyetinde inançlara gereken saygının gösterilmesinin bir insanlık vasfı olduğunu unutmamamız gerektiğini ifade etti.

Havutça yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Malatya'da Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretlerinin atılması orada yaşayan aileleri endişeye sürüklediği gibi toplumu tedirgin etmiştir. Olayın yaşandığı mahalledeki alevi vatandaşlarımız kendi ülkelerinin kendi topraklarındaki kendi evlerinde gece rahat bir şekilde uyuyamamaktadır. Geçmişte yaşadığımız acıların bir daha tekrarlanmaması adına toplumun tüm kesimlerinin aynı duyarlılığı göstereceğine olan inancımız tamdır. Sivas’ta, Çorum’da ve Malatya’da yaşadığımız acıların travmaları daha tazeliğini kurumakta iken bu yaşanılan alçak provokasyonla birlikte orda bulunan aileleri de derin bir endişe kaplamıştır.  Başta güvenlik güçleri ve savcılar olmak üzere devleti yönetenlerin bu çirkin provokasyonla ilgili failleri ve altında yatan alçaklığı biran önce ortaya çıkarması, vatandaşına karşı devlet olma gerekliliğinin birincil vazifesidir. Bizlerde Ana Muhalefet Partisi olarak Alevi vatandaşlarımıza yönelik bu alçakça saldırıların takipçisi olacağız.”