Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin en büyük konfederasyonu olma özelliğine sahip olduklarını belirterek yaptıkları çalışmalarla eğitim çalışanlarının hakkını savunduklarını söyledi.

Açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı.

MİLYONLARI AŞTIK

Törende açılış konuşması yapan Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çabuk şunları söyledi:“Kurucu Genel Başkanımız Rahmetli Mehmet Akif İnan’ın önderliğinde 1992 senesinde 9 metrekarelik bir odada eski bir masa ve 3-5 sandalye ile başlatılan bu mücadelede bugün milyonları aşmış, sadece bir şubesinin hizmet binası 400 metrekareyi geçtiği bu büyük güce ulaşmış bulunuyoruz. Biri bin yapan Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. Bize bu davayı emanet eden başta Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan olmak üzere bu davaya gönül vermiş, ter akıtmış, emek vermiş, bedel ödemiş olan bütün büyüklerimizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. İnşallah bu bina bizden sonra da uzun yıllar ülkemize, milletimize, camiamıza hayırlı hizmetler yapmaya devam edecektir. Açılışımızı şereflendiren başta valimize olmak üzere, bu binanın alınmasında en büyük pay sahibi olan Ali Yalçın’a, genel merkez yöneticilerimize ve bu binanın bu noktaya gelmesinde emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum.”

 ****

MİLLETTEN ALACAĞIMIZ YOK MİLLETE BORCUMUZ VAR

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yılmaz ise açılış töreninde yaptığı konuşmada sendikalarının gün geçtikçe güçlendiğini dile getirdi. Yılmaz şunları ifade etti:

“Memur-Sen ailesi büyük bir aile. 1992 yılında yola çıkan Rahmetli Akif İnan ve arkadaşlarının başlattığı yürüyüş halkası, bugün gelinen noktada birlerden bir milyonu aştı ve Türkiye’nin en büyük konfederasyonu, 11 iş kolunda yetkiyle Türkiye’nin en büyük sendikaları konumuna ulaştı. Bu kolay olmadı, bundan herkesin emeği, alın teri, gayreti var. Çünkü bu kendiliğinden olan bir güç değil. Beraber dayanışarak, dertleşerek, konuşarak, acıları, sevinçleri paylaşarak gelinen bir noktadır.

MİLLETE BORÇLUYUZ

Memur-Sen ailesinin 426 bini aşan üye sayısıyla en büyük sendikası Eğitim-Bir-Sen aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sendikası. Eğitim-öğretim, bilim-hizmet kolunun sorunlarına ilişkin çözüm önerileri sunmak, nitelikli çalışmalar ortaya koymak, çalışanların refahını, sosyal yaşantısını, yaşam kalitesini yükseltmek için öneriler geliştirmek, ülkenin meselelerine en az üyenin meselesi kadar duyarlı olmak, ülkenin demokrasisi üzerinden vesayetin kalkması, millet iradesinin tekamül etmesi ve özgün ve özgür karakteriyle millet iradesinin tahkim edilmesi noktasında Memur-Sen’in duruşu, tavrı tarihe geçmiştir. Onun için yerimiz milli iradenin, millet iradesinin yanıdır. Asla bu ülkede emek üzerinden, ekmek üzerinden örgütlenip millet iradesine kast eden darbecilerle, yandaş, payanda, paydaş olan kuruluşlar olmadık. Hep milletin yanında olduk. En zor, en dar zamanlarda dik durarak dalga kırdık ya da millet iradesini temsilen yeni bir dalga kurduk. 15 Temmuz darbe girişimine ilk tepkiyi veren sivil örgütlenme olarak saat 24.00 olmadan canlı yayınlardan bağlanıp milleti sokağa davet eden örgütlü kitle olarak millete borcumuzu ödedik. Çünkü biz bu milletten alacaklı değil, bu millete borçluyuz. Kendimizi öyle görüyoruz. Onun için ülkemiz şu an belli operasyonlarla karşı karşıya. Küresel anlamda ekonomik noktada bize operasyon çekenler aklını başına devşirmiş değiller. Şimdiye kadar yaptıkları bütün hamlelerde derslerini aldılar ama böyle gözükmeyerek tekrar aynı hamleyi yapıyorlar. Bu yapılan küresel operasyonları, ekonomik darbe girişimlerine milletimiz direnç gösteriyor ve özgünlüğüne, özgürlüğüne, iradesine gölge düşürmemek için sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin temsilcisi Millet Meclisimizin yanında olarak bu noktada duruşumuzu asla bozmuyoruz. Biz biliyoruz ki şimdiye kadar yaptıkları hamleler geçtiği gibi, bu hamleleri de geçecektir. Bunda da başarılı olamayacaktır.

FIRSATÇILARA AMAN VERMEYELİM

Bunda da temel üzüntümüz şudur: Eğitim öğretim yılı yeni başlayacak. Geçen yıl bir çocuğun okula başlama maliyeti 193 lirayken şu anda 213 lira gözüküyor. Bir öğrencinin okula başlama maliyeti okul serbest kıyafet uyguluyorsa 715 TL, üniformalı okulsa 950 TL. Dolayısıyla bu rakamların yükseliyor olmasının nedeni dar boğaz yaşamaya çalışıldığı dışarıdan hamlelerin yapıldığı bir süreçte fırsatçıların milletin, devletin durumunu gözetmek yerine milletin yanında durup fiyatı sabit tutmak yerine, dolarla alakası olmayan konularda bile işi fırsata çevirerek akıl almaz işler yapmalarından kaynaklı bazı sıkıntılarla karşı karşıyayız. Onun için yaşananları, yaşatılanları görmek zorundayız.”