Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ile SPK’nın olaya müdahale etmesi gerektiğini belirten SMMMO Başkanı Metin Yalçın, kurumların suskunluğunun geçmiş dönemde yaşanan banka hortumları ile bankacılık krizlerini akla getirdiğini ifade etti. Yalçın yapılan işlemlerin basit bir hata olarak nitelendirmesinin ise toplum vicdanını zedelediğini kaydetti.

AÇIKLAMALAR KAMUOYUNU TATMİN ETMEDİ

SMMMO Başkanı Metin Yalçın yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Toplumumuzun son günlerde en önemli gündemi TL deki değer kayıpları ve bu yolla ülkemiz döviz temelli borç seviyesinin giderek artması. Kamuoyu bu konularda oldukça hassasken 31 Ağustos 2018 günü saat 22.00’dan itibaren Halkbank’ın piyasada 6,30 TL ortalamayla satılan doları 3,72 TL’den satmasıyla bir anda döviz temelli spekülasyon yapılıyor çekincesi ülke gündemine oturdu. Halkbank döviz kurlarında 22.01’de başlayan düşüş 22.39’a kadar sürmüş ve banka işlemleri 22.57’de durdurmuştu. Peş peşe gelen tepkilerin ardından banka alelacele bir duyuruda bulunarak 3. Parti yazılımdan kaynaklı bir sorun olduğunu, döviz alım-satım işlemlerine kısa süreli son verildiğini ve kısıtlı sayıda işlem yapıldığını bildirmişti. Tüm bu olaylar daha sıcaklığını korurken ertesi gün Akbank müşterileri ise kredi kartlarındaki bazı harcamaların iki kez kart limitinden düştüğünü, kart limitlerinin eksi bakiyelere indiğini, kredi kartlarına yapılan ödemelerin ise aktarılmadığını söyleyerek sosyal medyada onlarca ekran görüntüsü ve yazı ile durumu bildirmiştir. Her iki bankadan yapılan geri dönüşlerin ortak paydası ise “sistemsel hata” tabiri olurken bu açıklamalar kamuoyunu tatmin etmemiştir.

GEÇMİŞTEKİ BANKA HORTUMLAMALARI AKAL GELİYOR

Bankacılık her şeyden evvel bir itibar ve güven sistemidir. Sektör bu iki temel üzerine yükselir. Bu iki temelden birisi çürüdüğü anda ise bütün sistemin çökmesi an meselesidir. Yapılan bu işlemlerin “basit bir hata” olarak tanımlanması toplum vicdanını rahatlatmamaktadır. Güvensizliğin kol gezdiği bir bankacılık sektöründe 2000’li yıllarda yaşanan “banka hortumlamalarının”, “bankacılık krizlerinin” yaşanması kuvvetle muhtemeldir. Halkbank’tan yapılan açıklamalara göre “swap point- bugün ile yarın arasında iki para biriminin faiz farkı” olarak bilinen değerin yanlış girilmesiyle önü açılan “ucuz dolardan” toplamda 1763 müşteri 4,6 milyon dolar kadar satın almıştır. Bu tutara sadece 15 dakikada ulaşılmıştır. Hafta sonu yaşanan bu olaylar her şeyden evvel eksiksiz ve toplumun aklı ile dalga geçmeden açıklığa kavuşturulmalıdır. İlgili kamu kurum ve kuruluşları “basit hata” nedeniyle içi boşaltılabilecek bir bankacılık sisteminin acilen düzenlenmesi ve denetlenmesi gerektiğini bilmelidir. Gelinen bu noktada hemen her şeye bir açıklama yapan ve bankacılık sistemini düzenleyip “denetleme” amacıyla, geçmişte yaşanan bankacılık krizlerinden ders çıkarılarak örgütlenen BDDK (Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu) ve SPK’nın ise şu ana dek hiçbir şey yapmadığı görülmektedir. Balıkesir SMMM Odası olarak “basit bir hata” şeklinde tanımlanmış bu anormal durumun detaylarıyla incelenerek kamuoyu ile paylaşılmasını sorumluların mutlaka belirlenmesi ve gerekirse görevden el çektirilmesini kamuoyu adına talep ediyoruz. Aksi durumlarda bankacılık sisteminde başlayacak bir güvensizlik ortamının domino etkisi yaratabileceği hususunda yetkilileri uyarıyoruz.”