İl Başkanı Serkan Sarı’nın Ankara’daki kutlama programına katılması nedeniyle anıta çelengi İl Başkan Vekili Besim Kemal Akalın sundu. Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunan CHP’liler hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.

CHP BEŞ YILDIZLI OTELLERDE KURULMADI

Günün anlam ve önemine ilişkin Atatürk Anıtı’ndaki törende bir konuşma yapan İl Başkan Vekili Besim Kemal Akalın şunları söyledi:

“Üyesi olmaktan onur ve gurur duyduğum 9Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, beş yıldızlı otellerin resepsiyon salonlarında ekonomik güç odaklarının desteğiyle değil, kökleri Sivas Kongresi’ne, işgale karşı direnmek amacıyla kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine dayanan bir partidir. Kurtuluş felsefesinin özünde, ekonomik gelişme, sosyal alanda aydınlanma, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesinin mücadelesi vardır. Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, laikliğin, adaletin, aydınlık geleceğimizin, demokrasinin ve çağdaşlığın en önemli teminatıdır.

CHP DEMEK

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; halkı yoksulluktan kurtarmak için, başı dik, sırtı pek bir ülke olmak için, kendini adamak demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; devrimci olmak demektir. Değişime cesaret edebilmek ve değiştirebilmek demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; Cumhuriyetin kurucusu, demokrasinin öncüsü olmak demektir. Kısacası CHP demek, Mustafa Kemal Atatürk ve onun ilkelerine bağlı olmak demektir.”