Ayvalık’ın turizmde ivmesini arttırmak ve sezonu yılın 12 ayına yaymak amacıyla turizm sektörünün tüm bileşenlerinin bir araya getirilmesini ve sorunlara ortak çözüm bulmayı amaçlayan toplantıların ilki Cunda Atatürk Kültür Merkezi’nde 25 Mayıs Cuma günü yapıldı.

Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Körfez Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Aka, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Emniyet Müdürü Fikret Bakır, İlçe Turizm Danışma Büro Sorumlusu Yasemin Gençer, GTH İlçe Müdürü Mehmet Uysal, Vergi Dairesi Müdürü Adem Torun, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Onur Koçak, Liman Başkanı Asım Özalp, BASKİ Ayvalık Müdürü İskender Çavdar, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, AYTUGEB, Cunda Su Ürünleri Kooperatifi ile sektör temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Ayvalık Belediyesi’nin tüm birim amirleri toplantıda hazır bulundu.

Kaymakam Gökhan Görgülüarslan’ın başkanlık ettiği toplantıda, turizm sektörü temsilcileri esnaf ve vatandaşlar sorunlarını anlattı yetkililer de yapılan çalışmaları aktarırken sorunlara çözüm aradı. Çöp, hijyen, trafik, alt yapı, ruhsatsız ve konaklama bildirmeyen işletmeler gibi sorunlar gündeme getirilen başlıca sorunlar oldu.

“ÇÖP TOPLAMA SAATLERİNE UYULURSA SORUN AŞILIR”

Kaos ve düzensizliğin içinde yaşamayı kimsenin istemeyeceğini belirten Kaymakam Görgülüarslan, “Bu süreci kesinlikle disipline etmemiz lazım. Sizlerin bu süreci yönetmede bize yardımcı olmanız gerek” dedi. Kalite sunulmaz, doğru bilgilendirme yapılmazsa müşetinin kaçacağına dikkat çeken Kaymakam Görgülüarslan “ İlla ceza kesmemizi bekliyorsanız o çok kolay ama medeni insanlarız. Ceza işlemini gündeme getirme taraftarı değildim ama tedbirlerimizi konuştuk. Gerekirse cezai işlem uygulayacağız” dedi.

“AYVALIK ZOR BİR KENT, YILLARIN GETİRDİĞİ SIKINTILAR VAR”

Sorunları aynı olsa da çeşitli farklılıklar yaratan Ayvalık, Cunda ve Sarımsaklı da ilk kez böyle bir toplantı düzenlendiği için teşekkür eden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Ayvalık zor bir kent şehrimizle ilgili hem çok ciddi ilgi ve alaka, her yıl katlanan bir ziyaret var. Tüketimin bu kadar artması ile alt yapı yetersiz kalıyor. 70 bin nüfusu olan kentimizin toplam yol uzunluğu 800 km. Bağyüzü köyünden Altınova sonuna kadar olan sahil 65 km. çok uzun bir yol ağı ve yılların getirdiği sıkıntılar var. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte su kanalizasyon ve yağmur suyu drenajını içeren alt yapı konusunda mega bir proje hazırlanıyor. Oluş süresi 3 yıldır. Madra Barajından alınan suyu şehrin her yerine yaymak ve iyi suyu her yere ulaştırmak. Ayvalık su sıkıntısı yaşayan bir yer. Kaz Dağları’ndan bile su gelmesi lazım. İleriki yıllar için kuraklık bölgeleri içinde Ayvalık” dedi.

“20 YIL ÖNCEKİ AYVALIK İLE BUGÜNKÜ AYVALIK ARASINDA ÇOK BÜYÜK FARK VAR”

20 yıl önceki Ayvalık ile bugünkü Ayvalık arasında çok büyük fark olduğunu söyleyen Başkan Gençer, “ 20 sene önce Cunda’da kışın 5 mekan açık kalırdı gelen nüfus belliydi. Şimdi reklamla çok ciddi nüfus gelmeye başladı ama bunun alt yapısı hazır değil. Hızla yapılması gereken çözümler var. BASKİ tarafından çalışma yapılıyor, biz de Ayvalık Belediyesi olarak takip ediyor, bilgilerimizi paylaşıyoruz.  Göz nuru olarak baktığımız bölgelerimiz var. Hep daha iyi olmasını istiyoruz. 70 bin nüfuslu kasabanın çöp sorunu 45 kişi ve 6 araçla halledilebilir. Bizde 25 araçla 160 personelle ki yaz sezonunda 200 kişi ile bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Yılda 15 milyon masrafımız var. Ben birazda fotoğrafı yukarıdan görmenizi istiyorum. Şehrin her yerine eşit şekilde ulaşmaya çalışmalıyız. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Belediye bünyesine 12 araç kazandırdım. Araç sayımızı hızla arttırıyoruz. 15 santim, 1 metre için müthiş bir hücum var. Bölge değerli olduğu için bunları çözmeye uğraşıyoruz. Sokaklardaki trafik konusunda uygulamalar yapıyoruz. Çok üzülerek söylüyorum Sarımsaklıda, Altınova’da belli saatlerden sonra yol kapatma demirlerimiz var. Ayvalık’ta da öyle. Sadece Cunda’da bu demirler kırılıyor. Tamir ediyoruz. Sadece Cunda’da oluyor bu. Bu bir sitem değil, sizlerin kontrol etmesi gereken bir şey. Kuralları bozan da bizleriz aslında. Müdürlerimi getirdim, sorularınız yanıtlamaya ve çözümleri paylaşmaya hazırım. Elemanımız var, araçlarımız var. Bizden istediklerinizi yapmaya hazırız” dedi.

CUNDA’DA GÜNDE 5 KEZ ÇÖP TOPLANIYOR

Ayvalık Belediyesi’nin Cunda Adası’nda 10.00-15.00 saatlerinde çöp topladığını, çöp kamyonunun giremediği sokaklarda çöp taksi ile hizmet verdiği açıklandı. 1 Haziran tarihinden itibaren 18.00-02.00 ve son olarak 03.00 saatlerinin de çöp toplama saatlerine ilave edileceği belirtildi. Konteynır kapaklarının kapatılmasının denendiğini ancak vatandaşların elleri kirlenmesin diye konteynırları açmayıp çöpleri konteynır  yanına bıraktığında, kediler ve köpekler tarafından parçalanan çöplerin kötü bir görünüm oluşturduğuna dikkat çekildi.

 “BİZ HERŞEYİ YAPARIZ AMA BİZE YARDIM ETMELİSİNİZ”

Bazı noktalarda konteynırların kaldırılarak evlerden alınabileceğini ifade eden Başkan Gençer, belediye birim amirleri ile lokanta kafe işletmecilerinin bir toplantı yapılarak bu konuya son şeklin verilmesini önerdi. Başkan Gençer, “Müesseselerden rica ediyorum, biz çöp taksilerin gezmesi ile çöp sorunu bırakmayız Cunda da. Araçların trafikte Ayvalık’a gidip gelmesi bile sorun. Biz de o trafikle mücadele ediyoruz. Çöp kamyonları o kadar zor gidip geliyor ki o yüzden bize yardım edin. Biz her şeyi yapmaya hazırız. Sizden ricam bu saatlere uyun. Uymayanlara ceza yazacağız. Başka türlü bunun çözülmesi zor. Beraber yapacağımız işler içinde müzikle ilgili rahatsızlığın çözümlenmesi var. Bu şehrin slowcity yapılması lazım” dedi.  

“YER BULALIM HEMEN YAPACAĞIM”

Cunda’da tuvaletlerin yetersiz olduğunu ifade eden iletmelere Başkan Gençer’in yanıtı, “Ortak bir yer belirleyin hemen yapalım, Bayrama kadar yetiştireceğim söz veriyorum. Bu sorun çok önemli, çözmemiz lazım” dedi.

“ADADA SAAT 23.30’DAN SONRA MÜZİK OLMAYACAK”

Fiyat tarifesi konusunda çok şikayetler geldiğine dikkat çeken Başkan Gençer, “Fiyat listesi koyun, rekabetten korkmayın. Cunda’yı el birliği ile yıpratıyoruz” dedi. Gürültü konusundaki şikâyetler üzerine Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Yüksek sesli müzik müesseseler içinde yapılabilecek bunun dışındakilere izin vermeyeceğiz. İstemiyorsanız tamamen kaldırabiliriz.  23.30’dan sonra müzik olmayacak” dedi.

“UNESCO’DA ARTIK AYVALIK’IN ADI VAR”

Ayvalık’ın her şeye rağmen iyi yolda olduğunu söyleyen Başkan Gençer “İstiyoruz ki Ayvalık’ı koruyalım ve doğru yönlendirelim. Belediye olarak çevrenin korunmasına duyarlıyız. Deniz patlıcanını yok etmememiz lazım, denizimizi temiz tutmamız lazım, zeytin ağaçlarımızı korumamız lazım. Korumalar bölge insanına fayda getirecek. Ayvalık’ın diğer kentlerden farkı Ayvalık’a gelen Ayvalıklı oluyor, Ayvalıklı gibi hassas oluyor ama Ayvalıklılar da memleketine sahip çıkıyor. Bugüne kadar koruduğu gibi koruyor ve işlerini yapıyor. Bizler bu koltuklarda süreliyiz ama yaptığımızı işi keyifli yapmayı istiyoruz” dedi.

 “AÇILAN ÇUKURLARI KAPATACAK EKİP OLUŞTURDUK”

Alt yapı çalışmalarının ardından bozulan yolların onarımı için özel ekip kurduğunu kaydeden Başkan Gençer, “Ekiplerimiz sadece bozulan yolların onarımını yapıyor. Şu ana kadar   noktada onarım çalışması tamamlandı” dedi.