Balıkesir esnaf ve sanatkâr camiasının en üst kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nin genel kurulunda yapılan seçimlerde başkanlık için Birlik Başkanı Fehmi Erdem ile Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin yarıştı. Büyük çekişme içinde geçen seçimlerde zafer Fehmi Erdem’in oldu. 345 oy alan Fehmi Erdem kongrede bir dönem daha başkan seçilirken, rakibi Rıza tekin 250 oy aldı.   Ekilmiş Düğün Salonu’nda yapılan genel kurulda Divan Başkanlığını Süleyman Saran yaptı.

 BAŞKANVEKİLİ SAYISI İKİ OLACAK 

Genel kurulda konuşan başkan adayı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Rıza Tekin, göreve gelmesi halinde oda yönetiminde 1 olan başkan vekili sayısını 2’ye çıkartıp kendi maaşından destek vereceğini söyledi. Odaların sorunlarını yerinde çözmek için bölge toplantıları yapacaklarını kaydeden Tekin şunları kaydetti:

2005 yılında Alaattin Savran başkanlığında Şoförler Odası’nda yöneticiliğe başladım. Balıkesir Dolmuş Taksi Kooperatifi’nde uzun süre yöneticilik yaptım, her ne kadar yeni başkan olsam da teşkilata uzak değilim. Bu enerjiyi kendimde görüyorum. 85 odayı temsil eden bir Birlik yönetimine adayız, bu birliği tek başkan vekilliğiyle temsil edilmesinde aksamalar yaşanıyor. Allah nasip eder bu hazirun bizi bu Birliğe başkan seçerse her ne kadar tek başkan vekili olarak geçse de şu sözü veriyorum 1. Başkan Vekilimin maaşını 2’ye bölerek üstünü de kendi maaşımdan takviye yaparak Başkan Vekilliğini çift çalışacağız. Coğrafya gerçekten çok büyük 14 bin 500 kilometre kare, 20 ilçe var Allah nasip ederse kazanırsak Başkan Vekilimin biri merkezden olacak idari işlere o bakacak 2. Başkan Vekilimiz ilçelerden yönetim kurulundaki isimler arasından dönüşümlü olarak yıllık ilçelerden olacak.”  

 HER YÖNETİCİ 10 ODADAN SORUMLU OLACAK

Birliğin 85 odaya daha iyi hizmet verebilmek için koordinatörlük sistemi getireceklerini kaydeden Tekin şunları ifade etti:“Her yöneticim bölgesinden 10 odadan sorumlu olacak. 42 bin esnaf teşkilatına tek başkan vekili ve koordinatörlük sistemi olmadan başarının gelmesi mümkün değil.  Odalarımızı bölgeler olarak 3 grupta sınıflandıracağız, Bandırma, Körfez ve Kırsal ve Balıkesir olarak. Her ay Bölge İstişare toplantıları yapacağız, 30 oda başkanı ve yöneticileri bir raya geldiğinde o ilçenin belediye başkanları ve  mülki amirlerini davet ettiğinizde ben gelmeyecek siyasi tanımıyorum. Bölge toplantılarında teşkilatın en büyük sorunu olan kayıp-kaçağın önlenmesi için çalışacağız. Kayıp kaçağın çözümü yerel ve mülki amirlerle yapılacak toplantılarda. Birliğimizin Demirciler Caddesi’ndeki yerini misafirhaneye dönüştürmek istiyoruz. Bu projenin finansmanı, esnafımızın aidatlarından aldığımız paraları kendi paramızdan değerli sayıp fazla giderleri keserek sağlayacağız. Şehrimiz son 30 yıldır konfederasyon bazında temsil edilmiyormuş, bu kadar üyesi ve oda sayısı olan bir birliğin konfederasyonda temsil edilmesi için elimden geleni yapacağım. Seçim biter geçim başlar, oy verenden vermeyenden de Allah razı olsun, birlik beraberliğimiz daim olsun, kazanan esnaf teşkilatı olsun.”

**** 

BU GÖREVİ YARIM ASIRLIK AŞANEL BAŞKANDAN DEVRALDIM

Esnaf ve sanatkarı daha ileriye götürmek için aday olduklarını kaydeden Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem adaylık konuşmasında şunları dile getirdi:

“Bizler bayrağı Mesut Aşanel gibi yarım asırlık liderden devraldık, beklentilerin aksine kaos, kriz olmadan dönemimizi tamamladık. Kimsenin adamı olmadık, esnafın adamı olduk. Kırıp dökmeden, ötekileştirmeden, ayrımcılık yapmadan hizmet yürüttük. Bizler bu teşkilatta tabandan tavana kadar farklı görevlerde bulunduk ve bu camianın en önemli unsuru olan Ahilik kültürünü benimsedik. Genel sekreterlerimizin hizmet kalitesini yükseltmek için 11 seminer düzenledik. Tüm belediye başkanlarımızı oda başkanları ile ziyaret ederek sorunları konuştuk. Zorluklarla alınan Erdek’te ki otelimizi yenileyerek adımıza yakışır hale getirdik. 4 yılda hem Balıkesir hem de Ankara’da tüm odalarımız ile birlikte esnafımıza ticari araçlarda ÖTV indirimi, basit usul vergilendirmenin devamı, 8 bin liraya kadar vergi muafiyeti, çalışan emeklilerin maaşlarından kesintinin kaldırılması ve can suyu kredilerinin çıkarılması için çalışma yaptık.” 

TECRÜBELİ BAŞKAN FARK ATTI

Adaylık konuşmalarının ardından genel kurulda yönetim kurulu, denetim kurulu raporları oy birliği ile kabul edilirken, her iki kurul da yine oy birliği ile ibra edildi. Genel kurulun seçimler bölümünde ise BESOB Başkanı Fehmi Erdem ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Rıza Tekin yarıştı. Erdem seçim sonucunda 345 oy alarak yeniden başkan olurken, rakibi Rıza Tekin ise 250 oy aldı.

 

YENİ YÖNETİM

Seçim sonucunda Fehmi Erdem Başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluştu:

“Yönetim Kurulu Başkan Fehmi Erdem, Asil Üyeler: Necdet Erkan, Hayati Seçen, Hayri Özden, Hasan Bayram, Alaattin Akmeşe, Ömer Metin, Hasan Yıldız, Çetin Canbaz.

Denetim Kurulu Asil Üyeler: Necdet Berber, Turgay Kapan, Semih Keleş, Selamettin Çakır, Oğuz Çakırcalı.

Disiplin Kurulu Asil Üyeler: Şerafettin Çıkar, Fatih Nuran, Tahir Durmaz, Şükrü Kobak, Ercan Ay.”