Gönüllü Öğrenci Kurulu’nun (GÖK) hazırladığı organizasyonda, sportif faaliyetler, kermes, sanat stantları, resim sergisi, müzik dinletisi, oyunlar, ikinci el standı gibi etkinlikler yer aldı. FEKAL FEST’e katılan Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz öğrencilerle birlikte ip atladı, basketbol ve futbol oynayarak stantları gezdi.

FEKAL Müdürü Bedia Narlı, düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada öğrencilere tebrik ederek şunları söyledi:“Geleceğimizin teminatı gençlerimize güvenmemiz gerek. Biz güvendik ve ortaya bugünkü etkinliğimiz çıktı. Bugünkü etkinlik gençler tarafından tasarlandı, planlandı ve organizasyon sağlandı. Biz biliyoruz ki gençlik, gelecek demek. Gençlik neredeyse gelecek oradadır ve gençliğe dayanmayan hiçbir hareketin geleceği yoktur. Gençler ülkemizi daha ileriye götürmek, birey olarak kendinizi geliştirmenizden ve çalışmanızdan geçiyor. Bunu unutmamanızı istiyorum. Gençlik, gelecek gibi yeni olan, temiz olan, öz olan, umut ve heyecan verici olan. Ancak bu şekilde vatanımıza ve milletimize fayda sağlarsınız. Bu nesil, önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte çalışma hayatına adım atıp, çalışanların yüzde 70’ini oluşturacak. Hayatın merkezine yerleşecek bu gençlik enerjisinin nasıl organize edildiğini bilmek, orta ve uzun vadede toplumun nereye gittiğini de bize gösterecektir. Bugünkü şartlarda toplumun nereye gittiğini merak etmek, gelecek planı olan kurumları –ki okullar bu kurumların en önemlisi diye düşünüyorum- yakından ilgilendirmektedir. Bu tarz organizasyonlar, gençlerin çalışma düzeylerini, yaptıkları işlerden tatmin olmalarını, ekip uyumlarını, açık sözlülük, duygusallık ve geleneklere bağlı olup olmama durumlarını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla gelecekte varlığını ve etkinliğini sürdürmek isteyen tüm kurumların ana hedefi olmalıdır.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

FEKAL öğretmenlerine, öğrencilerine FEKAL Gönüllü Öğrenci Kurumu’na teşekkür ediyorum. Taşın altına elini koymaktan kaçınmayan gençlere özellikle teşekkür ediyorum. Bir şeyler yapalım; okulumuza bir gelir kazandıralım, aynı zamanda edindiğimiz kazanımları ortaya koyalım, yeteneklerimizi sergileyelim diyen FEKAL’li gençler bir şeyler yapalım dediler ve kapımızı çaldılar. Onlar kapıyı çaldı, biz kapıyı araladık. Bize destek olan müthiş insanlar sayesinde her zaman yanımızda olan Karesi Kaymakamımız Abdulkadir Demir’e, Karesi Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a, Mürsel Sabancı’ya, Karesi Belediyesinin kıymetli çalışanlarına kapıyı ardına kadar açtıkları için çök teşekkür ediyorum. Öğrencinin kimlik bulması, varoluş düzeni içerisinde hamleler yapması, kendi duyarlılığını, kendi özgüvenini geliştirecek bir unsur. Biz her daim yanlarındayız, destekliyoruz.”

****

KENDİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ

FEKAL Gönüllü Öğrenci Kurulu Başkanı Deniz Sena Ünal ise kurdukları oluşum hakkında bilgiler verdi. Ünal şunları ifade etti:

“Gönüllü Öğrenci Kurulu 3 yıldır aktif olarak okulumuzda çalışmalar düzenleyen bir grup. Her sınıftan birer eş başkan ve her sınıftan birer temsilciyle beraber çalışmalarını sürdüren bir grup. Okulumuzda birçok kulüp ve grup var. Ama en aktif olan ve bunları kapsayıcısı şeklinde Gönüllü Öğrenci Kuruludur. Bugün bu sosyal etkinliği ve bunun dışında kermes gibi yardım kampanyaları gibi projeleri okulumuzda biz düzenliyoruz. Gönüllü Öğrenci Kurulu’nun tek amacı bu tarz etkinlikler düzenlemek değil. Her hafta düzenlediğimiz toplantılarla, tartışma ortamlarıyla kendimizi geliştirmeye ve kendimizi ifade etme yeteneği kazanmayı amaçlıyoruz.”

****

FEKALLİ OLMAK BİR AYRICALIK

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bu tür etkinlikleri önemsediklerini belirterek, öğrencilerin hazırladıkları her türlü projeye katkı vermeye hazır olduklarını ifade etti. Yılmaz şunları kaydetti:

“Liseli olmak çok farklı bir şey, ama FEKAL’li olmak çok daha farklı bir şey, okulunuz çok özel. Sizler eğer serbest bırakılırsanız gerçekten zamana uyum sağlayan, devletine, milletine bağlı ama aynı zamanda eğlenmeyi de, kendini geliştirmeyi bilen gençler olduğunuzun farkındayız. Bu nedenden dolayı her zaman sizlerle beraberiz. Sizin aklınıza perde olmak gibi bir düşüncemiz de yok. O nedenden dolayı her ne zaman nasıl bir projeniz varsa ben Karesi Belediye Başkanı olarak size söz veriyorum, ilgili başkan yardımcım mutlaka sizi dinleyecektir ve proje bazında talepleriniz varsa destekleyeceğiz. Bu Gönüllü Öğrenci Kurulu çok mantıklı bir şey. Bütün öğrencilerimizin buna katılıp münazaralar yapması ve taleplerini ortaya koymaları ve kendilerini geliştirecek şeyler yapmaları gerçek hayata hazırlanma noktasında çok önemli. Tebrik ediyorum.”

****

GENÇLİĞİ ÖNEMSİYORUZ

Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ise öğrencilerin hayata hazırlanmaları konusunda bu tür etkinliklerin yararlı sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çekti. Kaymakam Demir şunları söyledi:

“Gençlik, bizim için çok çok önemli. Çünkü gençlik, gelecek demek, geleceğimiz demek. İleride geleceğimizi şekillendirecek olan demektir. Bu yönüyle çok önemli. Bizler gençliğimizi çok önemsiyoruz: İleride ülkemizi iyi şekillendirme yönüyle, elimizden ne geliyorsa bu noktada o gayretin içerisindeyiz, kurum ve kuruluşlar olarak hep birlikte çalışıyoruz. Bu noktada bir birikim oluşturmaya çalışıyoruz.

EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ İYİ KAVRAMALISINIZ

Her iş bir anlayışın, bir kavrayışın ürünüdür. Ne anlıyorsak, ne kavrıyorsak, yaşamda, hayatta onu yaşıyoruz. Buna çok dikkat ediniz lütfen; anlayışınıza, kavrayışınıza çok dikkat ediniz. Neyi nasıl anlıyorsunuz, ona dikkat ediniz, neyi nasıl anlamalısınız ona da çok dikkat ediniz. Eğitim-öğretin deyince; eğitim kelimesini nasıl anlamalısınız onu çok iyi idrak edin. Öğretim kelimesini nasıl anlamalısınız bunu iyi idrak edin. Ve olması gereken anlamlarıyla bunları icra edin, bu çok çok önemli.

HAYAT OYALANMA DEĞİL

Hayat yaşam, oyun, oyalanma değil. Geleceğe hazırlanma safhasıdır bu geçirdiğiniz dönemler ve çok çok önemlidir. Aman, sakın ha sakın bu dönemleri boş geçirmeyin. Benim de yaşamımda çok hayıflandığım, keşke dediğim çok şeyler var. Bu keşkelerin de en fazla gençlik yıllarımda olduğunu görüyorum. Bu dönemler sizin eğitilmeniz, öğrenmeniz gereken dönemler. Ama bunları dolu dolu yaşayın ve bu yönüyle de bir anlayış, bir farkındalık içerisinde olun. Ne yapacağım, ne yapmalıyım, ne yapıyorumu gayet iyi bilin. Çünkü dünyayı şekillendiren bilgi, bilgiyi keşfeden insandır. O bilgiyle somut bir şeyler ortaya koyan insandır. Uçağı, binayı yapan insan, şu dünyada ne görüyorsanız, insan oluşturuyor. Bunun toplamına da medeniyet diyoruz. Ama bir farklı bakış, Farklı bir anlayış, ufak bir dokunuşla çok şeyler değişebiliyor. Örnek olarak; ben yardımlaşmaya önem vereceğim dedikten sonra, buna da inandıktan sonra yardımlaşma orada canlanıyor, hayat buluyor. Ben eğitime, öğretime önem vereceğim, ileride insanlık için, ülkem için bir şeyler değiştireceğim dediniz zaman itibaren de bir şeyler değişiyor. Lütfen anlayışınıza ve kavrayışınıza dikkat edelim. Kelimelere ne anlam yüklüyoruz bunlara çok dikkat edelim. Çünkü bunlar bizim yaşam şeklimizi belirliyor.

HAYAT SADECE DERS DEĞİL

Ben bu etkinlikleri önemsiyorum. Hayat sadece ders değil. Hep ders olduğu zaman çok sıkıcı olur, bizim zamanımızda öyleydi. Bu işi nasıl kolaylaştıracağız? Sosyal, sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle, eğitimi, öğretimi zevkli hale getireceğiz. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bu yönler gelişsin diye kurum ve kuruluşlar olarak çok çalışıyoruz.”