PERŞEMBE gecesi Sütlüce Mahallesi Dereboyu Caddesi’nden geçen ana boru patladı. Çok sayıda merkez ve kırsal mahalleyi besleyen hattaki arıza Cuma günü (dün) akşam üstü kısmen giderildi. Konutlar ve işyerleri iki gün boyunca susuzluk yaşadı.  Meydana gelen arıza ve sonrasındaki süreci iyi yönetemeyen BASKİ Genel Müdürlüğü, halkın bilgilendirilmesi konusunda sınıfta kaldı. Arızayı sadece Facebook profilinde duyurmayı tercih eden BASKİ Genel Müdürlüğü, Balıkesirliler’in arızayla ilgili yaptığı telefon aramalarına da kayıtsız kaldı.

BASKİ Genel Müdürlüğü, şehrin büyük bölümünü etkileyen arızayla ilgili olarak basına da herhangi bir bilgi verme gereği duymadı. İletişim kanallarını basına ve kamuoyuna kapatmayı tercih eden BASKİ, resmi intertet sitesinden de beklenen duyuruları yapmadı. Facebook’ta tesadüfen BASKİ’nin paylaşımını görebilen vatandaşlar, bazı noktalarda konuşlandırılan su tankerlerinin su dağıtımı yaptığı bilgisine ulaşabildiler.

BASKİ, son durumla ilgili bilgilendirmeyi de yine Facebook üzerinden yapmayı tercih etti. BASKİ’nin Facebook profilinde son durumla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

AÇIKLAMA FACEBOOK’TAN…

“30.08.2018 tarihinde sabah saat 04.20 civarında Sütlüce Mahallesi Dereboyu Caddesi’nden geçen D2 içmesuyu depomuzdan aşağıda belirtilen 1. ve 2. Gündoğan, Plevne, Sütlüce, Kasaplar, E.Kuyumcular, Bahçelievler, Gümüşçeşme, Altıeylül, Hasanbasriçantay, Hacıilbey, Gazi Osmanpaşa, Mirzabey, Hacıismail, Karesi, Hisariçi, Yıldırım, Akıncılar, Aygören, Karaoğlan, Çayırhisar, Dumlupınar, Halalca,Ovaköy,Yakupköy, Aslıhan, Aslıhantepecik, mahallelerini ve çarşı merkezin bir kısmında içmesuyu ihtiyacını karşılayan 1200 mm çaplı ÇTP (cam takviyeli polyester) boru ishale hattında arıza meydana gelmiş Genel Müdürlüğümüze bağlı ekipler arızaya anında müdahale etmeye başlamış arızalanan hattın 24 metrelik kısmı değiştirilerek aynı gün içerisinde gece yarısı arıza tamamlanıp sistem işletmeye alınmıştır. Ancak takip eden saatlerde 31.08.2018 tarihinde saat 03:00’ de söz konusu hattın devam ettiği Plevne Mahallesi Demiryolu Caddesi üzerinde 1000 mm çaplı ÇTP boruda tekrar arıza meydana gelmiştir. Ekiplerimiz hiç ara vermeden bu arızaya da ivedilikle müdahale edip saat 09:30’ da problemi gidererek sistemi işletmeye almıştır. Kesinti yaşanan bölgenin geniş olması ve şebeke ağının uzun olması sebebiyle kısım kısım kesinti yaşanan mahallerde sular normale dönmeye başlamıştır. Yaşanan elim olayda ivedilikle yapılan müdahalelerle mağduriyetin en kısa sürede giderilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Vatandaşlarımızın sabır ve anlayışı için teşekkürlerimizi sunarız. Tüm Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BAŞKAN KAFAOĞLU ARIZA BÖLGESİNDE

SÜTLÜCE’deki ana borunun patlaması sonrasında BASKİ’nin başlattığı onarım çalışmaları iki gün boyunca devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da arızanın yaşandığı bölgede durum tesbiti yaptı, ekiplerin çalışmalarını yerinde inceledi. Kafaoğlu, bölgede yaşayan ve yaz günü susuz kalan vatandaşlarla da görüştü, tepkileri göğüslemeye çalıştı.