Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı toplantılarının ilkinde 2017 yılı faaliyet raporu görüşüldü. MHP’li Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç, Büyükşehir’in yaptığı çalışmalardan İlçe Belediyesi’nin haberi olmadığını, özellikle BASKİ ile Balya Belediyesi arasında koordinasyon eksikliği yaşandığını belirtti.

CHP Grubu adına konuşan Ahmet Özkoca ise CHP’li ilçe belediyelerine üvey evlat muamelesi yapıldığını ileri sürdü. Özkoca, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetlerde AK Partili ilçe belediyelerine farklı, muhalefet belediyelerine farklı davrandığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan Ayı Meclis toplantısının ilki dün gerçekleştirildi. 2017 Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında ayrıca Encümen Üyeliği ile İhtisas Komisyonlarına üye seçimi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edilirken, CHP’li ve MHP’li üyeler yapılan hizmetlerle ilgili aksaklıkları dile getirdi. CHP grubu adına yapılan eleştirilerde hizmetlerin büyük kısmının Ak partili belediyelere yapıldığı belirtildi. Ahmet Özkoca, “Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarlarında bulunan belediyelere gözle görünür hizmet bulunurken, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Bunları rapora baktığınızda görebiliyorsunuz” diye konuştu.

 BÜYÜKŞEHİR İLE İLÇELER ARASINDA

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR

2017 yılı Faaliyet Raporu hakkında ilk olarak söz alan Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç, partisinin görüşlerini aktardı. Kılıç şunları söyledi:

“Bugün 2017 yılı Büyükşehir Belediyesi’nin Faaliyet Raporunu görüşmekteyiz. Biz her ne kadar faaliyet raporuna onay versek de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimlerde Balıkesir halkı esas onay verecek. Benim bu konuyla alakalı naçizane kendi ilçemle hem de diğer ilçelerde gördüğüm eksiklikleri anlatacağım. Evet, 30 Mart 2014’te Balıkesir Büyükşehir Belediyesi oldu, hizmet alanımız genişledi, Adalet ve Kalkınma Partili, Cumhuriyet Halk Partili ve Milliyetçi Hareket Partili belediyelerimiz var. Burada da hem geçmiş dönemde hem de yeni dönemde görev alan daire başkanlarımız, genel sekreterimiz, kıymetli çalışanlarımız ve BASKİ’de de kıymetli yöneticilerimiz var. Yani en alt kademeden en üst kademeye kadar çalışan kardeşlerimizin özverisini gördük. Lakin eksiklerimiz var. Özellikle önceki yıllarda da dile getirmiştik; Büyükşehir Belediyesi’nin, BASKİ idaresinin çalışanlarıyla ilçe belediyelerinin arasında koordinasyon eksikliği gördük. İşte bugün Balya’nın herhangi bir kırsal mahallesinde Büyükşehir adına yapılan çalışmanın ilçe belediyesinin haberi olmadığını gördük.”

RAPORDA KALKINMA PLANI EKSİK BIRAKILMIŞ

CHP Grubu adına söz alan Edremit Meclis Üyesi Ahmet Özkoca da faaliyet raporundaki eksikler hakkında partisinin görüşlerini açıkladı. Özkoca şunları söyledi:

“5 Temmuz 2008 tarih ve 26927 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan; Kamu İdarelerince hazırlanacak Performans Programları Hakkında Yönetmeliğin 4’üncü maddenin 3’üncü fıkrasında; Kamu İdarelerinin Performans Programı hazırlıklarında Kalkınma Planı, hükümet programlarından da faydalanarak orta vade programlar, orta vadeli yıllık plan ve stratejik planları esas alırlar ifadelerine yer verilmiştir. Hal böyleyken temel politikalarınızda yönetmelik uyarınca program yapılmamış, bu nedenle Kalkınma Planı eksik bırakılmıştır. Yani baktığımızda raporda Kalkınma Planı’na rastlamamaktayız.

1/5000’LİK PLANLARIN

YAPILMAMASI EKSİKLİKTİR

Okunan bütçe ile gerçekleştirilen rapora yansıtılmamış, burada okunmuştur, o şekilde gördük. Tabi giderle gelir vardır ama bu tek tek her dairenin yapmış olduğu bütçeyi burada gördük. Bir de belediyelerimizin asıl görevi; gerek ilçelerde gerekse büyükşehirde imar ve bulunduğumuz şehri imar ve bayındırlık anlamında geliştirmektir. Bu durumda baktığımızda İmar Komisyonu’nda 1/5000’lik planlar yapılmamıştır daha. Bu planlar yapılmamakla imar ve bayındırlık açısından asli görev yapılmamıştır. Bu görüşteyiz. Yani asli görev bu imar; yani bu kadar süredir 1/5000’lik planların yapılmamış olmasını çok büyük eksiklik olarak görmekteyiz.

KÜLTÜR VE SANAT GERİ PLANDA KALDI

Yine her ne kadar Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı var ise de; Balıkesir şehrinin farkındalığını yansıtacak kültürel faaliyetlerin eksik kaldığı Faaliyet Raporu’ndan anlaşılmaktadır. Daire Başkanlığının konser ve tiyatro gibi şehrin kültürel yapısını geliştirecek çalışmalarda bulunmadığı ya da yetersiz kaldığı görülmektedir. Kültür ve sanat etkinliklerinin çeşitlendirilmesi bir tarafa, kültürel anlamda diğer büyükşehirlerin oldukça gerisinde kalınmıştır. Yine şehrin tarihini yansıtacak, görselinin teşhir edileceği müze eksiktir. Balıkesir’in tanıtımı düşünülmemiş, festivaller düzenlenmemiştir. Balıkesir büyükşehir özellikle kültür, sanat ve eğitim alanında sınıfta kalmıştır. Bundan sonraki programda şehrimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak hedeflenmelidir görüşündeyiz.

PARKE TAŞINDA CHP’Lİ BELEDİYELERE

ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILDI

İmar ve Fen İşleriyle ilgili olabilir, yani şehrimizle ilgili altyapı faaliyetlerinin yüzde 5,5 gerçekleşme oranı raporda belirtilmektedir ki bu beklentilerin altında kalmıştır. Yol yapımlarıyla ilgili tablo gerçeği yansıtmaktan uzak ise de hiçbir ilçede parke çalışması olmadığı halde raporda sonuç kısmında toplam 224 bin metrekare olduğu yansıtılmıştır. Burada bir çelişki vardır. Belki doğrudur ama raporda hiçbir ilçe açısından da bu parke çalışmasına rastlanmamaktadır. Dikkat buyurulduğunda ilçelere verilen yol yapım desteğinde adil davranılmadığı da anlaşılacaktır. Ben bulunduğum ilçe itibariyle baktığımda Edremit, Bostancı’dan Narlı’ya kadar 70 kilometre kadar bir mesafededir. Burada baktığınızda diğer daha küçük ilçelerle kıyaslandığında Edremit’e verilen hizmet oldukça eksiktir. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarlarında bulunan belediyelere gözle görünür hizmet bulunurken, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Bunları rapora baktığınızda görebiliyorsunuz.

RAYLI SİSTEM ÇALIŞMALARI YOK

Performans sonuçları özeleştiri niteliğindedir. Yani burada baktığınızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi açısından bir özeleştirisi de vardır. Ödenek yetersizliği nedeniyle kültür ve spor tesisleri, sanat yapıları, köprüler, orta korkuluklar yapılamamıştır, bunlar raporda belirtilmektedir. Bu konuda proje bile bulunmamaktadır. Birinci ve ikinci kat satih kaplamaları ise hemşehrilerimizi tatmin etmekten uzaktır. Proje tamamlama yüzdesi sıfırdır. Toplu taşıma sistemi geliştirme çalışmaları eksik kalmıştır. Taşımada sadece otobüse bel bağlanmıştır. Trafiği rahatlatacak sahil kesiminde deniz ulaşımı hayata geçirilememiştir. Raylı sistem çalışmalarına da rastlanmamıştır.

OYUMUZ RET OLACAK

Performans sonuçlarının hangi ölçütlere göre belirlendiği bir hukukçu olarak tarafımdan anlaşılamamıştır. Onun dışında baktığımızda raporda rakamlar çok görülmektedir. Raporda rakamlar gözümüzün önünde dans etmiştir. Ama bunu herhalde Denetim Komisyonu’ndaki arkadaşlar değerlendirmiş ve raporlarına yansıtmıştır. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak görüşümüz burada olumsuz değerlendirdiğimizi belirtmek ve buna göre oy kullanacağımızı belirtmek isterim.”

ELEŞTİRİLERİ KABUL EDİYORUM

Faaliyet Raporu ile ilgili muhalefetin eleştirilerine cevap veren Ak Parti Grup başkan Vekili İsmail Cankul, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönemde daha iyi hizmetler vereceğini kaydetti. Cankul şunları söyledi:

“2017 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu Polis Haftası nedeniyle bir dizi program vardı ve ondan dolayı meclis toplantısına katılamadı. Tabi Büyükşehir Belediye Başkanımız 7 Kasım 2017 tarihinde görevi devraldı. Büyükşehir belediye başkanlığında bir görev değişikliği oldu. Yani 1,5-2 ay gibi bir sürenin tarafı onda. Tabi ben eleştirileri kabul ediyorum. Eleştiriler makul eleştiriler. Bürokrat arkadaşlar eleştirilerle ilgili notlarını aldılar, dinlediler, gerekli çalışmalar bu yıl içinde yapılır. O eleştiriler de kabul edilerek çalışmalar yapılacaktır. Onun için bir sıkıntı yoktur. Osman Kılıç’ın yaptığı eleştirilerle ilgili zaten koordinasyonla ilgili sorunlar bir şekilde halledilecektir. Onlar çözülemeyecek sorunlar değil.

KIRSAL İLÇELER GERİ KALDI

Ama Büyükşehir Yasası gerçekten Balıkesir için çok elzem ve değerli bir yasa oldu. Eğer ki; birçok ilçe şunu diyebilir; Bandırma, Edremit biz zaten kendi kendimize yetiyorduk diyebilir. Kendi bütçelerimizle istediğimiz hizmetimizi istediğimiz şekilde yapabiliyorduk diyebilir. Ama Özel İdare Yasası kırsal mahallesi yoğun olan Kepsut, Dursunbey, Bigadiç, Savaştepe, Sındırgı, İvrindi, Balya, Susurluk, Manyas gibi ilçelerde gerçekten hizmet yapma noktasında çok yetersizdi. Büyükşehir Yasasıyla biz ancak insanlarımıza hizmet götürme imkanı bulduk. Bazı bölgelere göre saydığım ilçeler diğerlerine göre fazla hizmet alıyor olabilir. Ama şunu bilin ki bu gereklidir. Çünkü bizim o bölgedeki insanlar bugüne kadar ülkenin yaşam standartlarını yakalama imkanı bulmadı. Bunun vebali ne bizim partimizdir, ne bizim hükümetlerimizdir. Bu yılların sorunlarıdır. Balıkesir çok büyük coğrafyadır. Balıkesir bir uçtan bir ucu 350 kilometredir ve çok değişik coğrafi ortamı vardır. İşte kırsal mahallesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi gibi ve hepsinin sosyal, kültürel ve insan yapısı bile değişiktir. Ve aldıkları hizmetler de ona göre yıllarca ihmal edilmiş bir bölge, hiç hizmete kavuşturulmamış bir bölge. Hala 150-160 kilometre kırsal mahallelerimizde asfaltlanmamış yolumuz var, bu Dursunbey’de 300 kilometre, Sındırgı’da 250 kilometre. Hala bunlar bitirilemedi. Her yıl 100-150 kilometre, yerine göre 50-60 kilometre yapılmış olmasına rağmen bunlar bitirilemedi. Yani bu sürenin içerisine sığmadı.

ÖNCE KIRSAL İLÇELERİN SORUNLARI

SONRA KÜLTÜR VE SANAT

Eleştiriler içinde kültür ve sanat gibi terimlerden bahsetti Ahmet Ağabeyim. Onlar da mutlaka nüfus yoğunluğunu yaşayan insanlarımıza sunulması gereken hizmetlerdir. Mutlaka o insanların kültür ve sanat gibi etkinliklerden faydalanması lazım. Ama şunu da özellikle söylüyorum; Biz bir an önce o kırsal mahallelerimizdeki, ilçelerimizdeki insanlarımızı bir nebze standartlarını yükseltelim. En azından kendi ilçelerimizin merkezinde yaşayan insanların standartlarına yaklaştıralım. Ondan sonra var gücümüzle diğer hizmetleri sizlerden tarafa akıtalım. Ben inanıyorum ki hizmetin eşit şekilde dağıtıldığına da inanıyorum. Bütçeler de ortada, her ilçeye büyükşehirin harcamış olduğu bütçeler faaliyet raporunda var. Tüm ilçelere gerektiği kadar yatırım yapılmış durumda.”