Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı” yoğun bir katılımla Karesi AVM toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısı kapsamında Halk Bank, KOSGEB ve TESKOMB temsilcileri tarafından esnaf ve sanatkâra verilen kredi ve desteklere dair bilgilendirici ve interaktif sunumlar yapıldı. Sunumların ardından esnaf ve sanatkârın, bunulan destekler ve krediler hakkındaki soruları cevaplandırıldı.

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Vali Ersin yazıcı, BAUN Rektör Vekili Şakir Sakarya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dinçer Orkan, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, oda başkanları, bürokratlar ve çok sayıda esnaf ve sanatkâr katıldı.

 

BAKANLIK ESNAF VE SANATKÂRIN YANINDA

Toplantının açılışında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan bir konuşma yaptı. Bakanlık olarak bugüne kadar esnaf ve sanatkara yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Erkan esnaf ve sanatkarın her zaman yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi. Erkan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Büyükşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem de bakanlığın ve hükümetin esnaf ve sanatkâra verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dinçer Orkan da kendi yaşamından örnekler vererek 2002 öncesinde yaşanan krizlerin esnaf ve sanatkâra verdiği zarardan söz etti.

 

KREDİ VE DESTEK SİSTEMİMİZ GÖRÜLMEMİŞ BOYUTLARA ULAŞTI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, esnafın kısıtlı sermayelerine karşın alın terleri ve göz nurlarıyla günümüz dünyasının zorlu iktisadi koşullarına uyum sağlamaya çalıştığına değinerek şunları söyledi:

“Bakanlığımızın bu noktadaki rolü, toplumumuzun bel kemiğini oluşturan esnafımızın omuzlarındaki yükü bir nebze olsun azaltmaktadır. Esnaf ve sanatkârımızın hem yuvalarının bacası tütsün hem de ekmek kapıları açık kalsın diye sağlanan kredi ve destek sistemimiz şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. 2002’de yıllık yüzde 47’nin üzerinde olan esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 4’lere, yüzde 5’lere indirdik. Sübvansiyon oranını yüzde 20’den yüzde 50-199’lere çıkardık. 2002’de sadece 5 bin lira olan bu kredinin üst limitini 200 bin liraya yükselttik”

SIFIR FAİZLİ KREDİLER SAĞLADIK
Şubat ayı sonu itibariyle esnaf ve sanatkara, TESKOMB aracılığıyla ya da Halk Bankası’ndan sağlanan destek miktarının 24 milyar lirayı aştığının ve bu kredilerden yararlanan esnaf sayısının bugün 450 binden fazla olduğunun altını çizen Çiftci şunları ifade etti:

“Yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası aracılığıyla faizsiz krediler sağladık. Terörden etkilenen esnafımıza sağlanan kredilerden tutun, on binlerce esnaf ve sanatkârımızın faydalandığı 30 bin liralık krediye, ustalık esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerden geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafımıza sağlanan krediye, KOSGEB’in 50 bin liralık kredisinden genç girişimci esnaf ve sanatkârımıza sunulan kredilere kadar bir çok faizsiz krediyi esnaf ve sanatkârımızın yararına sunduk.”

GÜÇLÜ ESNAF GÜÇLÜ EKONOMİNİN TEMİNATIDIR

Bakanlık ve hükümet olarak ‘Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır’ sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci şunları dile getirdi:

“29 yaşını doldurmamış genç esnaf ve sanatkârlarımız için faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmını gelir vergisinden istisna tuttuk. Ticari araç yenilemede bir sefere mahsus ulaştırma sektöründeki esnafımızdan ÖTV almadık. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8 bin Türk lirasına kadar olan kısmını Gelir Vergisinden müstesna hale getirdik. Esnaf ve sanatkârları kapsayan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisini tamamen kaldırdık. Böylece esnaf ve sanatkârların emekli maaşlarında yüzde 10 artış gerçekleşti.”

VERGİ KONUSUNDA DA ESNAF VE SANATKÂRA YARDIMCI OLDUK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ayrıca vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkârlara 5 puanlık indirim sağladıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef hiçbir şekilde basit usulden yararlanamazken, mevzuat değişikliğiyle gerçek usulden basit usule geçiş imkanı getirdik. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslekleri vergiden muaf tuttuk. Mesleki eğitim sistemini iyileştirmeye yönelik düzenleme yaptık. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunu çıkararak esnaf ve sanatkârımızı büyük firmalara karşı koruyucu tedbirler aldık.”

 

SİZLER EKONOMİNİN TEMEL TAŞLARISINIZ

Vali Ersin Yazıcı da esnaf ve sanatkârlara yönelik yaptığı konuşmada ülkenin içinde bulunduğu zor günlerden hep birlikte çalışarak çıkılacağını söyledi. Vali Yazıcı 15 Temmuz darbe girişimini başaramayanların ülkenin ekonomisiyle oynadıklarını da belirterek, herkesin birlik ve beraberlik içerisinde olmasını istedi. Vali Yazıcı şunları kaydetti:

“Sizler ekonominin temele taşlarısınız. Sizler olmadan, sizler yaşamınıza devam etmeden Türk ekonomisi büyüyemez, gelişemez. Sanayimizde gelişecek ama esnafımız olmadan olmaz. Bakanlığımızın, diğer bakanlıklarımızın sizlere sağlamış olduğu imkanları sonuna kadar lütfen kullanın.

KENDİNİ 1 DOLARA SATAN HAİNLERİN KALKIŞMASINI BASTIRDIK

Bugünlerde; daha doğrusu 15 Temmuz’dan bu yana ülkemizin yaşadığı bir problem var. Hepiniz içindesiniz, zaman zaman şikayetleniyorsunuz. İşte işlerinizle ilgili, kazançlarınızla ilgili şikayetleriniz var. 15 Temmuz’da kendini 1 dolara satan hainlerin bir kalkışması oldu, bastırdık. Liderin önderliğinde; Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu necip millet, bu büyük millet hain teşebbüsü bastırdı. Ama farkındaysanız –ki farkındasınız- iki yıla yakın bir süredir devam eden bir süreç var. Öncelikle o hainler o gece başarılı olamayıp, ülkemizi parçalayamayıp, iç savaşa sürükleyemedikleri için o hainler ve araklarındaki diğer hainler ülkenin özellikle ekonomisiyle oynamaya, ekonominin ayarlarını bozmaya, sizlerin düzenini bozmaya çalışıyorlar. Bunu hepimiz görüyoruz.

BU MİLLET KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU

Bir yandan diğer hain terör örgütü PKK’yla sınırlarımızın içinde ve dışında uğraşıyoruz. Şükürler olsun ki Kahraman Ordumuz, bir sürü subayı eksildiği halde Fırat Kalkanı’ndan Afrin Operasyonu’na başarıdan başarıya koşuyor. Ordumuzun içindeki bazı hainleri temizledik ama dimdik ayakta. Esnafımız da dimdik ayakta olmalı. Zaman zaman sizlerle bir araya geldiğimde özellikle bu örneği veriyorum Kuvayi Milliye şehri olduğumuz için. Lütfen çok eskiye değil 100 yıl önceye gidin. Birinci Dünya Savaşı’nın hemen sonuna, Kurtuluş Savaşı yıllarımıza dönelim. Kuvayi Milliye şehrindeyiz. Neler yaptığımızı o şanlı direnişe, kurtuluşumuza nasıl katkı sağladığımızı, bu şehrin atalarının neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Hiçbir şeyimiz yoktu. Paramız yoktu; çünkü Yemen’den, Trablus’tan, Balkanlar’dan, Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı bu ülkede para bırakmamıştır. Parayı geçtik, savaşa gönderecek erkek yoktu. O yüzden Sarıkamış’a, Çanakkale’ye 14-15 yaşında ana kuzularını gönderdik. Yani 20-25 yaşında askerlik yapabilecek kişiler vardı da o yüzden 14 yaşındaki çocuklarımızı göndermedik. Dolayısıyla günlerde hiçbir şeyimiz yokken; paramız yok, insan gücü yok, bütün dünya üstümüze gelmiş, Mustafa Kemal’in önderliğinde bu millet küllerinden bu millet yeniden doğdu. Dolayısıyla bugünlerde bir takım ülkelerin üstümüze geliyor olması, iç savaşı diğer ülkelerde olduğu gibi başlatamadılar. Bu ülkede iç savaşı başaramadılar, başaramayacaklar.

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ SIKINTILARI AĞLAMADAN SIZLAMADAN ATLATACAĞIZ

Bunları niçin söylüyorum? Bugünlerde bir takım zorluklarımız var. Ben hemen hemen her hafta esnaf ziyareti yapan birisiyim. 20 ilçenin 20’sinde de yapıyorum bunu. Bir takım sorunlarınız, sıkıntılarınız var. Ama sizin sorunlarınızı başka bir ülkeden gelecek birileri çözmeyecek. Siz çözeceksiniz, biz çözeceğiz, hep birlikte çözeceğiz, ağlamadan sızlamadan. Büyük hedeflere hep birlikte ulaşacağız. Denizler damlalarla oluşuyor. O denizin oluşumuna herkes bir damla ekleyecek. Ağlamak, sızlamak bize yakışmaz. Kuvayi Milliye şehrinin güzel insanlarına hiç yakışmaz. Hep birlikte, birbirimizi destekleyerek, bulunduğumuz yerden, ne kadar kötü durumda olursak olalım, bakanlığımızın sağladığı imkanları kullanarak ileriye doğru hep birlikte ilerleyeceğiz. Ve bu süreçte daha çok çalışacaksınız, daha fazla üreteceksiniz, daha az şikayetleneceksiniz. Bu sadece esnafımız için değil, bizler için de geçerli. Eğer bu durumda olursak, ben inanıyorum ki bütün dünya üstümüze de gelse biz 18’inci büyük ekonomiden, çok yakın tarihte 10-15 yıl içerisinde ilk 10 büyük ekonomiden biri olacağız. Bunu da hep birlikte başaracağız.”