Burhaniye’ de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. yıl dönümü büyük bir coşku ile kutlandı. Burhaniye Belediyesi, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, yat limanında yapılan su altı deniz temizliği sırasında çıkartılan atıkları sergiledi. Atıkların, doğa ve çevrenin insan faktörüyle kirlenmesine farkındalık oluşturmak amacıyla sergilediklerini söyleyen Başkan Necdet Uysal “Denizlerimizin temizliğine büyük önem veriyoruz. Burhaniye, her sene olduğu gibi bu sene de mavi bayrağı sahillerinde dalgalandırmaya devam ediyor. Bugün burada, liman içinde su altından çıkarılan atıkları üzülerek gördük. Kendi kendimize ne kadar zarar verdiğimizi gösteren somut bir örnektir bu. Dileğimiz insanlarımızın bu konuda bir an önce bilinçlenmesi.” dedi.

“DENİZLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Doğa ve çevrenin, insan faktörüyle kirlenmesine farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan sergide, su altından çıkan malzemelerin doğada geri dönüşüm sürelerini belirten pankartlar da vatandaşların dikkatine sunuldu. Cam şişelerden araç lastiklerine kadar birçok zararlı atığın sergilendiği alanı ziyaret eden Başkan Uysal “Denizden çıkarılan nesneleri üzülerek görüyoruz. Dileğimiz bir daha ki sefere böyle bir temizlik ihtiyacı olmamasıdır. Bir lastiğin doğada yok olma süresi 50, camın ise 4 bin 500 yıl. Bu haftanın önemine uygun olarak, farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir sergi düzenledik. İnsanlarımızın bilinçlenmesine faydalı olacağını umuyorum. Denizlerimizi sevmeli ve sahip çıkmalıyız.” diye konuştu.

Kaymakam Hüseyin Öner ve Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın denize çelenk bırakması ile başlayan törenlerde, yüzme yarışları yapıldı. Denize bırakılan 2 ördek gençler tarafından yakalanırken, yağlı direkten bayrak kapma yarışında da büyük heyecan yaşandı.

  1. DEFA KAZANDI

Bayrak kapma yarışını 3. defa Polat Atmaca kazandı. Yarışmalarda dereceye giren gençlerin ödülleri Kaymakam Hüseyin Öner ve Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından verildi. Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin yaptığı gösterilerde törenlere renk kattı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Belediye Başkanı Necdet Uysal yaptı.

Uysal yaptığı konuşmada; ilçede 21 kilometre sahil şeridi bulunduğunu belirterek ülkemizin denizcilikte söz sahibi olması için her türlü avantaja sahip olduğunu söyledi. İHA