MİDİLLİ’YE KAÇACAKLARDI

YASA DIŞI yollarda Yunanistan’ın Midilli Adası’na kaçmak isteyen bir grup FETÖ şüphelisini taşıyan fiber tekne Ayvalık Çıplak Ada açıklarında alabora oldu. Teknedeki 16 kaçaktan 6’sı boğularak hayatını kaybetti. Ölenlerden 3’ünün çocuk olduğu belirlendi. Kaçış yolunda denizde yaşanan can pazarında 9 kaçak Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılırken, 1 kişinin denizde kaybolduğu öğrenildi.

SÖZDE EDREMİT İMAMI YAKALANDI

Kaçaklar arasında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in kardeşinin damadı olan örgütün sözde Edremit İmamı ve 15 Temmuz sonrasında KHK ile görevine son verilen Edremit 2. Nolu Sağlık Ocağı eski hekimi İsmail Akay’ın da bulunduğu belirlendi. Hakkında yakalama kararı olduğu öğrenilen Akay, kurtarma operasyonunun ardından diğer kaçaklarla birlikte Ayvalık Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi, ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu oldukları iddia edilen 16 kişinin içinde bulunduğu fiber tekne alabora oldu. Kazada 3’ü bebek, 6 kişi hayatını kaybederken, 1 kişinin de denizde kayıp olduğu öğrenildi. 
Alınan bilgiye göre; yasadışı yollarla Midilli’ye gitmek isteyen aralarında kadın ve çocukların da olduğu FETÖ mensubu oldukları öne sürülen 16 kişinin bulunduğu bir tekne Ayvalık’ın Çıplak Ada açıklarında henüz belirlenemeyen bir nedenle alabora oldu. 
Gece saat 22.30 sıralarında meydana geldiği belirtilen kazada bir anda Ege Denizi’nin karanlık suları can pazarına döndü. 
Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye yaptığı saatlerde termal kameralarla belirlenen kaçaklardan doktor olduğu belirlenen FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in kız kardeşinin damadı olduğu öne sürülen Edremit 2 No’lu Sağlık Ocağı’nın hekimlerinden İsmail Akay (58) ve esnaf olduğu belirlenen B.Ç. (40) kurtarıldı. 
Kurtarılanların, toplam 16 kişi olduklarını ifade etmesinin ardından Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ayvalık Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki çok sayıda ekip, İzmir’in Dikili ilçesinden gelen bir helikopterin havadan yardımıyla çalışma başlattı. 
Yapılan kapsamlı arama kurtarma çalışmalarının ardından; isimleri henüz belirlenemeyen 3 bebek, Sena Aksoy ve Sümeyye Avcı adlı bir kadınla Gökhan adındaki bir erkeğin cansız bedenleri denizden çıkarıldı. 
Adı öğrenilemeyen bir erkek şahsın cesedini ise halen havadan ve karadan arama çalışmaları devam ediyor. 
Kurtarılan 9 kişi ise Ayvalık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındıktan sonra Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler. 
3 bebek, 2’si kadın 3 yetişkin şahsın cenazesi Ayvalık Devlet Hastanesi morgunda yapılan ilk incelemelerin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 
Öte yandan, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan yaptığı açıklamada, yasa dışı yollardan Midilli Adası'na geçmeye çalışan bir grubun içinde bulunduğu botun alabora olması sonucu 3'ü bebek 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin kurtarıldığını, 1 kişinin ise kaybolduğunu kaydetti. 
Kaybolan 1 kişinin bulunması için çalışmaların yapıldığını aktaran Görgülüarslan, 16 kişi arasında 2 organizatör bulunduğunun değerlendirildiğini bu grubun FETÖ üyesi olduğunun yapılacak tahkikatın ardından netlik kazanacağını belirtti. 

 İSMAİL AKAY KAÇARKEN YAKALANDI

Cumartesi günü saat 23.30 sıralarında Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin devriye görevi sırasında Cunda Adası ile Maden Adası arasında fiber tekne ile kaçma girişiminde bulunan ve içerisinde 16 kişinin olduğu teknenin battığı ihbarı alındı. Sahil güvenlik ekipleri teknenin battığı bölgeye intikal etti. 2'si çocuk 9 kişi denizden çıkartılarak kurtarılırken, 3'ü çocuk, 2'si kadın, 1'i erkek 6 kişinin ise cesetlerine ulaşıldı. 1 şahsın da kayıp olduğu anlaşıldı. Sağ olarak kurtarılan 9 kişi, karaya çıkartılarak Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğünce yapılan kimlik tespiti ve GBT sorgusu neticesinde şüphelilerin FETÖPDY silahlı terör örgütü üyesi olmaktan değişik yer adli makamlarınca aranan şüpheliler, eş ve çocukları olduğu ve Midilli Adası'na kaçmak için organize olarak hareket ettikleri anlaşıldı. Kurtulan kişilerden FETÖ lideri Fetullah Gülen'in kardeşinin kızı ile evli olan aile hekimi İsmail Akay’ın Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca aranmasının olduğu ve görevinden KHK ile ihraç edildiği, örgütün Edremit ilçe imamı olduğu öğrenildi. Diğer şüpheliler B.Ç.'nin Edremit'te kuyumcu ve örgütün mütevelli grubunda olduğu, Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca arandığı, G.Y.'nin de örgüte ait eğitim kurumlarında çalıştığı belirlendi. G.Y.'nin eşi H.A.'nın ise Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen iken KHK ile ihraç edildiği ve ByLock kullanıcısı olduğu, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca arandığı; E.A.'nın ByLock kullanıcısı olduğu ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca arandığı öğrenildi. Ö.F.Ö.'nin ise kaçakları yurt dışına götürmeye çalışan organizatör olduğu anlaşıldı. 
Cenazelerin Ayvalık’ta yapılan ilk otopsinin ardından Bursa Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesi bekleniyor. Ayrıca Cunda (Alibey) Adası Ortunç mevkii açıklarında kayıp olduğu iddia edilen bir kişinin ise aranmasına devam ediliyor. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı balık adamlar bölgede arama çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor. (İHA)