Hafta sonu onuncusu yapılan İsmail Akçay Yol Koşusu’nu en iyi anlatan haber, yorum ve fotoğraf dallarında bir yarışma düzenlendi. Organizasyonu Altıeylül Belediyesi yapıyor. Amaç, ‘efsane atlet’ İsmail Akçay adına düzenlenen koşuyu ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak. Bu amaçla yerel ve ulusal basında yayımlanan haber, yorum ve fotoğraflar yarışacak. Altıeylül Belediyesi Kültür Sosyal İşler Dairesi’nin organize ettiği yarışmaya son katılım tarihi 28 Eylül 2018.

 Buraya kadar her şey normal. Ancak ulusal bazda organizasyona kalkışan Altıeylül Belediyesi, işin başında çuvalladı. Yarışma şartnamesi iki kez değiştirildi. Bu da normal sayılır, serde acemilik var çünkü. Ama asıl eksiklik, medyaya servis edilen yarışma şartnamesinde en iyi haber, yorum ve fotoğrafı seçecek jüri heyetinin bulunmaması. Ödüle layık eserleri kimlerin seçeceği belli değil. Yarışmaya katılmak isteyenler, jürinin kimlerden oluştuğunu bilme hakkına sahip. 

En kötüsü de yarışma için konulan ödüller.. Belediye Başkanı Hasan Avcı, gazetelere bakış açısını burada ortaya koydu. Altıeylül Belediyesi’yle ilgili eleştirel haber ve yorumlar yapan gazetelerin aboneliklerini iptal eden Başkan Avcı, ödüllendirmede oldukça cimri davrandı. En iyi haber, yorum ve fotoğrafın seçileceği yarışmanın birincisine bin lira, ikinciye 750 lira, üçüncüye ise 500 lira verilecek. Şartname gereği eserlerle ilgili her türlü tasarruf hakkı da Altıeylül Belediyesi’nde olacak. 

 

YARIŞMANIN DAYANAĞI

 

Belediyelerin, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım faaliyetleri ve her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenleyebileceği 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Belediye’nin Görev ve Sorumlulukları” başlıklı 14’üncü madde a ve b fıkrası ile hüküm altına alınmıştır.

YARIŞMANIN ADI           

                “En İyi Haber, Yorum ve Fotoğraf”

YARIŞMANIN KONUSU 

                Türkiye’nin ve Balıkesir’in önemli değerlerinden olan Efsane Atlet İsmail AKÇAY ve onun adına düzenlenen İsmail AKÇAY 10’uncu Yol Koşusu’nu önemli anlar ile her daim yaşanır hale getirilmek.

YARIŞMANIN AMACI

 

1) 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun amir hükümleri ve Kurtuluş Etkinlikleri kapsamında 09 Eylül 2018 tarihinde gerek Avrupa gerekse Olimpiyatlarda aldığı dereceler ve başarılar ile adını dünya atletizm tarihine altın harflerle yazdıran Milli Atlet İsmail AKÇAY adına her yıl düzenlenen İsmail AKÇAY Yol Koşusu organizasyonu öncesi, esnası ve sonrasında yerel ve ulusal basında yer alan haber ve yorumlar ile fotoğrafları değerlendirilerek ödüllendirilmek.

2) Ulusal değerlere ve sporculara sahip çıkarak, vatandaşların spora yönelimlerini sağlamak, Dünyada nam salmış Türkiye’nin ve Balıkesir’in önemli değerlerinden olan Efsane Atlet İsmail AKÇAY’ı ve adına düzenlenen organizasyonu ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

 

1) Yarışma; Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, yerel ve ulusal basın mensupları, spor yazarları ve fotoğraf sanatçılarına açıktır.


2) Yarışma için gönderilecek materyaller elektronik ortamdan taranmak suretiyle gönderilecektir. Fotoğraflar herhangi bir bilgisayar programı ile (fotoshop) düzenleme yapılmamış ham çekimler olacaktır. Haber metinleri ve yorumları yayımlandığı gazete küpürü (yayımlanma tarihi, gazete adı vb. içeren gazetenin başlık kısmı), “En İyi Haber” dalında yarışmaya katılacak olan katılımcılar haber metninin ilgili basın mensubunca kaleme alındığını gösterir kurum yazısını yarışma başvuru belgelerine ekleyecektir. (Haber metni altında kaleme alan muhabirin isminin bulunması durumunda kurum yazısı gönderilmesine gerek yoktur.)


3) Yarışmaya her kategoride en fazla üç eser gönderilebilir.


4) Yarışmaya gönderilen haber, yorum ve fotoğraflar, (fotoğraflar uzun kenarı en fazla 100 cm, kısa kenarı 70 cm  geçmeyecek şekilde 300 dpi çözünürlükte) JPEG formatında, katılım formları ise eksiksiz olarak doldurulup imzalanmak ve elektronik ortama taranmak suretiyle olarak dosya halinde www.altieylul.kultur@gmail.com adresine e-posta ile gönderilecektir.

 

 

 

5) Katılımcı yarışmaya gönderdiği eser/eserlerin kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerini aldığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Eseri ödül alan veya sergilenmeye değer bulunan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

6) Katılım Formları ve Şartnameler, Altıeylül Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden alınabilir, Belediyemiz web sitesi www.altieylul.bel.tr  adresinden de indirilebilir. Fotokopi ile çoğaltılabilir.

7) Başarı ödülü alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığınca sergilenebilecektir.

8) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığı, sergilenmeye değer bulunan eserleri afiş, katalog, broşür v.b. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.

9) Yarışmaya katılan tüm katılımcılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

10) Başvurular 10-28 Eylül 2018 tarihleri arasında yukarıda belirtilen e-posta adresine yapılacaktır.

 

TELİF HAKKI

1) Yarışmada ödüle değer bulunan eserlerin baskı ve sayısal kopyaları, tüm haklarıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığı Koleksiyonuna ait olacaktır.

2) Yarışma sonunda ödül alan eserler, bütün telif haklarıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığı tarafından satın alınmış gibi işlem görür.

3) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Altıeylül Belediye Başkanlığı, ödüle değer bulunan eserleri, etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde, sergileme, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere eser sahibinin ismi ile birlikte 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

YARIŞMANIN SONUÇLARI

1) Yarışma sonuçları, kurul tarafından değerlendirmeyi müteakip Ekim 2018 ayı içerisinde www.altieylul.bel.tr adresinden ilan edilecek olup, dereceye giren başvuru sahiplerine, başvuru formunda belirtilen iletişim bilgilerinden ulaşılmak suretiyle tebligat yapılacaktır.

2) Dereceye girenlere ödülleri Altıeylül Belediye Başkanlığında yapılacak bir tören ile hak sahiplerine teslim edilecektir.

3) Dereceye girenlerin ödül törenine katılamamaları durumunda ödül tutarları verilecek olan hesap numarasına banka aracılığı ile havale edilecektir.

4) Yarışma sonrası iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşılamayanlar ile ödülünü almak üzere ödül törenini takip eden 15 (onbeş) gün içerisinde müracaatta bulunmayanlar haklarından ve alacaklarından feragat etmiş sayılacaktır.

 

YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ

DERECESİ                                         EN İYİ HABER                 EN İYİ YORUM EN İYİ FOTOĞRAF

Birinci Olana                                       : 1.000,00 TL.                     1.000,00 TL.                        1.000,00 TL.

İkinci Olana                                        : 750,00 TL.                         750,00 TL.                           750,00 TL.

Üçüncü Olana                                     : 500,00 TL.                         500,00 TL.                           500,00 TL.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar 0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?