Yağlı güreşler denilince akla Karesi’nin gelmesi için çaba gösterdiklerini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kurtdereli Güreşleri’nin UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alabilmesi için de çalışmalarda bulunduklarını açıkladı.

ÇITA YÜKSELİĞİNİN DEVAMINI İSTİYORUZ

Gazetecilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz güreşlere tüm gazetecileri davet etti. Yılmaz şunları söyledi:

“Bugün burada siz değerli basın mensuplarımızı ve gazetecilerimizi başkanımızın şahsında Kurtdereli Güreşlerine davet etmek için geldik. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri Balıkesir’in aslında dışarıya bakan yüzü olsun istiyoruz. Bu bağlamda da Türkiye’nin her yerine davetiyeler çıkardık. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ni de Karesi Belediyesi’nin girişimleriyle, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle kurduk ve Büyükşehir belediyemizin başkanını Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği başkanı olarak birliğin üyeleri tarafından o birliğiyle seçilmesini ve birliğin merkezinin Balıkesir olmasını hep birlikte sağladık. Biz bu çıta yükselişinin devamını istiyoruz.

KARESİ DENİNCE AKLA GÜREŞ GELSİN

Karesi’nin güreşiyle anılmasını istiyoruz. Nasıl Çorum leblebisiyle, Afyon kaymağıyla, Kayseri pastırmasıyla anılıyorsa, Karesi denince de akla yağlı güreş gelsin, Balıkesir denilince de akla pehlivanlar diyarı gelsin diye bir çalışma içerisindeyiz. Yaklaşık dört yıldır Türkiye’nin her yerinden davetlileri Ağustos’un ilk iki haftası içerisinde düzenlediğimiz üç günlük güreşlere davet ediyoruz.

AMACIMIZ KURTDERELİ GÜREŞLERİNİ UNESCO’YA SOKABİLMEK

Biz dedik Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni UNESCO’ya sokabilir miyiz diye düşündük. Gazetecilik çok önemli bir meslek, çünkü tarihe not düşüyorsunuz. Bizim bir iddiamız vardı; Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen yağlı güreşlerin geçmişi çok eski diye. Fakat varabildiğimiz tarih bize nakledilen 34’üncü demişlerdi. Biz tarihi vesikaları çok incelemeden, geleneklerimizin, atalarımızın, bizden önce bu işi yapanların bıraktığı rakamdan devam etmiştik. Fakat araştırmacı arkadaşlarımız bunun biraz daha eski olabileceğini söyledi. Biz de arzu ediyorduk ki bu güreşlerimizi UNESCO’ya sokalım istiyorduk. Orada da 50 yıl şartı var ve bizim de tarihi vesikaya ihtiyacımız vardı. Gittik kütüphanemize, orada arşivlenmiş Balıkesir’in yerel gazetelerini inceledik. Bir çok gazete teyit etti ki Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen yağlı güreşlerin 1959’da bir festival niteliğinde başladığını ve bunun devam etmesiyle ilgili kararların 1959 yılında kültür, sanat etkinlikleri düzenleme derneği tarafından başlatıldığını ve ondan sonraki takip eden yıllarda da Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına düzenlenen güreşlerde verilen ödüllerin miktarları, Türkiye’nin her yerinden gelen pehlivanların isimleri ve bunların geldikleriyle ilgili haberlerle dolu. Demek ki gazetecilik bir şeyi ispatlamak ve geçmişte olan olayları incelemek için gerçekten önemli.”

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ise Kurtdereli Güreşleri’nin yapılmasında emeği geçenlere Yücel Yılmaz nezdinde teşekkür etti. Demir şunlaır söyledi:

“Sizleri böyle tarihi bir mekanda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Şehir dışından gelenler burayı gördüklerinde büyük bir hayranlıkla geziyorlar. Bu aynı zamanda bizim hem Balıkesir hem de Balıkesir gazetecilerinin gurur kaynağı olarak görüyoruz. Ben Sayın başkanımıza Kurtdereli Güreşleri için yaptığı çalışmalar nedeniyle bir Balıkesirli olarak teşekkür ediyorum. Biz Kurtdereli Güreşlerinin zaman zaman aksadığını, zaman zaman onları düzenleyen heyetlerin kavgalar ettiğini, buna kayyumlar atandığını biliyoruz, bunları yaşadık. Bazı dönemlerde istemediğimiz olaylar oldu ve Balıkesir Valiliği müdahale etmek zorunda kaldı. Şimdi son dört yıldan beri bakıyoruz ki Kurtdereli Güreşleri Cihan Pehlivanımızın adına yakışır bir konuma geldi. Hele hele bu yıl Sayın başkanımızın Türkiye’yi dolaştığını gözlemledim. Bunu kişisel olarak görmemek gerekiyor. Balıkesir olarak bunu bir bütün olarak görmek gerekiyor ve Karesi Belediyesi’nin bu konudaki çabasına herkesin bir ucundan tutarak destek olması gerektiğine inanıyorum. Balıkesir pehlivanlar diyarı olduğu kadar bir çok zenginliği de var ama bizim adımızı dışarıya duyurabilmemiz için bir tanıtım aracı vesilesi olarak da bu güreşleri kullanabiliriz diye düşünüyorum.

İYİYLE GÜZELİ BİRBİRİNDEN AYIRIN

Gazetecilik mesleğiyle ilgili güzel sözleri için belediye başkanımıza teşekkür ederken her zaman tekrarladığımız bir sözü yenilemek istiyorum. Gazetecilikte de iyiyle kötüyü, güzelle çirkini özellikle belediye başkanlarımızın ayırt etmesini rica ediyorum.”

YILMAZ’A BASIN ŞEREF KARTI

Ziyarette basın mensuplarını kırmızı dipli mumla güreşlere davet eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir de hazırladığı basın yeref kartını teslim etti.