Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı ve CHP'nin İkinci Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 44’üncü yılında CHP İl Örgütü tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Atatürk Anıtı’ndaki anma törenine İl Başkanı Ender Biçki, İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit, İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Karagöl, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıeylül İlçe Başkanı Haydar Çuhadar’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri, ilçe yöneticileri ve partililer katıldı.

CHP İl binası önünden Atatürk Anıtı’na yürüyen CHP’liler burada Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı hep birlikte okudu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ise İsmet İnönü ile ilgili konuşmalar gerçekleştirildi.

İNÖNÜ BÜYÜK BİR LİDERDİ

Anma töreninde ilk olarak konuşan Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın şunları söyledi:

“İsmet İnönü tarihimize bir ülkenin kaderini değiştiren önemli komutanlardan biri olarak geçmiştir. Ancak İnönü’yü yalnızca askeri bir kimlik olarak görmek kendisine yapılmış bir haksızlıktır. Unutulmamalıdır ki; İnönü Türkiye Cumhuriyeti’ne çok partili demokrasiyi getiren bir liderdir. Bununla birlikte Hitler’in zulmünden kaçan bilim insanlarını Türkiye’ye getiren bir kültür adamıdır. Üniversitelerimizi uluslararası düzeye taşımak için politikalar üreten, genç cumhuriyetin çocuklarını bilim adamı olması yönünde teşvik eden bir bilim sevdalısıdır.

LOZAN’DA KAHRAMAN OLDU

Günümüzde iktidar sahipleri tarafından yerden yere vurulan İsmet İnönü için; “Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur” sözü hayat hikayesinin özetidir. Yemen’den Kafkaslara kadar bütün coğrafyamızda, bir cepheden diğerine koşarak geçirdiği ömrünü, vatan topraklarını korumaya vakfetmiştir. Yokluk, yoksulluk ve türlü savaşlarla harap ve bitap düşmüş milletimiz, işgalle karşı karşıya kaldığı zaman, “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararlılığı belirleyecektir” inancıyla Anadolu’ya gelmiş, varlığını milletimize adamıştır. Tarihimizin en çetin döneminde, yalnız düşmanla değil, milletim makus talihini de yenen İnönü Zaferi’ne imza atmış, kurtuluş umuduna güç kazandırmıştır. Büyük Atatürk’ün önderliğinde elde ettiğimiz zaferden sonra Lozan’da diploması tarihimizin en büyük zaferine imza atmıştır.

MAKAMLARI KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİN KULLANMADI

“Ülkemizi İkinci Dünya Savaşı felaketinin dışında tutmuş; elindeki güçleri her zaman daha fazla demokrasi ve özgürlük için kullanmış, çok partili demokrasiyi ülkemize getirerek, çağdaş uygarlık seviyesine erişmek yolunda önemli bir adım atmıştır. Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık dahil olmak üzere çok büyük yetkilerle geldiği makamları kişisel çıkarları için değil millete hizmet için kullanmıştır. Millete ait olan yetkilere el atmamış, bütün gücü ve kuvveti tek elde toplamamış, bilakis milletin yetkilerini çok partili demokrasiyle daha etkin kullanabilmesinin önünü açmıştır. İsmet İnönü, haksızlıklar karşısına dikilen milletin, cesur ve namuslu bir kahramanıdır.

BİZLER YAŞADIKÇA MÜCADELEDEN KAÇMAYACAĞIZ

Bugün iki ayyaş diye saldırılan aslında Ulu Önder Atatürk ve yol arkadaşı İsmet İnönü değil, yiğit önderlerimizin şahsında cumhuriyet değerleridir. Her fani gibi onları da günü geldi sonsuzluğa yolladık. Ancak bizler yaşadıkça cumhuriyet değerlerini yaşatmak, geliştirmek ve yarınlara taşımak için mücadeleden kaçmayacağız, yılmayacağız, ülkeyi ve önderlerimizi gericiliğe yağmalatmayacağız.”

ONLARIN İZİNDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Altıeylül İlçe Başkanı Haydar Çuhadar ise Atatürk ve İnönü’yü minnetle andıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarından çağdaş, ilerici, saygın bir devlet ve siyaset adamı olan, en önemlisi de Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadele arkadaşı İsmet İnönü’yü vefatının 44’üncü yıldönümünde saygı ve minnetle anıyorum. Laik. Demokratik cumhuriyetimizin kurulmasında önemli katkıları olan İsmet İnönü’ye ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda emin adımlarla umut dolu, aydınlık bir geleceğe doğru yürümeye hep birlikte devam edeceğiz.

Hepiniz İkinci Cumhurbaşkanımız ve partimizin ikinci genel başkanı olan İsmet İnönü’nün kahramanlıklarını biliyorsunuz. Ben buradan onları anlatmayacağım. Partimizin kuruluşundan, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve daha sonra görev alan Altan Öymen, Hikmet Çetin, Deniz Baykal ve şimdiki genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun kahramanlıklarını, dürüstlüklerini hepimiz biliyoruz. Bunlardan ve geçmişlerinden gurur duyuyoruz. Bunun için bir kez daha söz veriyorum: Onların açtığı yolda, kurduğu cumhuriyette ilelebet yürüyeceğimize söz veriyorum.”

ÇOCUKLARI BABASIZ BIRAKMADI

İl Başkanı Ender Biçki de yaptığı konuşmada İsmet İnönü’nün büyük bir devlet adamı olduğuna değinerek şunları ifade etti:

“İkinci Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, aynı zamanda partimizin ikinci genel başkanı, büyük devlet adamı İsmet İnönü’yü ölümünün 44’üncü yılında bende cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü olarak minnetle, şükranla anıyorum. İsmet İnönü Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü temellerinin atılışında önemli bir yer tutan ve Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmaz temellerini atan önemli devlet adamlarından biridir. İsmet İnönü Lozan kahramanı, vatanı, milleti, halkının çıkarlarını düşünerek Lozan’da bu uğurda mücadele eden önemli bir devlet adamıdır. Yine İsmet İnönü, 1940’lı yıllarda İkinci Dünya Savaşı sıralarında Türkiye Cumhuriyeti’ni, göstermiş olduğu o büyük devlet adamı kimliğiyle İkinci Dünya Savaşı’na sokmayan ve Türk milletinin çocuklarını babasız bırakmayan önemli bir devlet adamıdır. Yine 1946’da çok partili hayata Türkiye’yi taşıyan ve dünyada sayılı liderlerden biridir: Bir lider düşünün ki kendi isteğiyle, kendi demokrasi anlayışıyla ülkesinde çok partili hayatı yaşama geçiriyor. Bunun yanında İsmet İnönü mütevazı kişiliği, mütevazı aile hayatı ve çocuklarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni bugün yönettiğini sanan liderlere de örnek temsil etmiştir. Bu sebeple ben de başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü’yü, Üçüncü Genel Başkanımız Bülent Ecevit’i, Deniz Baykal’ı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve partimize hizmet etmiş, partimiz uğruna hayatını kaybetmiş bütün partili arkadaşlarımı şükran ve minnetle anıyorum."