Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde kiralık araçlarda çalışan işçiler kadroya alınmamalarının haksızlık olduklarını açıkladı. Dün Balıkesir Valiliği’nde kurulan komisyona dilekçe ile başvuru yapan işçiler kadroya alınmalarını istedi.

Kurumlarda ve belediyelerde taşeron olarak çalışanların Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilenlerin dışında kalan kiralık araçlardaki işçiler dün kadro için Valilik’e dilekçe verdi. BASKİ’de kiralık araçlarda çalışan işçiler kadroya alınan işçilerle aynı statüde çalıştıklarını belirterek yaşadıkları sorunun çözülmesini istedi. Çalışanlar daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ne de giderek dertlerini burada anlattı.

81 İŞÇİ MAĞDURUZ

BASKİ’deki kiralık araçlarda çalışan işçiler adına konuşan Aygün Yana, kadroya alınan diğer taşeron işçiler ile aynı şekilde çalışmalarına rağmen kadroya alınmayacaklarını belirtti. Yana Mart ayına kadar sözleşmelerinin bulunduğunu ve bu tarihten sonra durumlarının ise belli olmadığını da belirterek Balıkesir genelinde 81 işçinin mağdur olduğunu söyledi.

BİZE VERİLEN KADRO VAATLERİ YERİNE GETİRİLMEDİ

Dün hükümet binası önünde gazetemize açıklamalarda bulunan BASKİ çalışanları haklarının verilmesi için Valiliğe dilekçe verdi. İşçiler adına konuşan Aygün Yana yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BASKİ’de 2015 yılı Haziran ayından itibaren burada operatörlü kiralık araçlarda çalışıyoruz. Balıkesir il genelinde yaklaşık 81 kişi bugüne kadar hiçbir vukuat yapmadan, işimizi aksatmadan, iş statüsünde diğer personellerle aynı yerde, aynı şartlarda fakat ne mesai, ne yol parası, ne harcırah, ne yemek parası ne de izin parası almadan çalışmaktayız. Her dönem ihale olduğundan sonraki dönem bize BASKİ’den kadroya geçirileceksiniz diye vaatler verildi. Vaatlerin sonunda da iş akdimiz kadroya başvurulardan sonra ret oldu. Biz de bu reddin iptalini istemek için Valiliğimize ellerimizdeki dilekçeleri vereceğiz.”