TÜRK-İş Balıkesir İl Temsilcisi Nedim Veske yaptığı açıklamada şunları söyledi:“TÜRK-İŞ 66. yaşına ekmek, barış, özgürlük yolunda sürdürdüğü onurlu hizmetlerin gururuyla girmektedir. 31 Temmuz 1952 tarihinde bir araya gelen 10 federasyon ve işçi sendikaları birliği tarafından kurulan TÜRK-İŞ, tabandan gelen işçi hareketinin en üst örgütü olmuştur. Türkiye’de işçilerin birlikte ve topluca, bir teşkilat içinde toplanarak hak arama, alınan hakları koruyup geliştirme, sosyal ve ekonomik dayanışma çalışmalarını yaptıkları ilk ve en büyük işçi sendikaları konfederasyonudur.


İŞÇİLERİN HAK VE ÇIKARLARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

TÜRK-İŞ 66 yıl önce, o günlerin zor koşulları içinde bir avuç işçi liderinin inançlı önderliğinde kurulmuş, işçi ve emek kavramlarının yerleşmesinde ve toplum tarafından özümsenmesinde büyük bir rol oynamıştır. TÜRK-İŞ, kurulduğu günden bu yana, ülkenin emeği temsil eden bir kuruluşu olarak, işçilerin hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmıştır. Ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesinin demokratik bir yapı içinde olması için çaba göstermiştir.

HER ZAMAN SOSYAL HUKUK DEVLETİNDEN YANA OLDUK
Sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının varlığının ve etkinliğinin demokratik toplum açısından önemini ve katkısını bilen TÜRK-İŞ, her zaman sosyal hukuk devletinden yana olmuş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesine öncelik vermiştir.15 Temmuz gecesi işgal/darbe girişimi yapmaya çalışanlara karşı alınan tavır bunun en büyük göstergelerinden birisidir. Belirsizliğin hakim olduğu saatlerde meydanlara çıkmış, darbe girişiminin sonuna kadar karşısında yer almış, milyonlarca işçi ve ailesi ile birlikte demokrasiye sahip çıkmıştır. 

 KARDEŞÇE YAŞAM HEPİMİZİNÖNCELİĞİ OLMALI
Türkiye’nin birliği, bütünlüğü ve kardeşçe yaşam ortamının varlığı hepimizin önceliğidir. Sosyal barış, tüm kesimlerin ortak yaklaşımı ve çabasıyla ülkede geçerli olacaktır. Küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda çeşitli yöntemlerle sürdürdükleri paylaşım savaşını ülkemizde etkisiz kılmanın yolunu bulmalıyız. 21. yüzyıl karşılıklı anlayışın, diyaloğun iyi niyet ve samimiyetle olaylara taraf olmanın yüz yılı olmalıdır. Ekmek, barış ve özgürlük mücadelesinde 66 yıldır onurlu bir geçmişi bulunan TÜRK-İŞ bundan böyle aynı amaç ve ilkeler doğrultusunda mücadelesini sürdürecektir.


ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere 15 Temmuz hain işgal girişiminde canı pahasına bu aziz vatan için göğsünü siper eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de en kalbi şükranlarımı ve minnettarlığımı sunuyorum.

TÜM EMEKÇİLERE TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİYORUM

TÜRK-İŞ’in kurucusu olan işçi hareketinin öncülerine, bu mücadeleye emek vermiş işçi liderleri ve temsilcilerinden ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. TÜRK-İŞ’i var eden ve bunun için çaba gösteren tüm emekçilere teşekkürü borç biliyorum. Konfederasyonumuzun 66’ıncı Kuruluş Yıldönümünün başta TÜRK-İŞ topluluğu olmak üzere tüm çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”