24 Haziran listesinin ilk sırasındaki Ahmet Akın ise, ödüllendirildi bir anlamda. İYİ Parti operasyonu, Ahmet Akın’a avantaj kazandırdı. Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden birisi; O’nun sözünden çıkmayan, bir dediğini iki etmeyen bir Milletvekili oldu.

Her partide “ilk sıra merkez olmalı” kaprisi yaygındır ya.. CHP’de de öyle.

Ahmet Akın Gönenli. Ama milletvekilliği performansıyla merkezde de kabul gören bir isim.

CHP’nin ikinci sırasında Dr. Fikret Şahin var.

7 Haziran’da dördüncü sıradaydı. 3 Kasım’da bu kez beşinci sıradan yer verildi Şahin’e.

Bu kez ikinci sırada ve seçim garanti.

Fikret Şahin, Balıkesir’de sevilen ve başarılı bir hekimdir. Siyaset sahnesinde kendine alan açabilmek için yıllardır koşturuyor. Mesleki anlamda sergilediği başarıyı siyaset kulvarında da gösteriyor.

En önemli handikabı, üslup.

Geçen dönem aday olduğunda, kendisiyle birlikte çalışması için görevlendirilen partililerle sürekli tartıştığı, azarladığı, bu yüzden ekip arkadaşlarının kendisinden uzaklaştığı konuşuluyordu hep.

Yani, hastanedeki Fikret Şahin’le siyaset sahnesindeki Fikret Şahin aynı adam değildi onlara göre.

Güney Marmara’ya geçen dönem ilk üçten yer veren CHP, bu kez Körfez’i dikkate aldı.

Edremit’te uzun yıllardır parti içinde mücadele veren Ensar Aytekin, üçüncü sıraya yazıldı. CHP’nin bu seçimde dört milletvekili çıkarabileceğine dair analizler yapılıyor. Mevcudu korusa bile, Ensar Aytekin garanti.

Parti içi rakiplerinin bile sevip saydığı, sempatik, samimi bir arkadaştır. Bizce listenin ön sıralarında olmayı hak edenlerden bir tanesidir.

..ve İrfan Barış.

2009’un Belediye Başkan Adayı Nedret Can’ın söylemiyle: “Nur yüzlü Başkan…”

Her dönem aday.. Anası O’nu Milletvekili olsun diye doğurmuş; hiç bıkmadı; usanmadı, yılmadı, her seçim döneminde adaylığa soyundu. Bunca zaman arka sıralardaydı.. Bu kez dörde yazdılar.

CHP’nin en çok çalışması gereken adayı şimdi.

İl Başkanlığı döneminde sert bir üslup takındı; küstürdükleri çoktu. Şimdi aynı listede olduğu Ender Biçki ve Milletvekili Mehmet Tüm’ün partiden ihracı için çok uğraştı. Deniz Baykalcıydı.. Baykal düşünce, Kılıçdaroğlu’na sarıldı. Derin kulisçidir.. Pazarlıkçıdır.. Son il ve ilçe kongrelerinde de derin pazarlıkların içinde oldu.

Hakkını verelim, onca yenilgi yaşadı, çaptan düştü, geri plana itildi ama yılmadı; mücadelesini sürdürdü.

CHP’nin beşinci sırasında yine Körfez’den bir isim var: Seval Bozkurt. Altınoluk’ta eczacılık yapıyor. Çok tanımıyoruz kendisini; KADER’de genel yönetim kurulu üyeliği yapmış, parti teşkilatında bazı görevler üstlenmiş. İrfan Barış gibi riskli bir sırada.

Çok çalışması gereken adaylardan.

CHP eski İl Başkanı Ender Biçki’yi altıncı sıraya yazdılar. Muhtemelen ‘Milletvekili adayı’ olarak kalacak.

Ama şu var; O siyasetten vazgeçmiyor, siyaset de O’ndan vazgeçmiyor.

Gençlik yıllarından beri CHP’nin içinde. Karesi Belediye Başkan Adayıydı, kaybetti. İl Başkanı oldu; son yarışta yine kaybetti. Siyaset bu, kazanmak da var, kaybetmek de; kumar gibi bir nevi.

Ender Biçki’yi severiz, sevmeyeni de çoktur. O da çok çok koşacak adaylardan. Allah kolaylık versin.