27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Balıkesir’de 9 kişilik aday listesine girmek için çok sayıda başvuru yapıldı. Seçimler öncesinde en çok aday adaylığı AK Parti’ye yapılırken, CHP ikinci, İYİ Parti ise üçüncü sırada yer aldı. MHP’de aday adaylık süreci dün itibariyle biterken, il başkanlığından başvuru ile ilgili açıklama yapılmadı.

Aday adaylığı için başvuruda bulunanlardan 6 bin TL isteyen AK Parti’de 70, kadın ve engellilerden 5 bin, diğerlerinden ise 10 bin TL başvuru ücreti isteyen CHP’de 33, 2 bin 500 TL başvuru ücreti isteyen İYİ Parti’de ise 23 aday adayı 9 kişilik listede yer alabilmek için başvuruda bulundu.

******************

SERKAN SARI'DAN ADAY ADAYLIĞI AÇIKLAMASI

Aday adaylığı başvurusunun ardından konu ile ilgili değerlendirmede bulunan CHP İl Başkanı Serkan Sarı Balıkesir’in en iyi aday listesini oluşturacaklarını ifade etti. Sarı, aday listesinin belirlenmesiyle birlikte de çalışmalara hızlı bir şekilde devam edeceklerini kaydetti.

33 ARKADAŞIMIZ BAŞVURUDA BULUNDU

CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Partimizden Balıkesir Milletvekili adayı olabilmek için toplam 33 arkadaşımız CHP genel merkezimize başvurarak milletvekili aday adayı olmuştur. Öncelikle aday adayı olan arkadaşlarımızın tamamını ülkemizin içinden geçtiği bu zor şartlarda sorumluluk alarak, aydınlık günlerin gelmesi noktasında yaptıkları fedakârlık için kutluyor, hepsine ayrı ayrı başarılar diliyorum.

BALIKESİR’İN EN İYİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİNİ HAZIRLAYACAĞIZ

Başvuruda bulunan arkadaşlarımızın hepsi Türkiye’ nin ve Balıkesir’imizin sorunlarına vakıf, bu sorunlara çözüm üretebilme vizyonuna sahip, partimizin ilkelerini sonuna kadar özümsemiş arkadaşlarımızdır.  Aralarında gençlerin, kadınların olduğu, çeşitli meslek gruplarında başarılı kariyerleriyle dikkat çeken, partimizin içinde her kademede görev alarak yıllara dayanan büyük emekleri ifade eden birbirinden değerli birçok arkadaşımız var.

ÇALIŞA ÇALIŞA HALKIMIZ İLE BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

Ülkemizin ve şehrimizin sorunları konusunda özveri ile çalışacak deneyimli birikimli adaylarımız ile sizlerin karşısına çıkacağız. Ülkemizin içinden geçtiği şu dönemde üzerinde en fazla duracağımız konular EKONOMİ, EĞİTİM, TOPLUMSAL BARIŞ, DIŞ POLİTİKA VE DEMOKRASİ olacak. Adaylarımız ile birlikte halkımızın sorunlarını çözmek için hep birlikte çalışacağız ve başaracağız.

 HALKIN İKTİDARINI KURMAYA GELİYORUZ

Sonuçta ortaya 9 kişilik bir liste çıkacak. Çıkacak olan bu liste Balıkesir’ in siyasi dengelerini gözeten, sosyal, ekonomik ve coğrafi yapısının hassasiyetlerini önceleyen ve bu doğrultuda azami başarı sağlayacağımız bir liste olacaktır. Liste kesinleştikten sonra bazı arkadaşlarımız da listenin dışında kalacaktır. Ancak biz inanıyoruz ki liste dışında kalan arkadaşlarımızın her biri 1. sıra adayının sorumluluğuyla ve azmiyle eşit oranda çalışarak, Tek Adam rejiminin sonlaması için verilen mücadelenin paydaşı olacaktır.”

 CHP’NİN ADAY ADAYLARI

CHP Genel Merkezine milletvekili aday adaylığı için şu isimler başvuruda bulundu:

“Ali Er, Ali Kesen, Ali Kemal Deveciler, Berrin Gençoğlu, Cemil Yavuz, Dilhan Şahverdi, Dursun Erkoç, Ender Biçki, Ensar Aytekin, Erdal Erhan, Erol Gökgür, Fatma Salı, Feyzullah Özkan, Fikret Şahin, Hakverdi Buğutekin, Halil İbrahim Kaya, Hasan Dertli, İlknur Doğan Kamalı, İrfan Barış, Mehmet Tüm, Mustafa Tugay Demiralp, Muzaffer Mavuk, Namık Havutça, Neşe Zengin, Oğulcan Koçak, Ömer Lütfü Kayalar, Ömür Mustafa Boyuer, Remzi Kısa, Selim Panç, Serpil Akgül, Seval Bozkurt, Sırrı Oğuz, Yusuf Sel.

****************

İYİ PARTİDEKİ İSİMLER BELLİ...

İYİ Parti İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada milletvekili listesinde yer almak isteyen 23 kişinin aday adaylığı için başvuruda bulunduğu bildirildi. 

Milletvekilliği için İYİ Parti’ye başvuruda bulunanlar arasında bir dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra MHP Milletvekili olarak TBMM’ye girdikten sonra İYİ Parti kurucuları arasında yer alan İsmail Ok da bulunuyor.

İYİ Parti İl Başkanlığından yapılan açıklamada aday adayı başvurusunda bulunanların isimleri şu şekilde duyuruldu:

“Ahmet Balvar, Ali Lapanta, Begüm Küçükoğlu, Coşkun Bumin,  Erhan Oktay, Erol Aydemir, Esin Çağlayanlar, Hayriye Eroğlu, İsmail Ok, Kamil Gültekin Öztürk, Kemal Girgin, Keriman Kültür, Neslihan Irvana, Nezehat Salon, Onur Şener, Özkan Kantarcı, Özlem Sönmez Ural, Ramazan Akkuş, Saime Altay, Tayyar Güneri, Ümit Babacan, Yahya Acun, Yaşar Genç.”