Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde yapılan seçimlerde, Gerkuş 211 oy alırken diğer aday Dönmez ise 194 oyda kaldı.

Büyük bir mücadele içerisinde geçen seçimlerde, herhangi tatsızlık yaşanmadı. İlk olarak Divan Kurulu Başkanı seçimi ile başlayan kongrede, CHP’nin eski Milletvekili Ali Kemal Deveciler, her iki grubun da önerisiyle Divan Başkanı seçildi.

İki yıllık faaliyetlerini partililere aktaran CHP’nin eski İlçe Başkanı Yusuf Sel, partilerinin çıkarları için hiçbir mücadeleden kaçınmadıklarını söyledi.

Adaylardan Necmi Dönmez, 2019 yılında Edremit’te ve Türkiye’de partilerini iktidar yapmak için göreve talip olduklarını söylerken, kimseyi etnik kimliği nedeniyle ötekileştirmeden kucaklayacaklarını ifade etti.

Seçimin galibi Tayfun Gerkuş ise, sadece bir kişiye değil, tüm partililerine hizmet edeceklerini belirtti. CHP’de günün birlik günü olduğunu sözlerine ekleyen çiçeği burnunda başkan Gerkuş, “CHP kuruluşun ve kurtuluşun partisidir. Bizler de yeni dönemde bu bilinç ve sorumlulukla mücadele edeceğiz. Kimseyi ayrıştırmayacağız. Tek bir zümrenin çıkarları değil, tüm partililerin ve Edremitlilerin çıkarları bizler için önemli ve öncelikli olacak. Bilgili ve donanımlı bir yönetim oluşturduklarını belirten Gerkuş, bundan sonra ki süreçte gece-gündüz demeden çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ise, 69 yıl sonra Edremit’te CHP’li bir belediyenin olmasının suç olup olmadığını sorarak  konuşmasına başladı. Parti içi muhalefetin ve belirli kesimlerin tek dertlerinin kendisi olduğunu belirten Başkan Saka, “Burada, benden önce konuşma yapan bazı arkadaşlarıma bakıyorum. Edremit Belediyesi’nin çalışmalarından tek kelime söz etmiyorlar. Varsa yoksa Kamil Saka. Kamil Saka’yı yine eleştirin ama biraz vicdanlı olun” dedi.

Sonuçların açıklanmasının ardından büyük sevinç yaşayan Tayfun Gerkuş ve ekibini ilk tebrik eden diğer aday Necmi Dönmez oldu.

CHP’nin ilçe kongresine, CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, CHP Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve belediye meclis üyeleri, CHP’li bazı eski vekiller, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir’deki diğer CHP’li ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.