Giresun ve Trabzon İl Kongreleri’ne katılmak üzere Giresun-Ordu Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan helikopterle Giresun Atatürk Stadı’na inerek kongrenin yapılacağı 19 Eylül Kapalı Spor Salonu’na geçti.

Kapalı spor salonuna gelişinde alandaki Giresunlular’a seslenen Erdoğan, “Dün buralarda biraz dolaştık. Hava malum baya yağışlıydı, fırtına vardı. Şöyle havalimanının üzerinde bir o tarafa bir Ordu tarafına gittik, sonunda Samsun’a döndük. İndik ve bu defa helikopter ile Ordu’ya geldik kongremizi yaptık ve döndük. Bugün sizlerle beraberiz. 6. Olağan Kongremiz hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

“Kardeşlerim yola çıkarken söyledik uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece. Durmak yok yola devam. Çünkü bize bu yakışır” diyen Erdoğan, “Bu hak yolda son nefesimize kadar yürüyeceğiz. İnandıklarımızı anlatacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında terörle mücadeleye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Vatanımızı böldürtmeyeceğiz. PKK’sı falan filan ne oldu. Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler Dereler’de inlerine gireceğiz dedik mi dedik. Girdik mi? Gömdük mü? Nereye kaçtılar Suriye’ye. Kovaladık mı? Onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Fırat Kalkanı ve Afrin’de kovaladık, şimdi de devam ediyoruz. 3 bin 700’yu aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Bu millete ihanet edeni affetmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz. Paralel devlet Persilvanya’da arkasında kimler var biliyoruz. Onun için onları orada da kovalayacağız. Amerika ve Avrupa devletlerine gitse de kovalayacağız. Bırakmayacağız” şeklinde konuştu. Erdoğan, daha sonra kongrenin yapılacağı kapalı spor salonuna geçti.  

Buradaki konuşmasında 15 yıldır AK Parti olarak başkaları ile değil kendileri ile yarıştıklarını ve ana muhalefetin yüzde 25’lerde çakılı kalmasına bakarak asla rehavete kapılmadıklarını ve tembellik içine girmediklerini kaydeden Erdoğan “Ana muhalefetin yüzde 25’lere çıkamaması, orada çakılı kalmasına bakarak asla rehavete kapılmadık. Görevi devralırken 'bir metal yorgunluğu var, bunu aşmamız lazım' dedim. şimdi Afrin hareketi ile artık bir diriliş hamlesinin içerisine girdik. Bu yeniden dirilişi gençler özellikle buna diriliş muştusu da diyebiliriz. Zaten elbiseleri de giymişsiniz (asker üniforması kıyafeti giyen partili gençleri kastederek). İnşallah yeniden bu diriliş hamlesi ile 2019 Mart yerel seçimlerini, 2019 Kasım Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dolayısıyla parlamento seçimlerine hazır mıyız? Hiçbir zaman rakiplerimizin zayıflığından ve acizliğinden güç alarak hedefini belirleyen bir siyasi hareket olmadık.

Hele hele ana muhalefetin başındaki zat gibi her seferinde yüzde 40 oy almazsam istifa ederim demedim. Seçimleri kaybettiği halde pişkince koltuğa yapışanlardan oldu mu bu adam. Hala oturuyor. Sen söyledin biz söylemedik. Ama biz hep yükseğe ve ileriye gitmek için çaba harcadık. Bırakın oylarımızda düşüş olmasını aynı oranları elde etmeyi bile eksiklik olarak değerlendirdik. Çünkü bizim nazarımızda oy oranımız yüzde 50 olsa bile yerinde saymak asla büyük bir başarı değildir. Çünkü biz milletimize inanıyoruz. Milletimizde bize inanıyor. Her başarımız bir sonra ki mücadelemizin başarı noktasıdır. Bu yola böyle çıktık. AK Parti tarihinde bütün seçimlere bu perspektiften baktı.

AK parti başkaları ile değil daima kendisiyle kendi elde ettiği sonuçlarla yarışmıştır. Bu bizim hızımızı arttırmıştır. 2019’daki seçimlere de bu anlayışla hazırlanıyoruz. Bu konuda da kararlıyız. Giresun’dan da ülke millet düşmanlarına esaslı bir Osmanlı tokatı indirecek bir zafere koşmak istiyoruz” diye konuştu.
“Siyaseti ikbal kapısı olarak görenler bizim millet sevdamızı 81 milyon ile kurduğumuz gönül bağını asla kavrayamaz” diyen Erdoğan “Aşk olmadan hedef olmadan vizyon olmadan siyaset yapılamaz. Biz AK Parti Teşkilatı olarak büyüdükçe kibri artan değil büyüdükçe tevazusu artan toprağa daha da yaklaşan bir partiyiz. Biz gençler ana kademeye kadın kollarını da söylüyorum. Biz Mevlana’nın diliyle ‘tevazuda toprak gibi’ olacağız. Asla gurur kibir bizde olmayacak. Gurur kibir rabbime aittir. Biz oyları yükseldikçe böbürlenen değil, sorumluğu artan bir teşkilatız. Gençler şunu da unutmayın. Biz hesaba çekilmeden nefsini hesaba çeken ilahi emrine rehber edinmiş bir partiyiz. Biz omuzlarındaki mesuliyetin ağırlığını her zerresinde her hücresinde hisseden bir partiyiz.

Bunun için nasıl olsa 16 Nisan’da Giresun’da yüzde 61, Türkiye genelinde yüzde 52 aldık diye rehavete kapılmayacağız, kesinlikle gevşemeyeceğiz. 2019’da AK Parti ve cumhur ittifakını Milliyetçi Hareket Partisi ile yaptığımız cumhur ittifakını gelmiş geçmiş en yüksek oy oranları ile tanıştıracağız. MHP’li kardeşlerimiz ile el ele vererek omuz omuza vererek inşallah 2019 seçimlerinde sandıkları patlatacak, ümmetin milletin birliğini beraberliğini zirveye taşıyacağız. Türk siyasi tarihinde çığır aşmış ilkleri rekorlarla imza atmış bir hareket olarak 2019’a da damgamızı vuracağız. 2019 seçimlerinde elde edeceğimiz başarılarla tarihin akışını değiştirecek Türkiye’de siyasetin rotasını yeniden belirleyeceğiz. Hem partimizi bu kongrelerle yeniliyoruz hem milletimizde bağımızı güçlendiriyoruz. Hem de geleceğe hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de rejim güçlerinin bombaları altında yaşam mücadelesi veren Doğu Guta şehrinden bu sabah bir lider hanımefendinin mektubunu aldığını belirterek “ ‘Ne olur sayın Cumhurbaşkanım, Afrin’de attığınız adımları Doğu Guta’da da atın’ diyor. ‘Artık bizim dayanma gücümüz kalmadı’ diyor. ‘250 bin kişilik Doğu Guta’da şuanda 20 bin kişi kaldık’ diyor. Herkes Doğu Guta’yı terk ediyor, boşaltıyor bizimde akıbetimiz ne olacak belli değil’ diyor” dedi. 

Partisinin Giresun İl Kongresi’ndeki konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin başarıları ile dünya siyasetinde örnek alınan bir siyasi parti haline geldiğine vurgu yaptı. Erdoğan “Son 15 yılda nasıl ülkemizin en büyük imkanı AK Parti gibi bir iktidar tarafından yönetilmekse maalesef en büyük talihsizliği de Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir ana muhalefet partisine sahip olmasıdır. Bu bizim için talihsizliktir. Türkiye’de bunca hizmeti hayata geçirirken aynı zamanda dünyanın en çapsız ana muhalefet partisi ile de uğraşmak zorunda kalıyoruz. Biz Türkiye’yi hedefleri ile buluşturmanın kavgasını verirken, ana muhalefet ise sanal gündemlerle milletimizi oyalamaya çalışıyor.

Biz birkaç cephede birden istikbal ve istiklal mücadelesi yürütürken, CHP ve başındaki zat iftiralarla, yalan yanlış bilgilerle çok daha vahimi FETÖ’nün eline tutuşturduğu paçavralar ile siyaseti rehin almaya çalışıyor. Şöyle geçmiş 15 seneyi gözlerimizin önüne getirelim. Bunların milletin ve ülkenin faydasını herhangi bir tekliflerini duydunuz mu ? Allah aşkına bunların özellikle 15 yılda siyasetin kalitesini artıracak bir tartışma açtıklarına şahit oldunuz mu? Bir ara gündemleri Gazi Mustafa Kemal’in fotoğrafını kim yere indirdiğini bulmaktı. 40 yıllık dedektiflere taş çıkartan araştırmalar yaptılar. Sonuçta fotoğrafı kimin indirdiğini bulmaya başardılar. Ardından Atatürk’ün askeri mi yoldaşı mı olduklarının kavgasını verdiler, günlerce bu meseleyi konuştular. Sandalyelerin havada uçuştuğu, yumrukların konuştuğu edebe ahlaka sığmayan üslupla yürütülen tartışmanın sonunda içlerindeki marjinalleri rahatsız etmeyecek şöyle ortaya karışık bir karara vardılar. Hatırlayın bir dönem bunlar PYD ve YPG’yi yurt içinde ve yurt dışında aklama seferberliğine çıkmışlardı. Milletvekilleri ile parti sözcüleri ile genel başkanlarıyla bölücü örgütten devşirdikleri il başkanlarıyla ekran ekran dolaşıp YPG ve PYD örgütüne methiyeler sıralıyorlardı” diye konuştu. 

Atatürk’ün ardından İnönü’nün CHP’nin başına geçtiğinde yaptığı icraatları tek tek sıralayan ve “Bay Kemal bunlardan haberin var mı ?” diyerek CHP liderine seslenen Erdoğan, AK Partili gençlere de “Sizlerde bunu bazı onların ininde, izinde yürüyenlere anlatın. Bunlar önemli” ifadelerini kullandı. 

“Esed’e gösterdikleri sempatinin 10’da birini o zalimin bombaları altında can veren Suriye’yi kardeşlerimize göstermediler” 

“Bugünün Afrin raporunu sizlere vereyim” diyerek başladığı cümlesini bölücü örgütün Suriye kolunun sadece Afrin’den ülkemize 700’ün üzerinde saldırı ve taciz düzenlediği günleri hatırlatarak sürdüren Erdoğan, şunları söyledi: 

“O günlerde CHP ‘PYD’ye terör örgütü demek için elimizde yeterli delil yok’ tezini savunuyordu. Sınır ötesi operasyonlarımızı başlattığımızda, ordumuzun Suriye’deki terör bataklıklarını kurutmasının önüne geçmek için seferber oldular. Baktılar bunlar bir işe yaramıyor bu sefer Afrin Operasyonu’nu başka türlü sabote etmenin çabasına düştüler. Özgür Suriye Ordusu’ndaki kardeşlerimize saldırarak onları tahkir ederek bu kahramanlara olmadık iftiralar atarak Zeytin Dalı Harekatı’nın başarısını gölgelemek istediler. YPG, PYD terör örgütüne gösterdikleri hüsnüniyetin binde birini Mehmetçiklerimizle omuz omuza çarpışan Özgür Suriye Ordusuna göstermediler. Mehmetçiğimizle birlikte bunlar hayatlarını koydular. Özgür Sriye Ordusu bu mücadelyi sürdürürken bunlar PYD’ye, YPG’ye vermiş oldukları desteği Özgür Suriye Ordusu’na vermediler. O beğenmedikleri Özgür Suriye Ordusu mensupları Fırat Kalkanı Hareketi’nde 614 şehit verdi. Zeytin Dalı Operasyonu’nda ise şuana kadar 302 şehit verdi. 7 yıldır 1 milyon masumu hunharca katleden eli kanlı bir diktatöre duydukları sevginin yani Esed’i kastediyorum. Ona duydukları sempatinin onda birini o zalimin bombaları altında can veren Suriye’yi kardeşlerimize göstermediler. Nasır tutmuş kalpleri bir gün olsun Suriye’yi mazlumlar için hüzünlenmedi. Lal olmuş dilleri bir gün olsun hunharca katledilen çocuklar için tepki vermedi. Doğu Guta’da bu sabah oradan bir lider hanımefendinin mektubunu aldım. 'Ne olur sayın Cumhurbaşkanım Afrin’de attığınız adımları Doğu Guta’da da atın' diyor. 'Artık bizim dayanma gücümüz kalmadı' diyor. '250 bin kişilik Doğu Guta’da şuanda 20 bin kişi kaldık' diyor. 'Herkes Doğu Guta’yı terk ediyor, boşaltıyor, bizim de akıbetimiz ne olacak belli değil'. Ama bu bay Kemal gibileri çark etmekte üstlerine kimse yok. Merhametsizlikte bunlar zirveyi kimseye kaptırmadılar. Bir gece öncesine kadar 'Afrin’e girmeyelim' diyenlerin ertesi gün özür dilemek yerine arka arkaya mesaj yayınlamalarının takdirini ise milletimden bekliyorum.” 

“Bunlar yumurtadan yün kırpmaya çalışan fırsatçılar” 

CHP’nin izlediği siyasete yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan “Giresunlu kardeşlerimin tabiri ile bunlar yumurtadan yün kırpmaya çalışan fırsatçılar. Bu fırsatçı anamuhafetin hedeflerimize ulaşmada bize katkı sağlaması mümkün değil. Ancak ne oldu Afrin düştü, bu sefer başladılar Silahlı Kuvvetlere, Genel Kurmay’a tebrik göndermeye. Yahu sizin ufkunuz yok ufkunuz. Zerre kadar ufkunuz olsa bu yanlışın içine düşmezsiniz. İnanın bu ülkenin bir evladı olarak iktitar partisin genel başkanı olarak aynı zamanda bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak bunların çapsızlıkları karşısında utanıyorum. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak hali hazırdaki genel başkanın elinde bu partinin düşürüldüğü durumdan ben rahatsız oluyorum. Çünkü güçlü ana muhalefet güçlü iktidar demektir. Ama bunlar bunun farkında değil. Artık krediyi tamamen tükettiler. 2019 seçimlerinde bu müflis siyasi anlayışın da sandığa gömüleceğine inanıyorum. Şimdi Afrin’in rakamını size veriyorum. Salona girerken son aldım rakam şu; 3 bin 747 terörist etkisiz hale getirildi” şeklinde konuştu. 

“Nerde ne konuşacağımızı iyi belirleyelim” 

Erdoğan, konuşması sırasında tribünlerdeki AK Partili bir grup gencin ayetler eşliğinde slogan atmasına tepki göstererek “Gençler onları siz bize bırakın. Onları inşallah kabristanlarda okursunuz. Ama siyasi bir toplantıda bunları bize bırakın. Nerde ne konuşacağımızı iyi belirleyelim. Siz onları bize bırakacaksınız. Tamam. Buralara nasıl geldiğimizi iyi bileceğiz. Türbedemiyiz ? camidemiyiz ? Bunları ayıracağız. Yoksa siyasi toplantıdamıyız ? Biz bu milletin tümünü kucaklayacağız. Hepsini istisnasız. Benim gencim gayet güzel ayeti okuyor ama ayeti okuyamayanlar da var” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından salondan ayrılarak Trabzon’a gitmek üzere statta kendisini bekleyen helikoptere doğru hareket etti.