Divan başkanlığına Şaban Kırmızı’nın oybirliğiyle seçildiği kongrede saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarının da yapıldığı genel kurulda üç yıllık çalışma dönemi enine boyuna ele alındı. 

12’nci genel kurul toplantısına TKK Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ile Balıkesir Bölgesine bağlı kooperatiflerin yöneticileri katıldı. 

GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYORUZ

Kongrede ilk olarak konuşan TKK Balıkesir Bölge Birliği Müdürü Vedat Altun, Bölge Birliğinin 71 bin 360 kayıtlı ortağı bulunduğunu ifade ederek çiftçiye tarım ve hayvancılık konusunda kredi kullandırarak her türlü ekipman yanında tüketim maddelerini de ucuza temin ettirdiklerini belirtti. Altun, “Bölge Birliğimiz günden güne büyümekte ve faaliyetlerini giderek artırmaktadır. Merkez Birliğimizin gösterdiği hedefler doğrultusunda çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Sözleşmeli üretim çalışmalarına önem vereceğiz” dedi.

***

İNANILMAZ BİR GÜCÜMÜZ VAR

Daha sonra konuşan TKK Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, köylerdeki hayatın değiştiğini ifade ederek TKK olarak kendilerinin bu değişime ayak uydurduklarını söyledi. Poyraz şunları kaydetti:

“TKK da aslında dışarıdan bakıldığında herkes temas etmiş ama o haliyle TKK’yı tanıyor. Sürekli bir taraftan öğrenmeye çalışıyoruz ama nasıl bir değere sahip olduğumuzu ben fark etmeye başladım. Ama ortaklarımız tam farkında değiller. Şu anda Türkiye’de hiçbir Bakanlık, TKK gibi geniş tabana sahip değiller. İnanılmaz bir gücümüz var. Bugün biri çıkıp dese ki böyle bir yapı kurmak istiyorum milyarları harcasanız bu yapıyı kuramazsınız. Kiminiz 40-50 yılınızı verdiniz. Sizin çabalarınız sayesinde buralara geldik ama yeterli değil. Değişim diye bir şey var. Her şey değişiyor. En başta köydeki hayat değişiyor. 20-30 sene öncesinin köyleri değil. TKK olarak da bu değişime ayak uydurmamız lazım. Bu değişime ayak uydururken o köklü mirasın kıymetini bilmeliyiz.

ORTAKLARIMIZIN ÜRETTİKLERİNİ YURTDIŞINA TAŞIYACAĞIZ

Sizin elinizde öyle bir değer var ki yaklaşık 4 milyon çiftçiye doğrudan ulaşabiliyorsunuz aynı zamanda 80 milyon insana da ulaşabiliyorsunuz. Biz önümüzdeki dönemde ortaklarımızın ürettiklerini yurtdışına ulaştırmak istiyoruz. Sorunlarımız var. İnşallah çözeceğiz. TKK dolandırıcı diyorlar. Duyuyoruz bunları da TKK’nın olmadığını düşünün. Şikayet ediyoruz şimdi. Gübre fiyatları yukarıda kalıyor diyoruz. İyi güzelde biz bir kere fiyat belirlemede çiftçiyi koruma anlamında önemli bir misyon üstlendik. Bu yemde de böyle, diğer ürünlerde de böyle. Kredi maliyetleri çok yüksek diyorlar. Kime göre yüksek? Ziraat Bankası’ndan 4 puan yukarıdaysak özel bankalardan 4 puan aşağıdayız. Ortaklarımızı koruma anlamında inanılmaz sabırlı davranıyorlar. Kuruma haksızlık yapmamak lazım. Bu değerin kıymetini çok iyi bilmek lazım.”

***

TÜM ŞİRKETLERİ BİRLEŞTİRİYORUZ

Genel Kurulda en son olarak konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu göreve seçileli doğal olarak üç yıl oldu. Üç yılda kendimce önemsediğim bazı projelerden bahsedeceğim. Göreve geldik, yaklaşık 23 şirketimiz vardı. Bu şirketlerin birçoğu birbirine yakın işler yapıyor. Örneğin İmece Plastik sera naylonları üretiyor, TK Plastik sulama boruları üretiyor. İkisi de aynı işi yapıyor. Ama ikisinin de ayrı ayrı genel müdürü, yönetimi var. Buna benzer 20 küsur şirketimiz vardı ve dedik ki bu böyle olmaz. Bunları birleştirerek 11’e düşürdük ve ciddi bir tasarruf ettik. Bu önemli projeydi bunu başardık. Genel müdürüm göreve başlayalı 5 ay oldu. Bu şirketlerin kasasında 20 milyon parası var ve bu para bir bankada faizde, bir başka şirketimiz de yüksek faizli kredi kullanıyor. Bu böyle olmaz dedik. Şirketler topluluğu adı altında en üstte bunları topladık. En üstte bir el bunları koordine edecek. O şirket de bizim, diğeri de bizim. Birinde fazla para var diğerinde para yok. Niye birisinin parasını diğeri kullanmıyor? Bununla ilgili çalışmalarımız son aşamaya geldi.

SİGORTACILIĞI YENİDEN KURDUK

Ortaklarımızdan gelen şikayetler vardı. Bir kooperatifimizde bir ürün 5 lira, diğerinde aynı ürün 6 lira bu neden böyle diyorlardı. Taban fiyat, tavan fiyat uygulamasına geçirdik kooperatiflerimizi. Bu da önemliydi ve halen daha devam etmekte. Bunun yanında bir de bizim sigorta şirketimiz vardı. Yaklaşık 10 yıl önce Güven Sigorta’ydı. Bunu sattık, İran’da farklı bir yatırım yaptık ve bu yatırım mantıklıydı. Oradan da ciddi paralar kazandık. Sonra başka bir şirketle münhasırlık anlaşması yaptık. Malum yapıdan dağılan sigorta vardı gittik onları satın aldık ve ismini Bereket Sigorta koyduk. Tanıtımını yaptık, emeklilikle ilgili poliçeleri kesmeye başladı. Bu yıl sonunda da bütün kooperatiflerimiz poliçe kesecek. Sigortacılıkta tecrübemiz var, ciddi alt yapımız var ve Türkiye’de sigortacılık önemli ve ihtiyaç vardı. Bunu da yaptık ve bu da önemli bir projeydi.

KOOPERATİF ORTAKLARINDADA EKSİLER VAR

Merkez Birliği, genel müdürlük, bölge birlikleri yaklaşık 7-8 bin çalışanımız var. Herkes çalışıyor ve görevini yapıyor. Çalışanımızın hakkını da veriyoruz. Herkes karınca kararınca elinden geldiğince çalışıyor, mücadele ediyor. Ama ortaklarımızın bizim de üzerimize düşen şeylerin de olduğunu düşünüyorum. Bizde de eksikler var. Çiftçiler olarak, kooperatif olarak bizde de eksik şeyler olduğunu düşünüyorum ve görüyorum. Her bölgeyi geziyoruz. Bölgemizin birinde bölge yönetim kurulu üyesi, akşamüzeri bir toplantıda ‘başkanım ben iki yıldır gübreyi Tarım Krediden pahalı olduğu için almıyorum’ dedi. Orada bir şey demedim ama kuruldum. Toplantı bitti, dışarıya çıktık, girdim koluna: ‘yahu kardeşim sen bölge yönetim kurulu üyesisin, bu cümleyi sen yaparsan dışarıdaki insan, ortağımız bize ne demez’ dedim. Yani kooperatif yönetim kurulu üyemiz, denetim kurulu üyemiz, kooperatiften alışveriş yapmazsa olmaz.

ÇİFTÇİNİN BAŞKA KURUMU YOK

Kooperatiflerimizi sahiplenmeliyiz. İnanın 3 yıldır yaşadığım tecrübelerle şunu söylemek istiyorum: Türkiye’de çiftçinin tek kurumu Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, başka kurumu yok. Bunu sahiplenmeliyiz. 2 bin 600 kooperatiften bin 600 kooperatife düştük. 2000’li yıllarda bin kooperatifimiz battı. Bundan 3 gün önce Büyükorhan Belediye Başkanı bize geldi ve Allah aşkına bize kooperatif açın dedi. Orada vardı, kapandı, çiftçiler zor durumda. Varken değerini bilmeyiz, olmayınca da ararız. Allah’ın aşkına kooperatiflerimize sahip çıkalım. Pahalı değiliz; yemde de gübrede de pahalı değiliz. Gübre ve yemde sektöründe bir numarayız. İnşallah 5 tane daha yem fabrikası yaparak sektörde açık ara birinci olacağız. Çiftçinin başka kurumu yok. Eğer biz sahip çıkmazsak, şubelerimiz kapanır, çok zor durumda kalırız.”

 

DUAYENLER UNUTULMADI

Kongrede daha sonra kooperatiflerde en uzun süre görev yapan Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerine plaketleri verildi.