Karesi İlçesine bağlı Kocaavşar Mahallesine CHP İrtibat Bürosu açıldı. Büronun açılışında konuşan Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın; “Çiftçimizin tarlaları boş tarlaya para verme adı altında boş bırakılırken nohudu, kuru fasulyeyi, samanı yabancı ülkelerden almak zorunda kalmamız Kötü yönetildiğimizi gösterir” dedi.

CHP Karesi İlçe Teşkilatı, gereğince halkımızın daha çok yanında olmak, sorunlarını yakından takip etmek ve çözüm üretmek için Kocaavşar Mahallesi’ne bir irtibat bürosu açtı. Büronun açılışına Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İl Başkanı Serkan Sarı, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıeylül İlçe Başkanı Haydar Çuhadar ile birlikte çok sayıda partili ve Kocaavşarlı katıldı.

 

HAK ETTİĞİMİZ GİBİ YAŞAYAMIYORUZ

Açılış töreninde konuşan CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, “Bizlerin de çözüm önerilerimizi, nasıl bir yaşamı paylaşmak istediğimizi sizlere anlatma fırsatının mekânı olsun” diyerek sözlerine başladı.

Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün ülkemizde esnafımız, çiftçimiz, işçimiz, öğrencilerimiz hak ettikleri yaşamı sürdüremediklerinden muzdaripler. Hepimiz çok daha iyi koşullarda yasamaya layığız, ancak bunun için ilk koşul gelirin hakça bölüşümüdür. Doların 4 TL, Euro’nun 5 TL olduğu cebimizdeki paranın her gün eridiği yemin, gübrenin her gün arttığı mazotun 6 TL’ye yaklaştığı ülkemizde çiftçiliğin ne kadar zor olduğunu bilmek için uzman olmaya gerek yok.

Çiftçimizin tarlaları boş tarlaya para verme adı altında boş bırakılırken nohudu, kuru fasulyeyi, samanı yabancı ülkelerden almak zorunda kalmamız Kötü yönetildiğimizi gösterir. Çocuklarımızı zorluklarla okutmamıza rağmen, iş bulamayan gençlerimiz içimizdeki yara olarak durmaktadır. Çözüm üretmesi gereken yetki sahipleri sanki her şey normalmiş gibi davranmakta, halkı kandırmakta ve mazot fiyatları, vergiler ve tarımsal kısıtlamalarla çiftçinin üzerine gitmektedir.

Değerli dostlarım bu devran böyle sürmeyecektir. CHP iktidarı yakındır! Unutulmamalıdır ki CHP köylünün, çiftçinin, emekçinin en yakınıdır! Çünkü bu ülkenin Cumhuriyet Halk Partisi gibi sosyal demokrasiyi savunan bir iktidara ihtiyacı vardır. El birliğiyle bu işin üstesinden hep beraber geleceğiz!       

Hepinizi saygıyla selamlıyor, çalışma büromuzun hayırlı olmasını diliyorum.”           

SARI: “İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜMÜZE KOCAAVŞAR’DAN BAŞLIYORUZ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı da iktidar yürüyüşüne Kocaavşar’dan başladıklarını belirtti.

Sarı konuşmasının devamında; “Karesi İlçe Örgütümüze, İlçe Başkanımıza, yöneticilerimize bugün Kocaavşar’da hep birlikte Kocaavşarlılarımızla beraber irtibat büromuzu açacağız. Bugün bizler eşlik eden kadınlarımız, gençlerimiz, Kocaavşarlılarımız hep birlikte mücadelemizi bu ofisimizde başlatıyoruz. Bugün CHP’nin iktidarının Kocaavşar’dan örgütlemeye başlıyoruz. Buna emek veren, destek veren Kocaavşarlılara teşekkür ediyorum.

Hepiniz bizler için çok önemlisiniz. Bu mücadelede yalnız değiliz, birlikteyiz ve güçlüyüz. Kazanan da CHP olacak, kazanan Kocaavşar olacak, kazanan Balıkesir olacak, kazanan Türkiye olacak. Bu mücadelede bir omuzda sizler verin, sizlerle beraber mücadeleyi iktidara taşıyacağımıza inanıyorum ve güveniyorum. Bugün burada Türkiye’nin yıkımına dur diyecek inanmış binler, on binler, yüzbinler olacağız. Bu yıkıma dur demek artık bizlerin sorumluluğunda. Biz CHP’li temsilciler ve siz bizlere gönül vermiş, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmayan yoldaşları hepimiz bunu başaracağız. Bunu biliyor ve inanıyoruz. Ama inanmak yetmiyor, çalışmamız gerekiyor, mücadele etmemiz gerekiyor, doğruları anlatmamız gerekiyor. Bazı zat-ı muhteremler her gün 40 defa aynı yalanı söylüyorlar, ne yazık ki halkımız bu yalanları doğru kabul ediyor. Bundan sonra bize düşen tek tek, kapı kapı gezerek doğruları söylemek. Bizde bu doğruları 40 defa söyleyeceğiz, 40 bin defa söyleyeceğiz ve vatandaşımızın bundan sonra kandırılmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

TÜM: “İLK İŞİMİZ BÜYÜKŞEHİR YASASINI DEĞİŞTİRMEK OLACAK”

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise Balıkesirlinin hayatın her alanında perişan olduğunu söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Kocaavşar çalışma bürosu değil, Kocaavşar Cumhuriyet Halk Partisi örgütünü açmaya geldik. Bizim size bir sözümüz vardı. İktidara geldiğimiz takdirde ilk işimiz büyükşehir yasasını değiştirmektir. Büyükşehir yasası değiştikten sonra tekrar belediyemizi yeniden açacağız. Bunun sözünü buradan veriyorum. Çünkü bu Genel Başkanımızın sözü arkadaşlar. Büyükşehir yasası ile birlikte sizleri perişan ettiler. En doğru hizmet en yakın hizmettir. Şuanda en ufak sorununuz olduğu zaman nereye gidiyorsunuz? Büyükşehir’e gidiyorsunuz. Bundan önce nereye gidiyordunuz? Kendi belediyenize gidiyordunuz. Onun için AKP döneminde her şeyde olduğu gibi sizi bu alanda da perişan ettiler.

“ÜLKEYİ TEK ADAMA TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Köyünüzü sadece bu alanda perişan etmediler. Köylü geçimini hayvancılık ve tarımcılıktan elde ederken tarımı bitirdiler, hayvancılığı bitirdiler. Şuanda samanı, buğdayı, arpayı dışarıdan getiriyoruz. Ve başka ülkelerin çiftçisine destek veriyoruz. Hayvan üreticisine destek veriyoruz. Bu konuda söz veriyoruz ki, iktidara geldiğimiz takdirde tekrar çiftçiye, hayvan üreticisine sonuna kadar destek vereceğiz. Kendilerine milli diyorlar ama milli adına ne varsa ülkede tek tek sattılar. En son şeker fabrikaları kaldı. Şimdi onlara göz diktiler. Onları satmaya çalışıyorlar. Ama bunun karşısında Cumhuriyetten yana olan, bu ülkenin değerlerinden yana olan herkes karşı duruyor. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil. Toplumun yüzde 67 si karşı durmakta. Ve inanıyorum ki bu satışları geri aldıracağız. Onun ötesinde işsizlik artıyor. İşsizliğin en çok arttığı illerin başında Balıkesir geliyor. Normal Türkiye’de yüzde 20 olmasına rağmen Balıkesir’de yüzden 30’u aşmış durumda. Her 3 kentten biri işsiz durumda. Balıkesir’de sadece tarımı bitirmediler. Turizmi bitirdiler, sanayiyi bitirdiler. Balıkesir şuan en çok yoksullaşan illerin başında geliyor. Bunu dün parlamentoda yaptığım konuşmayla da dile getirdim. Sözüm ona Balıkesir uçacaktı öyle iddia etmişlerdi. Ama ne yazık ki Balıkesir hayatın her alanında perişan durumda. Bu iktidardan kurtulmamız gerekiyor. 2019’da yapacağımız seçimlerde bunlardan kurtulabiliriz. Buraya toplanan insanlar onu gösteriyor. Mutlaka bunlardan kurtaracağız. Bu ülkeyi tek bir adama teslim etmeyeceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.