Balıkesir’deki mezbahalarda veteriner hekim kontrolü olmadan hiçbir şekilde hayvan kesilmediğini belirten İsmail Balaban, besicilikle uğraşanların da hayvanlarını mutlaka kontrol altında tuttuğunu söyledi. Balaban besicilerin de hastalıkla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirterek, hayvanlarda hastalık görüldüğü takdirde hayvanların hemen imha edildiğini ifade etti.

BALIKESİR’DE HASTALIK YOK

Balıkesir Celepler ve Besiciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Balaban yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bizim Balıkesir’imizde hiçbir şarbon hastalığı görülmedi. Bugüne kadar değişik değişik hastalıklar gördük. Şap, çiçek gibi hastalıklar gördük ama Balıkesir’de şarbon hastalığını hiç görmedik. Bu da Türkiye gündeminde medya tarafından çok abartılı şekilde anlatılıyor. Balıkesir’de böyle bir hastalık yok. Balıkesir’deki hayvanlarımız Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler tarafından devamlı kontrol altında. Nerede ufak bir sıkıntı olsa hemen karantina bölgesi ilan ediliyor ve sıkıntı yaşanmıyor.  Türkiye genelinde belki de hayvan sağlığı açısından en kontrollü il olabiliriz. Hayvancılık ve hayvan sağlığı konusuna önem anlamında ilimiz çok önde.

HASTA HAYVANLAR HEMEN İMHA EDİLİYOR

Gündeme oturan şarbon hastalığında 1 ila 7 gün içerisinde hastalığa yakalanan hayvan kendisini imha edebiliyor. Mezbahalardaki kesimlerde veteriner hekimlerimiz var ve hayvanların hepsi kontrolden geçiyor. Zaten veteriner hekimler böyle bir hastalığı gördüğünde hemen o hayvan imha ediliyor.

GÜVENLE ET YİYEBİLİRLER
Bizim vatandaşlarımız şarbon hastalığı konusunda biraz sıkıntılı. Acaba hastalık var mı diye düşünüyor olabilirler. Ama Balıkesir’de böyle bir hastalık yoktur. Türkiye genelinde şarbon hastalığına yakalanan iki hayvan olduğu söyleniyor. Bunlar da büyük ihtimalle ithal edilen hayvanlarda bulunuyor. Bu hayvanların birisi Trabzon diğeri de İstanbul bölgesinde olduğu söyleniyor.

KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN ETİ ALMASINLAR

Dikkat edilebilecek hususlar olarak şunları söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız et ve et ürünü ihtiyaçlarını kasaplardan sağlamalılar. Üzerinde damga bulunmayan etleri satın almamaları gerekiyor. Kasaplarda satılan etlerin kesimleri mezbahalarda yapılıyor ve mezbahalarda da bakanlığın görevlendirdiği veteriner hekimlerin sıkı kontrolleri oluyor. Mezbahada kesilen hayvanlarda hastalıkla ilgili bir sıkıntı olmaz. Balıkesir’de şarbon hastalığıyla ilgili sıkıntı yok. Herkes kasaplardan rahatlıkla etini alıp yiyebilir.

 

 

YETİŞTİRİCİLERİMİZ HASTALIK KONUSUNDA TİTİZ

Kesim aşamasına gelininceye kadar besicilerimiz de hayvanlarındaki hastalıkları tespit edebilecek bilgi ve birikime sahip. Zaten böyle bir hastalığa yakalanan hayvan hemen kendisini belli ediyor. Hasta olan bir hayvan diğerlerinden farklı olarak davranışlarda bulunabiliyor. Bu da yetiştiricinin hemen dikkatini çekiyor. Hayvanındaki hastalığını anlayamayan besicimiz olamaz. Şarbon hastalığını biz görmedik. Ama hastalığa yakalanan hayvanlar 1 ila 7 gün içerisinde kendisi imha ediyor. Şarbon hastalığına yakalanan hayvanın eti de yenmediğini de biliyoruz.”