Sabah saatlerinde Ege Denizi’nde rutin devriye nöbeti görevi yapan Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki TCSG 8 botu, Ayvalık’a ait Çıplak Adası açıklarında bir şişme bot içerisinde 53 göçmenin Midilli Adası’na doğru gittiğini fark etti.

ARALARINDA ÇOK SAYIDA KADIN VE ÇOCUK VAR

Hemen harekete geçen TCSG 8 ekibi, dalgalar arasında bata çıka ilerlemeye çalışan ancak üzerindeki aşırı insan yükü bulunduğundan alabora olmak üzere olan 53 göçmeni son anda kurtardı. Aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da bulunduğu Pakistan ile Afganistan uyruklu düzensiz göçmenler kurtarıldıktan sonra Cunda Adası’ndaki Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirildi.

İNSANİ YARDIM YAPILDI

Sahil Güvenlik ekipleri tarafından; yiyecek, içecek, ilaç, tıbbi destek ile giyim eşyaları gibi insani yardımların yapıldığı 53 düzensiz göçmen daha sonra yasal işlemlerinin yapılması için Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki polis ekiplerine teslim edildi.

Yakalanan 53 göçmenin yapılacak yasal işlemlerin ardından Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Göçmen Toplama Kampı’na gönderildi. İHA