HAKSIZ YERE İHRAÇ EDİLMİŞLERDİ

Tabip Odası Başkanı Dr: Şahin Cılız yaptığı açıklamada şunları söyledi:“20 Temmuz 2017 tarihinde Yönetim Kurulu olarak yapmış olduğumuz basın açıklamasında darbe girişiminin yıldönümünden bir gün önce 14 Temmuz 2017 günü açıklanan 692 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 287, tıp fakültesinde çalışan 76 hekimin de aralarında bulunduğu 7 bin 348 kişi haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmişlerdir. Söz konusu KHK ile ihraç edilenler arasında, İlimizden de Dr. N.G,  Dr. Ş.G ve Dr. V.A’nın da yer aldığını belirtmiştik. 

 KAMUDAKİ GÖREVLERİNE İADE EDİLDİLER

Tabip Odamız Yönetim Kurulunca darbe girişiminin hemen ardından 16 Temmuz 2016 tarihinde kesin bir dil ile darbelere karşı olduğumuzu açıklamış, darbe girişiminde bulunanları lanetlemiştik. Darbe girişiminden 5 gün sonra, Olağanüstü Hal ilan edilmiş ve ne yazık ki OHAL sürecinde, hekimlik değerlerine, demokrasi, hak ve hukuk mücadelesine yoğun emek ve katkı sunmuş, çok sayıda meslektaşımızın, kamu ve üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edildiğini; OHAL durumu fırsat bilinerek ihraç kararları ile, muhalif olanların haksız ve hukuksuz biçimde cezalandırılmak istendiğini vurgulamıştık. Her zaman belirttiğimiz üzere, hain darbe girişimine katılan, destek veren, içinde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalı ve cezalarını bulmalıdır diyerek OHAL'in kaldırılmasını, soruşturma geçirmeden, yasal kanıt ortaya konulmadan, objektif olarak yargılanmadan haksız yere ihraç edilen meslektaşlarımızın da bir an önce görevine döndürülmesini talep etmiştik. Ve zaman bizi haklı çıkararak 12 Ocak 2018 günü gece yarısı 30299 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 697 sayılı KHK ile ilimizde görevinden ihraç edilen Dr. N.G, Dr. Ş.G  ve Dr. V.A kamudaki görevlerine iade edilmişlerdi. 

 ASLAN DA GÖREVİNE GERİ DÖNDÜ

Ancak bu kez ayni gerekçelerle 11 ay sonra açığa alınarak açıkta bekletilen Dr. İlter Aslan 697 sayılı KHK ile ihraç edilmiş olup; bu meslektaşımızın hukuk devletine yakışır şekilde yargılanmasını talep etmiştik. Diğer meslektaşlarımız gibi 1 yıldan fazla süredir açıkta olan meslektaşımız Dr. İlter Aslan’ın da  göreve iade edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Meslektaşımızın görevine iade edilişinin, öngörü ve talebimizde yine haklı çıkmanın sevincini yaşıyoruz. 

 PARDON MU DİYECEKLER

Meslektaşlarımız görevlerine iade edilmiş olsalar da bu sürede meslektaşlarımızın aileleri ile birlikte bu toplumda “suçlu”, “öteki” ve “vatan haini” ilan edilerek yaşadıkları travmalar, bozulan psikolojileri ve örselenen onurları göz önüne alınarak durumun nasıl telafi edileceğini yetkililere tekrar sormak istiyoruz. Meslektaşlarımızın İade-i itibarları sağlanacak mıdır? Yaşanılanlardan dolayı kendilerinden özür dilenecek midir? Yoksa yine “pardon” denilerek hiçbir şey olamamış gibi mi davranılacaktır?”