GÖZALTI GEREKÇESİ

FETÖ ŞÜPHELİSİNE HAKARET

GAZETECİ Ahmet Namlı, Balıkesir Üniversitesi eski Rektörü ve 15 Temmuz FETÖ / PYD darbe girişiminin ardından FETÖ şüphesiyle tutuklanarak cezaevine konulan, daha sonra tahliye edilen Mahir Alkan’la ilgili bir yayın nedeniyle gözaltı işleminin yapıldığını söyledi. Açılan davanın para cezasıyla sonuçlandığını, ancak mahkeme kararının kendisine tebliğ edilmediğini ve habersiz olduğunu kaydeden Ahmet Namlı, “para cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ve havaalanında çok sayıda polis tarafından kelepçelenip karakola götürülmesine bir anlam veremediğini’ ifade etti.

 

PARA CEZASI İÇİN

TERS KELEPÇE TAKTILAR

Esenboğa Havaalanı’ndan İzmir’e hareket edecek uçağa binmek üzereyken çok sayıda polis tarafından bir anda kelepçelenip gözaltına alınmasına anlam veremediğini söyleyen Namlı, “gerekçe, yayın yoluyla hakaret nedeniyle mahkemenin verdiği para cezasıymış. Bunun için çok sayıda polisin bir anda üstüme gelip ters kelepçe takması çok anlamsızdı. Yakalama emrinin savcılık talimatı olduğunun kendisine söylendiğini, daha sonra polis merkezinde geç saatlere kadar nezarethanede tutulduğunu belirten Namlı, “devreye Balıkesir Milletvekilleri girdi, sabah savcılığa götürüldüm, bana tebliğ edilmeyen cezayı ödedim ve serbest bırakıldım” şeklinde konuştu.

Ahmet Namlı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda yakalama kararıyla ilgili bir işlem yapılmadığını, Ankara Esenboğa’da savcılık emriyle gözaltına alındığını da hatırlatarak, “bu işlem yapılacaksa, İzmir’de de yapılabilirdi, neden orada yapılmadı da Ankara’da gözaltına alındım; bu konu tartışmaya açık. Ayrıca bu dava Balıkesir’de görülüyor, böyle bir işlem Balıkesir’de  neden olmadı” sözleriyle tepkisini dile getirdi.