Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün’ün de katıldığı genel kurulda emeklilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için çaba gösterileceği belirtildi. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün yaptığı konuşmasında yeni emeklilere bağlanan 800-900 TL’nin Türkiye’ye yakışmadığını dile getirdi.

Genel kurula TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, Genel Başkan Yardımcısı, Gazi Aykırı, Mali Genel Sekreter Ömer Kurnaz, Demokrat Parti (DP) Balıkesir İl Başkanı Tamer Alver ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda delege katıldı.

SİYER TEK LİSTE İLE SEÇİME GİTTİ

Genel Merkez yöneticilerinin divan kuruluna seçilmelerinin ardından saygı duruşu yapıldı, istiklal marşı okundu. Şube Başkanı Kenan Siyer,  faaliyet ve hesap raporları ile denetleme kurulu raporlarını okudu. Raporlar, delegeler tarafından ibra edildi. Kenan Siyer, başkanlığında, Orhan Alemdaroğlu, Özdemir Kalkan, İsmail Alkan ve İsmail Mercan’ın yönetim kurulunu, Fikret Arabacı, Burhanettin Tankut, Mehmet Bayer’in denetim kurulunu oluşturduğu listeye karşı başka liste aday gösterilmedi.

EMEKLİLERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Raporların ibra edilmesi nedeniyle teşekkür konuşması yapan Siyer, emeklilerin her zaman yanında yer aldıklarını belirterek, “Emeklilerinin başını sokabileceği konut için girişimi genel merkezden başlattık. Derneğimiz aracılığı ile TOKİ’ye müracaat eden 850 üyemiz için yer tespiti çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca özel hastanelerle yaptığımız anlaşmalar sonucu üyelerimiz yüzde elliye varan indirimlerden yararlanmaktadır. Altıeylül Belediyesi ile yaptığımız anlaşmayla Pamukçu’daki Sedefne Termal Otel’de yüzde yirmi  indirim ile üyelerimizin taksitli kömür almaları sağlanmıştır” dedi.

GENEL BAŞKAN ERGÜN EMEKLİ ÜCRETLERİ TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR

Kenan Siyer’den sonra söz alan Genel Başkan Kazım Ergün “Balıkesir’deki genel kurulun hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Yüce Allah’tan başka şeylerde diliyorum. Türkiye’yi kim yönetirse yönetsin biz emeklilerin beklentileri var. Emeklilerin en büyük beklentisi, askerliğini yapmış, evlilik çağına gelmiş, çocuklarımız var oğullarımız var. İşi olmadığı için yuva kuramıyor. Bir insan belli bir yaşa gelmiş hala emekli anne ve babasının verdiği harçlıkla geçiniyorsa o aile büyük bir sendrom yaşıyordur ve büyük bir ızdırap içindedir. Allah’tan çocuklarımızın iş bulduğu, aş bulduğu, yuva kurduğu, evini açtığı ve mutlu yaşadığı bir Türkiye bekliyoruz. Bunu yapma görevi de milletin seçtiği insanların program yapıp, çocuklarımızı istikbal sahibi yapmalarıdır. Biz bu dünyaya yemeğe içmeye dünyayı kirletmeye gelmedik. Görev icabı Türkiye’yi karış karış geziyoruz. İnsanımızı en çok üzen, emekliyi ızdırap içinde bırakan, belini büken işsizlik karşımıza çıkıyor. Daha emekli maaşlarının azlığından şikayetler geliyor. Eski emekliler siz şanslısınız. Yeni emekliler asgari ücretten çalışıyorlarsa, bağlanan emekli maaşı 850 lira, 900 lira. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Türkiye bir sosyal hukuk devletidir. Ev kirası bin lira emekli maaşı 900 lira. Bu durum Türkiye’ye hiç yakışmıyor. Bu sorunu Türkiye’yi yönetenler, yönetimine talip olanların mutlaka düzeltmesi gerekir. Çünkü şartlar böyle giderse, gelecek nesil, biz dünyada olmayacağımız için, onların haklarını arayamadığımız için bize haklarını helal etmeyecekler. Bize beddua edecekler. Biz bu vebal altında kalmayacak kadar onurlu insanlarız. Çünkü her gün bunları herkesin yüzüne karşı anlatıyoruz. Çözün bu problemi diyoruz. Çünkü millet seçtiğini problem çözsün diye seçiyor. 48 yıllık bir derneğin yöneticileriyiz. Görevler kutsaldır. Biz bu görevlerimizi yaparken sadece ve sadece kayıtsız şartsız Allah’a inanarak, elimizi vicdanımıza koyarak, emeklinin ne hakkı varsa, herkesin yüzüne söyleyerek yapıyoruz. Eğer zbu dernek olmasaydı emekli maaşlarınız 200 lira ile 800 lira arasında düşük olacaktı. Emeklilerin banka kuyruklarını kaldırtan fikir babası biziz. Kaldıran insan da eski Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu’nu minnetle, şükranla anıyoruz. 2006 yılından bu yana dükkan, dükkan dolanıp, fatura fiş dilenmiyorsunuz. Fatura karşılığı olan parayı maaşlarınıza ek ödeme olarak alıyorsunuz” diye konuştu.

 Genel başkanın konuşmasından sonra seçime geçildi. Kongreye katılan 199 delegeden 192’sinin oyunu alan Kenan Siyer ve listesi güven tazeledi. 7 oy geçersiz sayıldı.