CHP İl Başkanı Serkan Sarı ile birlikte Altıeylül İlçe Başkanlığı’na gelen Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin yerel seçimin önemine dikkat çekti. 24 Haziran seçimlerinde yaptıkları hataların tekrarlanmaması gerektiği belirten vekiller, yerel seçimlerde Balıkesir’e CHP iktidarının gelmesi için birlik ve beraberlikten geçtiğini belirtti.

YEREL SEÇİM İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Toplantıda ilk olarak söz alan CHP İl Başkanı Serkan Sarı partililerin tüm güçleriyle yerel seçimlere odaklanması gerektiğini belirtti. Sarı şunları söyledi:

“Geçtiğimiz seçim döneminde partililerimiz özveriyle bir mücadele verdiler. Ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Birlik ve beraberlik içerisinde önemli bir mücadele verdik. Arzu ettiğimiz sonuçları alamadık ama bunların değerlendirmelerini hızlı bir şekilde yapıyoruz. Sonuçta önümüzde yakın bir zaman dilimi içinde yerel seçimlerimiz var. Bugün itibariyle yerel seçimlerde gittiğimiz ilçelerde seçim çalışmalarının başladığını paylaşıyoruz.

YERELDE HAKİMİYET SAĞLANMALI

Bundan sonraki dönemde olmazsa olmaz yereldeki hakimiyetimiz ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısıdır. Şu anda mevcut iktidar çok yoğun baskıcı anlayışla hükmünü Türkiye üzerinde sürmeye çalışmaktadır. Biz bunun için Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerelde hakimiyetini sağlayarak, halkımıza, üyelerimize, vatandaşlarımıza bir huzur ortamı, rahat bir nefes alabilecekleri bir ortam yaratmak istiyoruz. Bunun için de Cumhuriyet Halk Partisi’nin yereldeki başarısı ısrarla ve tekrarla vurguluyoruz. Bunu başarabilmek için de birlik, beraberlik içerisinde bu mücadeleyi hayata geçirmemiz gerekmektedir.

SEÇİM ERKEN DE OLSA GEÇ DE OLSA KAYBEDECEK BİR GÜNÜMÜZ BİLE YOK

Yerel seçimlerle ilgili erkene alınma iddiaları var. Kasım ayı gibi söyleniyor veya Mart ayı. Erkeni de geçi de zaten çok az bir zaman dilimi kaldı. Ama üç ay, altı, yedi ay gibi bir süre içerisinde yerel seçimlere gireceğiz. O yüzden bundan sonraki dönemde kaybedecek bir günümüz, bir dakikamız bile yok. Her günümüzü bu mücadeleye adamamız gerekiyor, partililerimizin bir araya gelmesi gerekiyor. Bunun için de tabi ki geçtiğimiz seçim dönemindeki eksiklerimizi, hatalarımızı değerlendirmemiz, yanlış yaptığımız ve eksik kaldığını gördüğümüz noktaları bir an evvel çözümleyerek bunları doğruları artırarak, yanlışları azaltarak hızlı bir şekilde sahanın içinde yer almamız gerekiyor.

DANIYŞMA KURULLARIMIZ DEVAM EDİYOR

İlçelerimizde Danışma Kurulu toplantıları yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu akşam Bandırma ve Edremit ilçelerimizde var ve hızla ilçelerimiz Danışma Kurulu toplantılarını tamamlıyorlar. Biz de önümüzdeki Cumartesi günü İl Danışma Kurulu toplantımızı yapıp, geçtiğimiz genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimindeki eksiklerimizi, hatalarımızı ortaya çıkarıyoruz. Nerede sorunlarımız, eksiklerimiz, hatalarımız var bunları tespit etmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili çalışmalarımızı üst üste devam ediyoruz.

YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK SIRADA ADAY BELİRLEME VAR

Bugün itibariyle önümüze bir yol haritası çıkarmaya başladık. Tabi bu süreçte belediye başkan adaylarımızın tespiti, belediye meclis üyelerinin belirlenmesi ve tespit edilmesi, ilçelerdeki taleplerin oluşturulması konusunda bir çalışma içerisindeyiz. Çoğulcu adaylık olan yerlerde ön seçim, halk yoklaması ve partimizdeki ve toplumdaki karşılığı da göz önünde bulundurularak adaylarımızın belirlenmesi sürecine yakın zaman içerisinde başlayacağız. Sonuçta partililerimizin kabul ettiği, halkın destek verdiği adaylarla sahanın içerisine girerek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 20 ilçesinde de belediyeyi almak için etkin bir çalışmayı ortaya koyması gerekiyor.

BALIKESİR’E CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI LAZIM

Biz arzu ediyoruz ki önümüzdeki günler halkımız için çok önemli bir dönüm noktasına tekabül ediyor. Toplumumuz, halkımız şu anki mevcut iradenin sorunlarını çözemediğini net olarak görüyor. Hala 2018 yılında suyu akmayan veya kullanılamayacak durumda pis bir suyun aktığı, kanalizasyonun olmadığı, temel ihtilaçlarının bile karşılanamadığı bir Balıkesir’de yaşıyoruz. Bunun çözümü de şov, saltanat düşkünlüğü değildir, halkı ve milleti önemseyen, toplumuyla kucaklaşan Cumhuriyet Halk Partisi gibi sosyal demokrasiyi benimsemiş bir yerel yönetim anlayışının iktidara gelmesidir. Bunu sağlamak için biz ilçelerimizle; il yönetimi olarak, milletvekillerimizle birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza mücadele edeceğiz. Her çalışmaya destek olmak için elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Tabi ki çok koşacağız, çok çalışacağız ama doğru çalışmayı ortaya koyacağız. Yanlışlarımızı tekrar ederek farklı sonuçlar çıkarmayı beklemek büyük bir yanılgıdır. Bu yanlışlarımızı; yaptığımız yanlışları ve yanlış yapanları ortaya koyuyoruz, önümüzü açıyoruz. Ve bu hataları telafi ederek, düzenleyerek de bu işi başarmayı umut ediyoruz.

BİZE GÜVENEN YÜZ BİNLERİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ

Eminim ki bunu birlikte başaracağız. Cumhuriyet Halk Partisi’ne inanmış, geleceğiyle ilgili kaygı duyan, cumhuriyetin devamını isteyen, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bırakmış olduğu bu emanete sonuna kadar sahip çıkacak, bunu ruhu içinde barındırmış olan parti üyelerimize ve halkımızın her bir ferdine önemli görevler düşecek bundan sonraki dönemde de. Buz bu bilinç ve anlayışla da başaracağımıza inanıyoruz. İnanıyorsak başarabiliriz. İnanmış bir kişi varsa bu salonda bunu başarmamamız için hiçbir neden yoktur. Eminim ki bu salonda da sokaklarda da, meydanlarda da bize inanan bize güvenen binler, on binler, yüz binler var. Bunları yeniden bir araya getirerek bu iktidarı birlikte başaracağız.”

****

SEÇİME NASIL HAZIRLANIRIZ ONUN ARAYIŞI İÇİNDEYİZ

24 Haziran seçimlerinde parlamentoda Balıkesir’i temsil etmeye başlayan CHP Milletvekili Ensar Aytekin de yerel seçimlerin önemine değindi. Aytekin, “İl başkanım gerekli açıklamaları yaptı. Bir seçimi değerlendirirken, önümüzdeki yeni bir seçime nasıl hazırlanacağız bunun arayışı içindeyiz. Bu anlamda ilçelerde, örgütlerde, üyelerimizle, yöneticilerimizle buluşuyoruz” diye konuştu.

***

PATLAMA YAPARAK BELEDİYELERİ ALACAĞIZ

CHP Milletvekili Ahmet Akın CHP olarak Balıkesir’de belediyeleri kazanmak için seçim çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Akın partililere yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Biz yerel seçimlerin çalışmalarına başladık. Bir kere bu açık ve net. Şu anda Adalet ve Kalkınma Partisi de hem bu ekonomideki dar boğazı, hem beceriksiz yönetimiyle ülkeyi getirdiği noktayı, hem dolarda, hem dövizde ortaya koydu. Artı olarak bir de bugün Cumhurbaşkanının bir açıklaması var. Sırbistan devlet başkanıyla beraber duruyor ve Sırbistan devlet başkanı diyor ki: “biz Türkiye’nin bizden daha çok büyükbaş ve küçükbaş hayvan almasını istiyoruz” diyor. Şimdi Balıkesirli hemşehrilerime sesleniyorum. Çok iyi bilsinler ki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kırsalla, köylüyse, çiftçiyle, hayvancıyla, sütçüyle asla işi yok. Hatta bunu kendileri de çok iyi görebilir. Bir etraflarına baksınlar. Köylerimizde nüfus azalıyor, çiftliklerimiz boşalıyor, hayvanlar kesiliyor, icralar kapıda hala çıkmışlar tarıma destek veriyoruz diyorlar. Balıkesir’de hayvancılığı, çiftçiliği, üretimi bitirir noktaya getirdiler. Ama göreceksiniz güzel Allah’ımın izniyle önümüzdeki dönemde projelerimizle yerel seçimlerde büyük bir patlama yapıp, hem bu belediyeleri hem de büyükşehir belediyesini kazanacağız.”

****

KURULTAY YOK HEDEFİMİZ YEREL SEÇİMLER

CHP’nin yerel seçimleri kazanması için canla başla çalışacaklarını söyleyen CHP Milletvekili Fikret Şahin, tüm partililerin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurguladı. Şahin şunları söyledi:

“Bir seçimi atlattık. Daha seçimin bir değerlendirmesini bile yapamadan maalesef bir kurultay sürecine girdik. Bu da birkaç gün öncesi itibariyle artık noktalanmış durumda, bundan sonra önümüze bakacağız. Bundan sonraki hedefimiz önümüzdeki yerel seçimler. Odaklanmamız gereken nokta yerel seçimlerde alabileceğimiz en yüksek başarıyla çıkmaktır. Bundan sonraki süreçte bunun için çalışacağız. Evet, hepimiz geçmiş seçimde bir takım hayal kırıklığı yaşadık, umutlarımız çok büyüktü. Demek ki bu umutlarımız bizi daha ileri bir noktaya taşıyabilecek. Umutlu olduğumuza göre yapabiliriz, başarabiliriz. Ama bunun için de tek bir şart var. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir. Mutlak bir şekilde bu birlikteliği daha da kuvvetlendirerek yol almak durumundayız. Ben bundan sonraki süreçte bunu başarabileceğimize inanıyorum. Yerel seçimlerde geçtiğimiz seçimlerden çok daha büyük başarıyla neticelendireceğimize inanıyorum. Umutsuzluğa kesinlikle yer yok. Bizler sonuçta Cumhuriyeti kuran kadroların partisiyiz. Ben her zaman Kurtuluş Savaşı’nı örnek veririm. İçinde bulunduğumuz tablo Kurtuluş Savaşı öncesinden daha kötü değil. Yani eğer o tablodan bir ülke kurulmuşsa bu anki bir tablodan da çıkışın bir yolları vardır. Ülkemizin gerçek gündemi aslen ekonomik sıkıntılardır. Bu ise yapay gündemlerle maalesef gölgelenmeye çalışılıyor.”