Tarım ve hayvancılığın merkezi konumundaki Balıkesir’de kuduz vakalarındaki artış yetkilileri önlem almaya zorluyor. 2018 yılının ilk altı ayında il genelinde 13 mihrak sayısı tespit edilirken, kuduz hastalığındaki 2016 yılındaki vaka sayısında düşüşün 2017 yılında ise arttığı belirtildi.

Kırsal Alan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu geçtiğimiz ayki meclis toplantısında sunduğu raporda Balıkesir’deki kuduz hastalığına dikkat çekti. Komisyon yaptığı çalışmada 2018 yılının ilk altı ayında Ayvalık’ta 2, Balya’da 2, Gönen’de 2, İvrindi’de 3 Sındırgı’da 4 mihrak olmak üzere 13 mihrak sayısının tespit edildiğini açıkladı. Komisyon raporunda 2015 yılına kadar Balıkesir’de vaka sayısında düşüşün gerçekleştiği belirtilirken 2016 yılında hastalığın tekrar yükselişe geçerek 2017 yılında da 31 mihrak sayısına ulaştığını kaydetti. Komisyon yaptığı çalışmalarda 2008 ile 2018 tarihleri arasında Balıkesir genelinde toplam 181 mihrakta kuduz hastalığının görüldüğünü tespit etti.

Kırsal Alan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Balıkesir’deki kuduz hastalığının arttığına dikkat çektiği raporunda yetkililerin de bu konuda önlem alması gerektiğine vurgu yaptı. Komisyon raporunda kuduz hastalığının yayılmasını engellemek için İl ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin küçükbaş ve büyükbaş hayvan kuduz aşısı yapma programının da bulunmadığı kaydedildi. Komisyon, Büyükşehir belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından kuduz hastalığıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasının uygun olduğuna ilişkin görüş belirtti.