Eski Dursunbey Devlet Hastanesi karşısında bulunan 3 bin metrekarelik alanda yapımına başlanan Sağlık Merkezi, 2019 yılının ilk aylarında hizmet vermeye başlayacak. Üç kurumu bir araya getiren bu tesisin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. Törene; Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Adil Çelik, Belgin Uygun, Mutlu Aydemir, Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda; Poyrat Halk Dansları ekibi bir gösteri geçekleştirdi. Bu gösterinin ardından ise; İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik ve Vali Ersin Yazıcı birer konuşma gerçekleştirdi.

“HEP DAHA İYİSİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Konuşmasında, Türkiye'de son 15 yılda sağlık alanında da millete daha kaliteli hizmet verilebilmesinin sağlandığını söyleyen Vali Yazıcı “26 yıldır bu ülkede mülki amir olarak ülkenin değişik yerlerinde hizmet sunmaya gayret ettik. Bu gayretimiz içerisinde öncelikli alanlarımızdan birisi her daim yoksul muhtaç kişiler oldu. Birçoğunuz hatırlar Türkiye'de 1990'lı yıllarda yeşil kart vardı. Yoksul insanlarımıza yeşil kart veriliyor, onların yeşil kart vasıtasıyla sağlık hizmetinden faydalanması isteniyordu. Ben o yeşil kartlıların hastanelere kabul edilmemek için bahaneler uydurulduğuna hastane kapılarından geri gönderildiğine defalarca şahit oldum. İlçe Kaymakamı olduğum dönemlerde en çok üzüldüğüm konuların başında geliyordu. Hastaneye yeşil kartlı hastayı kabul ettirebilmek için başhekimleri aramak zorunda kalıyorduk. Sadece ben değil, o dönemin siyasetçileri de bir hastayı bir hastaneye kabul ettirmek için yapılıyordu bunlar. Sağlık çalışanlarına şunu söylemek isterim, toplumda çok itibar edilen benimde çok önemsediğim, toplumun da kabul ettiği adeta bir atasözü var. Allah gördüğünden kimseyi geri koymasın diye, biz de sağlıkta belli bir seviyeye geldik. Buradan geriye dönüş yok. Hep vatandaşımıza daha güzelini daha iyisini daha kalitelisini sunmak mecburiyetindeyiz. Vatandaşlarımız en güzelini hak ediyor. Sunduğumuz hizmetten bir gram dahi geriye düşmeyelim. Dursunbey halkı, Balıkesir halkı bu ülkenin güzel insanları sağlık hizmetinin en iyisini en güzelini hak ediyor. Böyle düşünürsek, insanlarımıza bu manada bu gözle bakarsak onlara sunduğumuz sağlık hizmetini her dakika her gün her günün sonrasında bir gün sonra bir gün öncekinden daha iyi hizmet sunma anlayışı ve gayreti içerisinde oluruz. Bu gayretimizi lütfen kaybetmeyelim.” dedi.

Konuşmalarda sağlık birimlerinin bir araya gelmesi memnuniyetle karşılandı. Konuşmaların ve duaların ardından Vali Ersin Yazıcı ile protokol üyeleri tarafından temel atma işlemini başlatacak olan butona basılmasıyla program sona erdi. İHA