2 oturumda yapılacak ve Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılâp Tarihi ve Yabancı Dil derslerini kapsayan sınavla ilgili olarak bir açıklama yapan Vali Yazıcı, sınava girecek öğrencilere başarılar diledi.

SINAV İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINMIŞTIR

Öğrencilerin bu sınavı en güzel şekilde başaracaklarına inandığını belirten Vali Yazıcı, "2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan ve il genelinde toplam 47 okulda 11.714 öğrencinin katılacağı sınav için tüm tedbirler alınmıştır. Bu sınav çocuklarımızın geleceği için önemli bir aşamadır. Bu nedenle onlara en iyi sınav ortamını sağlamak ve sınav kaygılarını mümkün olduğunca azaltmak amacıyla ilgili kurumlarımızla birlikte, il genelinde gereken tüm tedbirleri aldık."dedi.

BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZDIR

Çocukların emeklerinin karşılığını alacaklarından endişeleri olmamasını ifade eden Vali Yazıcı, "Bizim önceliğimiz çocuklarımızdır. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Sizler bizim güvencemiz ve geleceğimizsiniz. Hayatın çok uzun süren ve umutsuzluğa düşülmemesi gereken bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Her şeyin gönlünüzce ve güzel olmasını diliyorum. Bu vesileyle, sınava girecek olan öğrencilerimize ve görevli personelimize üstün başarılar diler, oluşturacakları sükûn ortamı ile öğrencilerimize katkı sağlayacak olan değerli halkımıza teşekkür ederim." ifadelerine yer verdi.

SINAV SAAT KAÇTA OLACAK VE KAÇ SORU SORULACAK?

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8. sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise (İOKBS) 3 Haziran 2018 tarihinde yapılacak.