Farklı sosyal çevrelerden gelen öğrencilerin tanışma ve kaynaşma imkanı bulduğu yaz kampına bir ay boyunca ilçe okullarından 7. ve 8. sınıf öğrencileri katıldı. Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü öncülüğünde, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu’nun iş birliği ile düzenlenen kampın ilk grup öğrencilerini kaldıkları Orjan Burhaniye Meslek Yüksekokulu yurdunda ziyaret eden Kaymakam Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Necdet Uysal ve Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç öğrencilerle kahvaltıda bir araya gelerek, onlarla sohbet etti. Başkan Uysal, kampın son grubunu da ziyaret ederek, öğrencilerle birlikte tarlada çapa yaptı.

KENDİ ELLERİYLE ÜRETİP SATTILAR

Kampa katılan öğrenciler, Orjan Burhaniye Meslek Yüksekokulu yurdunda 5 gün 4 gece konaklayarak her işlerini kendi yaptı. Belediyeye ait hobi bahçesinde; domates, biber, patlıcan, salatalık, karpuz ve kavun gibi tarımsal ürünleri kendileri ekip, üretmeyi öğrenerek, yine kendi elleriyle sattılar. Ürünlerin hangi aşamalardan geçip sofralarımıza geldiğini ve nasıl elde edildiklerini tüm detaylarıyla öğrenen öğrenciler, kamp süresince çeşitli sportif ve sosyal aktivitelerden de yararlanma imkanı buldu.

BİRÇOK ETKİNLİĞE KATILDILAR

Öğrenciler; halk oyunları, modern dans, masa tenisi, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, tiyatro ve drama eğitimlerinin yanı sıra akıl oyunları, film izleme, doğa yürüyüşü ve bisiklet turları gibi etkinliklere de katıldı.

Burhaniye Belediyesi tarafından artık geleneksel hale getirilen yaz kampı, her yıl olduğu gibi bu sene de büyük ilgi gördü. Üç yılda toplam 420 öğrenciye kamp olanağı sağlayan belediye, bu yıl da 25’er kişilik 6 ayrı grup öğrenciye toprakla temas etme imkanı sundu.

YENİ NESİLLER TOPRAKLA TANIŞMALI

Projenin amacının çocukların bilgisayar, telefon ve teknoloji bağımlılığından uzaklaşıp, doğayla buluşmasını ve bu konuda farkındalık oluşturulmasını sağlamak olduğunu dile getiren Başkan Necdet Uysal, yeni nesli toprakla tanıştırmanın önemine vurgu yaptı.

AKTİF YAŞAMA KATILMANIN ZEVKİNİ YAŞIYORLAR

Projeyi son derece önemsediğini anlatan Uysal “Günümüzde çocuklarımız, bilgisayara bağımlı bir şekilde yaşıyor. Dış dünyayla bağlantısını sanal ortamdan kuruyor. Biz bu projeyle geleceğimiz olan çocuklarımızın hem boş zamanlarını değerlendirmeleri hem de tarımsal üretim hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçladık. Çocuklar toprağa basıyor, tarlada çapa yapıyor, yetiştirdikleri ürünleri toplayarak aktif yaşama katılmanın zevkini yaşıyor. Bağımsız yaşam becerisi kazanıyorlar. Dayanışmayı, bir arada olmayı, üretmeyi ve ürettiklerini değerlendirmeyi öğreniyorlar.” diye konuştu.  İHA