CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın yanı sıra Milletvekilleri, ilçe başkan ve yöneticileri ile partililerin katıldığı İl Danışma Kurulu’nda kurultay çalışmaları hakkında da görüşler alındı. Partide değişim ve dönüşümün şart olduğu belirtilen İl Danışma Kurulu’nda partideki değişim ve dönüşüme her an hazırlıklı olunması gerektiği vurgulandı. Toplantıya partililerin katılımı oldukça az oldu.

EKSİK VE HATALARIMIZI TESPİT ETMEK İÇİN TOPLANITLAR DÜZENLİYORUZ

İl Başkanı Serkan Sarı toplantının açılışında yaptığı konuşmada ilk olarak 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Sarı seçimlerde istenilen oy oranının alınmadığını belirterek şunları söyledi:

“Evet, 24 Haziran’da gerçekten ülkemizin tarihi ve geleceği için çok önemli bir seçim sürecine ve zorlu bir maratonu geride bıraktık. Bu seçim sürecinde arzu ettiğimiz sonucu sandıkta göremedik. Sahadaki coşkuyu heyecanı yaşadıklarımızı sandığa yansımadığını hep birlikte biliyoruz ve bu konudaki hayal kırıklıklarımız ve üzüntülerimizi de çok net bir şekilde anlayabiliyorum. Peki, bu geçen 45 gün içerisinde bizim üzerimize düşen ve yapmamız gerekenler eksiklerimizi, hatalarımızı, yanlışlarımızı tespit etmek ve bunları doğru yaptıklarımızı da tespit ederek doğrularımızı arttırmak, yanlışlarımızın da tekrarından kaçınmaktır.”

YERELDE İKTİDAR OLACAĞIZ

Önümüzdeki süreçte yapılacak yerel seçimlerin önemine değinen CHP İl Başkanı Serkan Sarı, seçimlerde 5 olan belediye sayısının artırılacağını kaydetti. Sarı şunları söyledi:

“Bugün önümüzde yakın zaman dilimi içerisinde bir yerel seçimler var. Ülkemizde şu anda iktidarlığını devam ettiren ve güçlerini arttırarak, ülke üzerindeki baskıcılığı, zorlayıcılığı, zulüm yapan bir anlayış daha da etkin bir şekilde iktidarda gücünü arttırarak devam ettiriyor. Bizim bu dönemde, bu yaşanılan süreç içerisinde tek yaşam alanımız ve nefes alacağımız alan yerel seçimlerdeki başarımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçimlerdeki başarısı hiç olmadığı kadar önem arz etmektedir. Bunun için de bizlere düşen birlik, beraberlik içerisinde omuz omuza mücadele ederek  bu süreci daha iyi bir şekilde noktalanabilmesi ve yerelde, Balıkesir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetimlerinin sayısının arttırılmasını hedeflemektir. Bugün biz önümüzde koyduğumuz hedeflerimiz yereldeki yönetimlerde beş olan ilçe belediye sayımızın çok daha yukarılara çıkarılarak sosyal demokrasiyi benimsemiş, halkını merkezine almış, halkımızın ve toplumumuzun geleceğini  ve çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini çözebilmek, onlara umut olabilmek için mücadele edecek bir anlayışla Balıkesir’in ve Türkiye’deki bütün yerel yönetimlerin Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmelerini sağlamaktır.”

İKTİDARIN ÜLKEYİ TAŞIDIĞI DURUM ORTADA

AK Parti iktidarının 2002 yılından bu yana uyguladığı anlayışla ülkeyi taşıdığı durumun ortada olduğunu belirten Serkan Sarı şunları dile getirdi:

“Bugün görüyoruz ki iktidarda olan 2002 yılından beri iktidarda olan anlayış ülkeyi taşıdığı nokta ortada. Şuanda ekonomik tablolara baktığımızda iktidarın artık ülkeyi yönetemediğini ve ülkemizin savrulduğunu, bir amacının bir hedefinin olmadan şuanda tutunmaya çalıştığı bir ekonomik anlayışla karşı karşıyayız. En son sabahleyin baktığımda dolar 6,4 gibi bir rakama ulaşmıştır. Bu gerçekten içler acısı ve ülkemizin geleceği için karamsar bir tabloyu ortaya koyuyor.  Peki, bu tablo nasıl oluştu? Dünden bugüne mi oluştu? 2002 yılından beri vurguladığımız, söylediğimiz, yanlış anlayış, tek adam rejimi, dayatmacı yönetim anlayışı bugün bizi bu noktaya getirmiştir. Yapılan yatırımlar kamu kaynakları gelir getirici tanıtım öncelikli değil iktidarın devamının önceliği  göz önünde bulundurularak yatırım planları yapılmıştır. Yollar, köprüler, tüneller yapılırken evet bu toplumumuzun temel ihtiyaçlarıdır gereksinimleridir ama ülkenin kalkınmasındaki öncelikleri değildir. Bugün kalkınma öncelikli yatırım planı yerine görüyoruz ki seçim öncelikli yatırım planlarıyla ülkemiz bugün içinden çıkılmaz bir ekonomik tabloyla karşı karşıya kalmıştır. Çünkü ülkemizde artık üretimsizlik, güvensizlik, aşırı borçlanmayla zayıf düşmüş bir ekonomik irade ortadadır.  Bugün ülkemiz 480 milyar dolara yakın bir dış borcu ve 240 milyar dolar civarında da bir yıl vadeli ödemesi gereken bir borç vardır. Peki, hazinede olan rakam ne? 28 milyar dolar. Evet, bu anlayışla görüyoruz ki hala değişmedi.  Dün Berat Albayrak ekonomi mali hazineden sorumlu bakanımızın yapmış olduğu açıklamaları gördük gayri ciddi hedefi amacı net olarak anlaşılmayan ve durumu net olarak izah edemeyen ve çözümleri de net bir şekilde ortaya koyamadığı bir anlayış. Ama görüyoruz ki iş dünyası hiçbir şekilde tepki vermeksizin bu sürecin hala destekçisi bir şekilde.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BORÇ ALMADAN MAAŞŞ BİLE DAĞITAMAZ HALE GELDİ

Biz arzu ediyoruz ki işçimizin, esnafımızın, çalışanımızın, emeklimizin göstermiş olduğu özveriyi iş dünyasında iş adamlarının da göstermesi. Bugün bahse konu olan toplantının çıkışında iş dünyasının önde gelenlerinin yapmış olduğu açıklamalar mevcut tablonun çok iç açıcı olduğu yönünde. Ama gerçekler böyle değil. Sebeplerini sorguladığımızda. Bu iş dünyasının önde gelen isimlerine yapılan vergi afları ve borçların silinmesi, sonuçta toplumumuzun sırtına yüklenen bir maliyet yüküdür bu. Bu gerçekleri göz ardı ederek ülkemizin geleceğini kurtarmayı planlıyorsak gene büyük bir yanılgıyla karşı karşıyayız. Bu anlayış bu gün yerel yönetimlerde de hakim olan anlayıştır. Yerel yönetimlerde ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyeleri görüyoruz ki hala saltanat anlayışıyla hala şov gösteri anlayışıyla toplumumuzun temel ihtiyaçlarını karşılamak yerine göz boyamak, saltanat yaratabilmek adına yapılmış planları programlamalarla şehrimizi yönetmeye çalışıyorlar. İktidara gelen yerel yönetim borçsuz olarak almış oldukları birçok belediyeyi şuanda borçlarını ödeyemeyeceği bir batağa sürüklemiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı bugün neredeyse maaşlarını kredi çekmezse ödeyemeyecek bir tabloya sürüklenmiştir. Bugün toplumumuzun temel ihtiyacı olan kanalizasyon, su gibi, yol gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamak yerine şovlarla, gösterilerle, eğlencelerle toplumun gözünü boyamaya çalışmaktadır. Birçok ilçemizde ve kırsal mahallelerimizde su sorunu yaşanmaktadır. Susuz kalan mahallelerimiz var. 2018 yılındayız, çağ atladığımızı söylüyoruz kullanılamayacak niteliksiz suyla hizmet almaya çalışan mahallelerimiz var. Bunu göz ardı edemeyiz.”

EKONOMİK TABLONUN SEBEBİ EĞİTİMSİZLİK+

Ülkede yaşanan ekonomik belirsizliğin nedenleri üzerine de görüşlerini açıklayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Bu anlayışa bugünden tezi yok hep birlikte dur demek zorundayız. Peki, bu ekonomik tablolar üretimsizlik, yönetilemememizin sebebi nedir? Tabi ki yıllardır vurguladığımız eğitimsizlik. Hedeflenen kindar ve dindar nesil yetiştirme amacı bugün faturasını hepimizin ödediği bir tabloya gelmektedir. Yakın zaman içerisinde liselerde yapılan sınavlar sonucunda çocuklarımızın büyük bir çoğunluğu zorla imam hatip okullarına gönderilmeye çalışılırken, görüyoruz ki İmam Hatip okulları hepsi boş kalmış durumdadır. Bugün gençlerimiz aydınlığı, bilimi, geleceği aydınlatmak istiyor. Ama ülkede uygulanan eğitimsel politikaların yanlışlığı sonucunda bugün tablo, açık bir şekilde ortadadır. On binlerce gencimiz bugün tercihlerini yapamamış ve açıkta kalmıştır. Üniversite sınavına baktığımızda yine binlerce on binlerce gencimiz sıfır puan alarak şu anda uygulamış olduğu eğitim politikasının ne kadar yanlış olduğunu bizlere göstermektedir. Bu tabloyu geçtiğimiz yıllarda dünya çapında yapılan PISA sınavlarında da gördük. Ülkemizin dünyadaki eğitim politikalarındaki başarısını temsil edebilecek bir değerlendirmenin sonucunu birlikte görmüştük. Bugün kendi içimizde yapmış olduğumuz sınavlarda bile çocuklarımız ne kadar başarısız değerler alıyorlar, bu sonuçları görüyoruz. Peki bunun sorumluluğu çocuklarımızda mı, bu eğitim sistemiyle çocuklarımızın ufkunu karartan, geleceğini karartan, aydınlık nesil yetişmesini engelleyen bu anlayışta mı? Bizler artık bu anlayışa bugünden tezi yok. Dur demek zorundayız.”

BUGÜNDEN İTİBAREN DEĞİŞİM VE ÖDNÜŞÜME HAZIRLIKLI OLUN

CHP’de yaşanan kurultay sürecine de değinen CHP İl Başkanı Serkan Sarı partide değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Sarı şunları kaydetti:

“Evet, 27’ncidönem milletvekili seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri arzu ettiğimiz şekilde sonuçlanmadı.  Ve 24 Haziran sabahı beklediğimiz sonucu alamadı. Ama 25 Haziran sabahı esas mücadelemizin ilk günüydü. Biz 25 Haziran günü itibariyle önümüzdeki seçimlere odaklanmalı bu değişimi ve dönüşümü uzun soluklu bir şekilde planlamak zorundayız. Evet, bu dönem içerisinde bir olağan üstü kurultay çağrısıyla çağrı süreci yaşadık. Partililerimizin bu konuyla farklı ilgi ve düşünceleri vardı. Bu düşünceler doğrultusunda kurultay delegelerimiz kendi bulundukları bölgelerde  Partililerimiz de halkımızla bir araya gelip görüşlerini değerlendirdiler dinlediler. Ve imza vermeyi arzu eden delegelerimiz imza verdi. Uygun bulmayan delegelerimiz de imza vermedi. Ve  sonuç itibariyle de olağanüstü kurultay süreci şuan için toplanmamak üzere bir karara bağlandı, yeterli imza sağlanmaması sebebiyle. Peki, bizim değişimimiz, dönüşümümüz bugün durdu bitti mi? Cumhuriyet Halk Partisi bugün ülkede gelişen, değişen rejim, ülkenin getirildiği nokta göz önünde bulunduğunda, bugün Cumhuriyet Halk Partisinin her bir üyesi değişime ve dönüşüme hazırdır. Bugünden itibaren de değişime ve dönüşüme hazırlıklı olmak zorundayız. Bugün değişimi ve dönüşümü bizler bu salondan sonra çevremizden sonra da toplumumuzdan yapmak zorundayız. Evet planlayacağımız değişim yönetmeliklerimizde, parti programımızda, tüzüğümüzle ve örgütlenme çalışma modellerimizin yenilenmesiyle sağlanacaktır.”