Kurtuluş Savaşı kahramanı ve Kuvayi Milliyenin önemli isimlerinden Edremit Kaymakamı Köprülü Şehit Hamdi Bey şehit edilişinin 98. yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde adının verildiği meydanda anıldı.


Milli mücadele döneminde Edremit’te iki yıla yakın görev yapan, Trakya yakasında Gelibolu yakınlarındaki Fransızlara ait Akbaş Cephaneliğini basarak buradaki mühimmat ve cephanenin Anadolu yakasına Kuvayı Milliye güçlerine taşınmasını sağlayarak tarihe “Akbaş Kahramanı” olarak geçen milli mücadelenin önemli isimlerinden Köprülü Hamdi Bey’in şehit edilişinin 98. yılı nedeniyle tören düzenlendi.


Törende Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Edremit Garnizon Komutanı Piyade Albay Osman Aytaç ve Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Ardından saygı durusu ve İstiklal Marşı okundu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Saka konuşmasında, “Kuvayi Milliye’nin öncüsü ve milli mücadelemizin önemli kahramanlarından Edremit Kaymakamı Köprülü Şehit Hamdibey’i şehit edilişinin 98. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz. Milli mücadelenin önemli isimlerinden şehit Hamdi bey’i tarih unutmayacaktır" dedi.
Törene Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Edremit Garnizon Komutanı Piyade Albay Osman Aytaç, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Tören de iki öğrenci de şiir okudu. Tören sonunda Atatürk ve Şehit Hamdibey Anıtına karanfil konuldu.