CHP İl Başkanı Ender Biçki kamuoyunu ilçe kongreleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak Balıkesir gündeminde yer alan konular hakkında da görüşlerini açıkladı. Biçki, ilçe ve il kongresinin ardından 2019 seçimlerine odaklanacaklarını söyleyerek 2019’da Balıkesir’e CHP’li bir belediye başkanı kazandırmak istediklerini ifade etti.

 

CHP’nin 2019 seçimlerinde Büyükşehir Belediyesini kazanacağına inandığını belirten Ender Biçki, Ak Partili belediye başkanlarının istifa ettirilmesine de değinerek, “seçimlerde AKP’li belediye başkanlarına verilecek oylar boşa gidecektir” diye konuştu. İl Başkanı Ender Biçki toplantıda ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na da seslenerek su fiyatlarındaki yüzde 25’lik indirimi geçmiş döneme de uygulamalarını istedi.

KONGRELERDEN SONRA HEDEFİMİZ 2019 SEÇİMLERİ

Basın açıklamasına CHP il kongreleri hakkında bilgiler vererek başlayan Ender Biçki şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kongre süreci başladı ve bu süreç çerçevesinde bütün ilçelerde delege seçimlerimizi tamamladık. Önümüzde ilçe kongreleri ve ardından yapılacak il kongresiyle birlikte Ocak sonunda veya Şubat’ın ilk haftasında da kurultayımızı tamamlayarak 2019 sürecine partimiz daha dinamik ve daha üretken bir anlayışla hazırlanacaktır.

KONGRE TAKVİMİMİZ BELLİ OLDU

İlk ilçe kongremizi 22 Ekim’de Balya ilçemizde yaptık. İlçe kongrelerinin tarihlerinin belirlenmesiyle ilgili yönetimlerin iki yıllık süreleri tamamlaması gerekiyordu. Buna göre de il yönetimimiz ilçe kongre takvimini hazırladı. 2 Aralık’ta Ayvalık’ta, 3 Aralık’ta Havran ve Burhaniye’de, 5 Aralık’ta Gömeç, 6 Aralık Susurluk, 7 Aralık Kepsut, 8 Aralık’ta Dursunbey, 9 Aralık Erdek, Bandırma ve Gönen, 10 Aralık Edremit ve Bigadiç, 12 Aralık Marmara, 15 Aralık İvrindi, 16 Aralık Sındırgı ve Manyas, 17 Aralık Karesi ve Altıeylül 18 Aralık Savaştepe’de kongrelerimiz yapılacak. İlçe kongrelerimizin bitiminin ardından da 7 Ocak’ta da il kongremizi yapmış olacağız.

ADAYLARA BAŞARILARDİLİYORUM

İlçelerimizde başkan adaylarımız var. Buradan bütün ilçe başkan adaylarımıza çıktıkları bu kutsal ve onurlu yolda başarılar diliyorum. Bütün ilçe başkanlarımız arasında kim seçilirse seçilsin bizim başımızın tacıdır. Eminim ki hangi arkadaşımız bayrağı devralacak olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi 2019 Büyükşehir ve Cumhurbaşkanlığı hedefine emin adımlarla yürüyecektir. Ben bütün ilçe başkanı olacak aday arkadaşlarıma, il başkan adayı olacak arkadaşlarıma şimdiden gönül dolusu sevgilerimi gönderiyorum ve onlara da başarılar diliyorum.”

69 YILLIK HASRET SONA ERECEK

CHP İl Başkanı Ender Biçki basın toplantısında ayrıca geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirdikleri Yerel Yönetimler Akademisi ile 2019’a hazırlanacaklarını belirtti. Biçki şunları kaydetti:

“Siyaset laf üretme işi değildir. Siyaset iş yapma yeridir diye düşünüyorum. Bunun için de iki yıldan bu yana hep ilkleri yapmaya gayret ediyoruz. Vizyonumuzu ve ufkumuzu çok geniş tutarak önümüze de çok büyük bir hedef koyduk. Elbette çok zor olduğunu biliyorum; yani 2019’da Balıkesir’e büyükşehir belediye başkanlığını kazandırma hedefini koyduk. Bu hedefin çok kolay olmadığını biliyorum. Çünkü 69 yıldan bu yana Balıkesir merkezde bir Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı olmadı. Bunun ezikliğini ve eksikliğini hissediyoruz. Bu hedefe dönük bütün çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu sebeple de çok laf yapmak yerine iş yapmayı ve bu hedefe emin adımlarla yürümeyi kendimize bir ilke olarak belirledik. 2019 hedefini adım adım örüyoruz. 2019 büyükşehir belediye başkanlığını kazanmanın taşlarını yavaş yavaş ve emin adımlarla döşüyoruz.

CHP’Lİ BELEDİYEDE İNSANLAR DA HAYVANLAR DA NEFES ALACAK

Buna çok inanıyorum, bu konuda çok kararlıyım, çok zor bir iş olduğunu biliyorum. Başaramayabiliriz de ama emin olun ki bunu başarmak için bütün arkadaşlarımla birlikte gecemizi gündüzümüze katıyoruz. İnsanın olduğu her yerde, insanın nefes aldığı her yerde hatta her canlının nefes aldığı her yerde olmaya çalışıyoruz. Sadece insanlara değil, sokak hayvanlarına dahi dokunuyoruz. Çünkü ben biliyorum ki insan olmanın öncelikli koşulu hayvanları sevmekten, onlara değer vermekten geçer. Dolayısıyla bütün canlılara önem veriyoruz. Çünkü biz Balıkesir’i kazandığımızda sadece insanlar değil; emin olun ki hayvanlar da, ağaçlar da, yapraklar da, çiçekler de nefes alacak ve onlar bile Cumhuriyet Halk Partili bir büyükşehir belediye başkanının olduğu bir kentte yaşamanın farkını ve ayrıcalığını emin olun ki hissedecekler.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINA OY VERMENİN BİR ANLAMI YOK

Bir hedefe ulaşmanın yolu –çok iyi biliyorum ki- inanmaktan geçer. Biz bu işe inandık, örgütümüz de inandı ve şimdi her yerde sokakta, kahvede 2019 yılında büyükşehir belediye başkanlığını Cumhuriyet Halk Partisi kazanabilir algısı oluştu. Tabi ki bu algı kendiliğinden oluşmadı. Hep birlikte, bütün partili arkadaşlarımla birlikte, belediye meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte, ilçe başkanlarımızla birlikte referandum sürecinde bu algıyı Balıkesir’e yerleştirdik. Artık bundan sonra AKP’li bir belediye başkanı olmanın, AKP’li bir belediye başkanına oy vermenin hiçbir geçerli ve mantıksal bir tarafı da kalmamıştır. Çünkü AKP zikzak politikalarıyla bir ileri bir geri adımlarla rotasından çıkmış, yolunu şaşırmış ve Türkiye’yi nereye götüreceği belli olmayan freni tutmayan bir kamyon misali almış başını gitmekte. Bu sebeple hem Türkiye’de hem de Balıkesir’de artık Cumhuriyet Halk Partili bir yerel yönetime ve genelde de Cumhuriyet Halk Partili iktidara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.”

****

KAFAOĞLU AYRIMCILIĞI İTİRAF ETTİ

CHP İl Başkanı Ender Biçki Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun söylemlerine de değinerek Ak Partili Büyükşehir Belediyesi’nin ayrımcılık yaptığını ifade etti. Biçki şunları söyledi:

“AKP’nin uyguladığı bir ileri, bir geri adım politikasını anlamakta zorluk çekiyorum. Sayın Başkan Zekai Kafaoğlu açıkça kendilerinin nasıl hatalı işler yaptığını, insanı dışladığını Bandırma’da yaptığı konuşmada itiraf etmiş. Bandırma ziyaretinde demiş ki: “Makamların vatandaşlardan kopuk olamayacağını söyleyen Kafaoğlu, 3,5 yıldır makamlara çıkamayan insanların şimdi olum oluk ziyarete geldiğini” ifade etmiş. Sanki 3,5 yıldır büyükşehir belediyesini Cumhuriyet Halk Partili veya başka bir partili belediye başkanı yönetiyor da şimdi Zekai Kafaoğlu ile birlikte insanlar oluk oluk makama girip çıkıyormuş. Yani buradan şunu söylüyor: 3,5 yıldır yani AKP’li bir belediye başkanının olduğu bir dönemde insanların makama giremediğini açıkça ifade ediyor. Bende buradan Zekai Kafaoğlu’na soruyorum: Sayın Kafaoğlu; siz yeni mi fark ettiniz bunu? Siz bugün mü belediye başkanı oldunuz? Siz 3,5 yıldır Altıeylül ilçesinin belediye başkanısınız. Siz 3,5 yıldır bu insanların giremediğini görüyorsunuz da neden bugüne kadar sesinizi çıkarmadınız? Bunu anlamakta zorlanıyorum.

CHP’Lİ BELEDİYELER ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRDÜ

Hatta bir şeyi daha itiraf etmiş: Yapılan hizmetlerde Bandırma’nın yeteri hizmeti alamadığını söylemiş. Tebrik ediyorum Zekai Kafaoğlu’nu çok yeni bir şey söylemiş. Sayın Kafaoğlu biz 3,5 yıldan beri siz AKP zihniyetiyle Balıkesir’i yönetirken biz bunu zaten hep söyledik. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin büyükşehir hizmetlerinden mahrum bırakıldığını, ayrımcılık yapıldığını, üvey evlat muamelesi gördüğünü defalarca ifade ettik. Ama şimdi hiçbir şey olmamış gibi sanki başka bir belediye başkanı Balıkesir’i yönetiyormuş gibi bunları itiraf ederek milletin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Ama milletin kafası asla karışmayacak, bu millet, Balıkesir halkı sizin 3,5 yıldan bu güne kadar neyi yaptığınızı çok iyi biliyor.”

****

SAYIN KAFAOĞLU SU ZAMMI YAPILIRKEN NEREDEYDİNİZ?

Büyükşehir Belediyesi’nin su fiyatlarında yaptığı indirime de değinen CHP İl Başkanı Ender Biçki şunları söyledi:

“Başkanımızın en son Balıkesir’e müjde olarak verdiği haberlerden biri de su fiyatlarında yüzde 25 indirim yapması. Zaten Edip Uğur istifa etmeden önce; o da işin pahalı olduğunu anladı yüzde 20 indirim yapacağını söyleyerek gitti. Zekai Kafaoğlu geldi, artış yaptı, 5 puan da benden dedi yüzde 25 su fiyatlarında indirim yaptı. Yahu akıl alacak gibi değil. İnsanların hafızasıyla, insanların aklıyla bu kadar dalga geçilmez. Şunu anlamakta zorlanıyorum: Siz bu zamları yaparken biz size bakın bu suya bu zammı yapmayın, bu su fiyatları çok pahalı, insanlar bunu ödemekte zorlanıyor demedik mi? Dediğimiz zaman Sayın Kafaoğlu siz neredeydiniz? Bunların bir de şu alışkanlığı var: bunlar su zamlarını yaparken hep beraber alkışlıyorlar, ondan sonra yüzde 25 indirim yapıyorlar yine alkışlıyorlar. Bu Tayyip Erdoğan’ın ‘İstanbul’a ihanet ettik’ lafını hatırlattı bana. İstanbul’a ihanet ederken alkışlıyorlar, ben İstanbul’a ihanet ettim diyor yine alkışlıyorlar. Yani ben ülkeme, vatanıma, İstanbul’a ihanet ettim diyen bir adamı alkışlamak ne anlama geliyor anlamış değilim.

SAMİMİYSENİZ YÜZDE 25 ZAMLARI GERİ VERİN

Sayın Kafaoğlu suya zam yapılırken evet diyen ve su zammını kabul eden bir başkanımızdı. Şimdi bu su fiyatlarında yüzde 25 indirim yapmayı Balıkesir halkına bir müjde gibi vermesini etik bulmuyorum. Buradan şunu söyleyebilirim: O zaman şunu yapalım: Sayın Kafaoğlu eğer bu zamlar haksız yere yapıldıysa, bu zamlar gerçekten vatandaştan gerçekten haksız yere alındıysa bu yüzde 25’lik zam haksız yapılan bir zamdır. O zaman size buradan söylüyorum: Bu güne kadar bu vatandaştan aldığınız bu yüzde 25’lik zamları geri iade edin. Edin bunları geri o zaman biz sizin eski anlayıştan farklı bir anlayışa sahip olduğunuzu anlayalım. Yoksa ha Edip Uğur ha Zekai Kafaoğlu. Ben bunu daha önce Edip Uğur istifa ettikten önce de sonra da söyledim. Edip Uğur gittikten sonra ne olacak ne değişecek? Diye sordum. Hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü Edip Uğur da belediyeye kendi yandaşlarını doldurdu, şimdi önümüzdeki günlerde Kafaoğlu da bütün bürokratların istifasını isteyecek ve kendi yandaşlarını belediyeye dolduracak. Aynı düzen devam edecek.