Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan yerli otomobilin Balıkesir’de kurulmasıyla ilgili dün düzenlediği basın toplantısına davet ettiği kurum ve kuruluşlardan MÜSİAD haricinde katılan olmadı. Aydoğan yerli otomobil fabrikasının Balıkesir’e getirilmesi için ellerinden gelen çabayı tek başlarına kalsalar da sürdüreceklerini bildirdi.

BBP İl Başkanlığı yerli otomobilin Balıkesir’e kurulmasıyla ilgili platform oluşturma çabaları sekteye uğradı. İl yönetimi platform oluşturmak için başta Balıkesir Valiliği olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, BAGİAD, BASİAD, MÜSİAD, TÜMSİAD, CHP, MHP, Demokrat Parti, Saadet Partisi’ne davet göndermesine karşılık toplantıya MÜSİAD haricinde kimse katılmadı.

İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan kendilerine Ticaret Odası ve Valilik haricinde mazeret bildiren kurumların olmadığını belirterek toplantıya katılmamalarına bir anlam veremediğini söyledi. Aydoğan Balıkesir’de bir şeyler başarılacaksa birlik ve bütünlüğün sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

 

EN UYGUN İL BALIKESİR

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan düzenlediği basın toplantısında şunlara yer verdi:

“Geçtiğimiz ay biz bir basın açıklaması yaparak bir iddia ortaya koyduk. Dedik ki yerli otomobil fabrikasının yapılabileceği en uygun il Balıkesir ve bunun da altını doldurduk. Gerekçelerimizi söyledik. Türkiye üzerinde daha uygun, daha müsait bir il olmadığını, şu ana kadar 20 tane ilin bu projeye sahip çıktığını, kendi illerinde olması adına kampanya yürüttüklerini ancak Balıkesir’in bu illerin tamamından avantajlı olduğunu ifade ettik. Neden? Bizim yeterli altyapımız, arazimiz var. Ayrıca İstanbul-İzmir Otobanı Balıkesir’e çok ciddi avantaj sağlıyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün yapılıyor olması ve İstanbul-İzmir Otobanına bağlanıyor olması Balıkesir’e lojistik anlamda avantaj sağlıyor. Lojistik Köyümüz var ve şu an orada 65 milyon liralık bir yatırım var. Sadece yüzde 2 kapasitesini kullanıyoruz. Orası yine otomobil fabrikası için avantaj sağlıyor. Çandarlı Limanı var, Bandırma Limanı var. Ve bu anlamda bir kampanya yürüttük biz.

 

PLATFORM OLUŞTURARAK ELİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTEDİK

Bu süre içinde Sayın Vali, Büyükşehir Belediye Başkanından başlayarak Sanayi ve Ticaret Odalarıyla devam eden ziyaretlerimiz sonrasında işadamları derneklerimizi ziyaret ettik. Bu konuda Balıkesir’de bir platform oluşturulması, kampanya yürütülmesi çerçevesinde Balıkesir’i yöneten arkadaşlara, Balıkesir’deki sivil toplum kuruluşlarını yöneten arkadaşlara ve sonrasında siyasi partilerin il başkanlarını ziyaret ederek bir çağrıda bulunduk. Dedik ki gelin hep birlikte bir platform oluşturalım ve bu platform çerçevesine yerli otomobil fabrikasının Balıkesir’e gelmesi için ne yapabiliriz bunu konuşalım ve bir faaliyet yapalım, bir kampanya yürütelim, gerekirse bu otomobil fabrikasını yapacak olan 5 baba yiğidi Balıkesir’e davet edelim, Balıkesir’de ağırlayalım, Balıkesir’in avantajlarını anlatalım. Her Oda veya her kurum kendi alanında bir çalışma yapsın, bununla ilgili bir sunum yapalım. Çünkü ikna etme anlamında bu önemliydi.

 

MÜSİAD HARİCİNDE KATILIM OLMADI

Tabi ki bu görüşmelerden çıkan şöyle bir sonuç vardı: Görüşmelerin tamamında biz önemli tepkiler aldık. Tüm ziyaretlerimizde bu konunun mutlaka üzerine gidilmesi, bu kampanyanın mutlaka yürütülmesi gerektiği yönünde ve bize ne düşüyorsa sonuna kadar varız, elimizi taşın altına koyarız ifadeleriyle cevap buldu ziyaretlerimiz. Tabi ki sadece bu ziyaretler sırasında AK Parti İl Başkanı Sayın Hasan Demiraslan bu konuda kampanyaya dahil olmayacaklarını ifade ettiler farklı bir gerekçe öne sürerek. Onun dışında diğer siyasi partiler, sivil toplum  kuruluşları mutlaka katılacaklarını, elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız diyerek ifade etmişlerdi. Bugün de hem basın mensuplarını davet edelim hem siyasi parti temsilcileri hem Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsasının temsilcileri , hem de iş adamları derneklerinin temsilcileriyle bir toplantı yapalım, bir platform oluşturalım, Balıkesir’deki gündelik kavgaları bir tarafa bırakalım, siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakalım, bir olalım birlik olalım ve bu projenin Balıkesir’e gelebilmesi için bir gayret sarf edelim, Balıkesir için bir şeyler yapalım dedik. Ve sağ olsun MÜSİAD Başkanımız yanımızda, davete icabet ettik.

 

TEK BAŞIMIZA DA DEVAM EDERİZ

Bitti mi, hayır. Bizim şehit liderimizden öğrendiğimiz bir düsturumuz vardı. Yola çıktığımızda yanımızda kim var, arkamızda kim var diye bakmadan inandığımız bir şey varsa biz tek başımıza da kalsak sonuna kadar gideriz. Dolayısıyla bu konuyla alakalı tabi ki diğer arkadaşların mazeretleri olabilir. Ama bununla ilgili fedakarlık yapmaları gerekir diye düşünüyorum. Tabi bunu kamuoyu takdir edecektir. Ancak biz bu projenin Balıkesir’e gelmesi için ne gerekiyorsa kendi imkanlarımız dahilinde, kendi gücümüz dahilinde yine bütün çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. Burada en önemli görev basına düşüyor. İlk basın açıklamasında da söylemiştim. Bu kampanyanın sağlıklı işleyebilmesi için, tabana ulaşması için, daha geniş bir katılım sağlanabilmesi için basına çok ciddi görevler düşüyor. Bu noktada ben sizden de destek bekliyorum, desteğinizi esirgemeyeceğinizden de eminim.”

 

BANDIRMA BÖLGESİ BU İŞ İÇİN EN UYGUN YER

 

BBP’nin çağrısına uyarak toplantıya katılan MÜSİAD Balıkesir Şube Başkanı Tuncay Yıldız ise projeye dernek olarak olumlu baktıklarını belirtti. Yıldız şunları kaydetti:

“Biz Balıkesir MÜSİAD olarak konuyla ilgili bir çalışmamız vardı zaten. Başkanım bizi ziyaret ettikten sonra biz Genel Merkezle bu konu hakkında bir görüşme yaptık. Bandırma bölgesinin Bandırma ve Gönen arasında böyle bir şeyin olabileceğini Genel Başkanımıza anlattık. O da bir araştırma yapıp yetkililerle görüşeceğini söyledi. Bandırma bölgesi bu iş için çok iyi bir bölge olduğunu kendisi de anlattı. Böyle bir adımı da biz MÜSİAD olarak atmış olduk. İnşallah karşımıza iyi bir şeyler çıkar da biz bu yatırımı Balıkesir’e getiririz.