Türkiye’de tarımın planlı yapılması gerektiğine de vurgu yapan Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Osman Şeker, tarımı planlayacak kurumlarda liyakate önem verilmesi gerektiğini de ifade etti. 

BAKANLIK PERSONELİNİ RENCİDE EDİCİ SÖYLEMLER OLDU

Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Osman Şeker açıklamasında şu görüşlere yer verdi:“İnsanımızın yaşam şartlarında en önemli ve en fazla tüketmek zorunda oldukları Patates ve soğan son günlerde piyasaların el yakan yiyecek maddeleri olmuştur.      Ülke koşulları ve insanımızın alım gücü piyasa koşulları değerlendirildiğinde insanlarımızın kilolarda almakta oldukları patates ve soğanın artık gramlarla alınması söz konusudur. Bu durum üzerine son günlerde özellikle soğan ve patates fiyatlarındaki aşırı artış üzerinden sosyal medyada bir çok paylaşım yapılmıştır. Bu paylaşımların birçoğu insanımızın espri yeteneğini gün yüzüne çıkartsa da bazılarında ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personelimizi de rencide edici söylemlere sebep olmuştur.

FİYATLAR SPEKÜLATİF  

Bakanlığımız Ülke ihtiyacı ve ihraç edilecek pazarların ve Türkiye koşullarında bu ürünlerin ihtiyacının karşılanabilmesi için piyasa şartları düşünülerek ürün planlaması yapılmadığı ve gerçek üreticiye hakkıyla üretim desteği vermediği müddetçe dün ette bugün soğan ve patateste  yarın bir başka üründe bunları ve daha kötülerini yaşanacağının kaçınılmaz olduğu aşikârdır. Ülkemizde bazı fiyat artışları spekülatif olmakla beraber genelde yaşanan artışlar tarım politikalarımızın acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 PLANLI PROGRAMLI TARIM

Bugün 6-7 TL den soğan ve patatesin alınarak yenmesi yarın bu ürünlerde ya hayvan yemi yaparız ya çöpe dökeriz. Sektörle alakasız kişiler üst yönetici olduğu müddetçe de tarımda ithalata bağlı politikalardan kurtulması söz konusu bile  değildir. Üretimimizi planlı programlı bir şekilde yapılmadığı sürece ihracata bağlı  ülke ekonomisine zarar verecek bir şekilde devam etmemiz aşikardır.

KALKINMANIN TEMELİ ÜRETİMDİR 

Ülkemizin kalkınmasının yegane çaresi üretimdir. Tarım Bakanlığımızda çalışan mesai arkadaşlarımız kendi hallerinde bırakıldığı, siyasi ve SENDİKA ! yapıların baskısına maruz kalınmadığı, bu çalışmaların başında ve odağında liyakatli inşaların  bulundu ülke şartları en güzel şekilde değerlendirilerek yapabilecek bilgi ve beceriye sahiptirler. Ancak yapılmakta olan  tarımsal faaliyetlerle çiftçimize ve üreticimize verimli ve alternatif ürünler geliştiren TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) gibi nadide kuruluşlara Diyanet yada MİT'ten daire başkanları atandığı sürece bu kısır döngü daha da kötüleşerek devam edecektir.

 LİYAKATE ÖNEM VERİLMELİ

Adına Yenikapı ruhu mu dersiniz cumhur İttifakı’mı veya  başka bir isim mi verirsiniz bilmem ama artık kurumlarda  çalışanlarımızın rahat bırakılması kurum amirlerin değil bir sendikanın her söylediğinin emir telaki kabul edildiği bir yönetim değil işini bilen liyakat sahibi yapmış olduğu çalışmaları  ve işimizi layıkıyla yapılması için bu yapıdan kurtarılması ve kurumlarda bir rahatlamanın acil bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Bu gün yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri sonrasında Bakanlığımızda çalışan gerek taşra gerekse merkez yönetimdeki mesai arkadaşlarımızın senden veya bizden çekişmelerine malzeme yapılması hepimizi üzmektedir. Biz Sendika olarak bu tür yaklaşımların karşısında ve her zaman mesai arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmekten hiçbir zaman imtina etmeyeceğiz.     Seçimlerin Ülkemize ve Türk Milletine hayırlar getirmesini   temenni  derim.”