Vali Ersin Yazıcı, ilk ziyaretini kaymakamlığa yaptı. Kaymakamlık’ta Kaymakam Vekili Emrah Akduman, İlçe Jandarma Komutanı Ütgm. Erdinç Boztepe ve ve İlçe Emniyet Amiri Enes Dündar'ın katılımıyla bir toplantı yaptı. Vali Yazıcı, toplantı sonrası ilçe merkezindeki Şehit Polis Cem Genç İle Şehit Er İsmail Okur’un ailesini ziyaret ederek bir süre görüştü. Vali Ersin Yazıcı’nın son durağı ise kırsal Kulak Mahallesi’nde KOSGEB’den aldığı krediyle işe başlayan çeşitli ot ve bitkiler ile bakliyat unlarından makarna ve tarhana üreten Serap Karakaş’ı imalathanesini ziyaret etti. Manyas’ta, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) aldığı 70 bin lira krediyle evinin bahçesine kurduğu imalathanede makarna üretimine başlayan girişimci Serap Karakaş; mercimekli, nohutlu ve kuru fasulyeli makarna gibi yeni ürünleriyle çeşidini 20'ye, aylık üretimini de 6 tona çıkardı.

"SAĞLIĞA FAYDALI FONKSİYONEL GIDA"

Hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan bu otların tamamen doğal yetiştiğini vurgulayan Karakaş, bu otları bir şekilde farklı yollardan tüketime sunmak amacıyla proje geliştirdiğini anlattı. Makarnaları yörede yetişen endemik bitkilerle fabrikalarda kimyasal işlem görmemiş bakliyattan yaptığını ifade eden Serap Karakaş "Burada sağlıklı makarnalar üretmeye çalışıyoruz. Amacımız makarnayı daha masum hale getirmek ve işlevselliğini artırmak. Endemik otlar derken yörede kullanılan, geçmişten bu yana halk tarafından tüketilen otları alıyoruz yavaş kaynatmayla püre haline getirip makineden geçirerek olduğu gibi lifleriyle makarnalara katıyoruz. En son çalışmalarımızda; gluten, çölyak hassasiyeti, sindirim sistemi, şehir hastalıkları diyebileceğimiz hassasiyete duyarlı olanlara yönelik bakliyat makarnaları ile glutensiz olanları üretmeye başladık. Sağlığa faydalı fonksiyonel gıda üretmekten de çok mutluyuz." dedi.

"BAŞARILARINA TANIKLIK ETMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ"

Kadın girişimcilerin hem Balıkesir'de, hem de ülke genelinde ekonomiye katkılarının gün geçtikçe arttığını, iş dünyasındaki yerlerinin de pekiştiğini belirten Vali Ersin Yazıcı "Kadınlarımızı, iş hayatında görmekten ve onların önemli başarılarına tanıklık etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu yüzden, onların önemli başarılara imza atmasını sağlayacak her türlü projenin tüm kurumlarımızla birlikte destekçisi olmaya da devam edeceğiz. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlayacak her türlü girişimi her zaman destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Girişimci ruhlarını ortaya koyan tüm kadınlarımızı bir kez daha kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi

İHA