DÖRT HASTANE KAPATILDI

“Şehir Hastanesi nedeniyle Balıkesir’in en büyük dört hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi, Göğüs Hastanesi, Askeri Hastane ve Dogumevi kapatıldı. İlçe hastanelerindeki birçok branşta uzman hekim bulunmuyor. Doktor ihtiyacı geçici görevlerle ildeki hastanelerden karşılanıyor.”

 

KANSER VAKALARINDA ARTIŞ VAR

“Son 20 yılda, Balıkesir’de kansere yakalanma oranında büyük artışlar yaşandı. Kanser hastaları için şehirde onkoloji merkezi bulunmuyor. Hastalar Bursa’ya ve diğer illere giderek tedavi oluyorlar. Bu durum hastaya büyük ekonomik yük getiriyor.”

 

 CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Balıkesir’in sorunlarına dikkat çekti. Tüm, özellikle Balıkesir’de yaşanan sağlık sorunları ve hastanelerle ilgili yapıyı eleştirdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında iktidarın Balıkesir’e hizmeti uzun bir süredir ihmal ettiğini ifade eden CHP’li Mehmet Tüm, iktidarın şehirde oy alamadığı yerlere yeterince hizmet vermediğini belirtti.

 

‘3Y ile iktidara gelen AKP,

3Y ile iktidardan gidecek!’

CHP’li Mehmet Tüm, basın toplantısında şunları ifade etti:

“AKP iktidarının yanlış politikaları ülkemizi uçuruma sürüklemektedir. Bu politikaların bedelini ise 80 milyon yurttaşımız ödemektedir. Eğitimden sağlığa, ekonomiden dış politikaya, tüm bu alanlarda ciddi bir yönetim krizi yaşanmaktadır. AKP, 16 yıl önce, 3Y formülüyle yani yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğini söyleyerek iktidara gelmişti. Bugün ise AKP tam da bu 3Y nedeniyle iktidarını kaybetmek üzeredir. Hayatın her alanında, yoksulluğun, yolsuzluğun ve yasakların arttığını görüyoruz. AKP iktidarı OHAL rejimiyle yoksulluğu ve yolsuzluğu arttırmıştır. AKP iktidarı yasakları gizlemeye çalışsa da başarılı olamamaktadır. Toplumun tüm kesimlerinde gelecek kaygısı her geçen gün artmaktadır.”

 

‘Türkiye’nin kalıcı sorunları

Balıkesir ilimizde en ağır şekilde

hissedilmektedir’

“AKP’nin geri dönüşü olmayan yanlış politikalarının sonucunu, yerel halkımız da çekmektedir. Türkiye’nin kalıcı sorunları, Balıkesir ilimizde en ağır şekilde hissedilmektedir. Balıkesir, AKP iktidarının yarattığı derin tahribatın sonuçlarına katlanan şehirlerin başında gelmektedir. Her şehirde olduğu gibi Balıkesir’de de halkın en büyük sorunu işsizliktir. Türkiye’de genç işsizlik oranı yüzde 20’lerde iken, Balıkesir’de bu oranın yüzde 30’ları aştığı ve her 3 gençten 1’inin işsiz olduğu görülmektedir. Balıkesir milletvekilleri olarak, hemen her günümüz, iş arayan gençlerimize çözüm yolu aramakla geçmektedir. İşe giren üniversite mezunu gençlerimizin çoğu kendi alanlarında çalışmamaktadır. Gençlerimiz Balıkesir’de iş bulamadığı için, iş bulma umuduyla metropollere göç etmektedir.”

 

‘Çiftçiler, mazot, gübre, tohum

fiyatları nedeniyle isyan ediyor’

“Geçtiğimiz hafta sonu Balıkesir’de çeşitli oda ve kooperatifleri ziyaret ettim. Balıkesir ili ülkemizde tarımın başkenti olarak bilinir. Gelinen yerde Tarım ve Hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Şimdi zeytin başta olmak üzere tarım ürünlerinin birçoğu üreticinin elinde kalmıştır. Çiftçiler, mazot, gübre, tohum fiyatları nedeniyle isyan ediyor. Üreticiler, krediyle bile idare edemeyecek duruma geldi. Yerli üreticiye her şeyi pahalılaştıran iktidar, tarımın başkenti Balıkesir’i bile dışa bağımlı hale getirdi. Esnaflar ise kepenklerini çoktan kapatmış, çaresizce kredi borçlarını kapatmanın yollarını arıyor. Balıkesir şehri tarımdan hayvancılığa, turizmden sağlığa baştan aşağı yok ediliyor. Balıkesir şehrimiz ekonomik krizi en ağır şekilde yaşayan şehirlerden biri olmuştur.”

 

‘Balıkesir’de bugün sağlık sistemi

tümüyle çökmüş durumdadır’

“Balıkesir’de bugün sağlık sistemi tümüyle çökmüş durumdadır. Türkiye’deki sağlık sisteminin çöküşü, Balıkesir’i de perişan etmiştir. Şehir hastanesi nedeniyle Balıkesir’in en büyük dört hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi, Göğüs Hastanesi, Askeri Hastane ve Eski Doğumevi Binası kapatıldı. İlçe hastanelerindeki birçok branşta uzman hekim bulunmamaktadır. Doktor ihtiyacı geçici görevlerle ildeki hastanelerden karşılanmaktadır. Geçici görevlendirmeler de doktorlara ciddi ekonomik zorluklar yaşatmaktadır. İlçelere günübirlik geçici görevlendirme yapılmaktadır. Bunun sonucunda da merkez hastanelerde her gün 40-50 hasta mağdur olmaktadır. Bu hastanelerde hastane yöneticileri, hiçbir gerekçe gösterilmeden sürekli değiştirilmektedir. Bu da aynı şekilde yönetim sorununa neden olmaktadır. Körfez ilçelerinde hastane kapasiteleri, mevcut nüfusa göre yetersizdir.  Sayısal olarak eksik kalmaktadır. Yaz aylarında ise nüfusun birkaç katına kadar çıkması da sağlık hizmetinin sunumunda büyük sorun yaratmaktadır.”

 

‘Balıkesir’de kansere yakalanma

oranında büyük artışlar yaşanmıştır!’

“Balıkesir’de tarımın bitirilmesinin en önemli nedenlerinden biri de AKP’nin şehrimize kurduğu rant projeleridir. Altın maden işletmeleri, HES projeleri ve termik santraller, Balıkesir’in cennet doğasını yok etmektedir. Diğer taraftan, sanayi bölgelerinin tarım ve ormanlık arazilere kurulması, zeytinlikler başta olmak üzere, tarımsal üretime büyük zarar vermektedir. Ayvalık ilçesine yapılan barajlar ve maden santralleri, dünya çapında ünlü kumsalları ve doğal güzellikleri yok etmekte ve şehrin turizm kaynakları rant yüzünden değerini kaybetmektedir. Balıkesir’deki doğa katliamı projeler, insan sağlığını da büyük ölçüde etkiliyor. Son 20 yılda, Balıkesir’de kansere yakalanma oranında büyük artışlar yaşanmıştır. Kanser hastaları için şehirde onkoloji merkezi bulunmamaktadır. Hastalar Bursa’ya ve diğer illere giderek tedavi olmaktadır. Bu durum hastaya büyük ekonomik yük getirmektedir.”

 

‘İktidar ekonominin, çiftçinin, üreticinin,

esnafın, gençlerin bitişini seyrediyor’

 “AKP iktidarı, Balıkesir’e hizmeti uzun bir süredir ihmal etmektedir. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ‘Hizmette birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak’ demişti. AKP, Balıkesir’de de ne yazık ki, oy alamadığı yerlere yeterince hizmet vermemektedir. ‘Balıkesir’i marka şehir yapacağız’ diyen iktidar, Balıkesir’de ekonominin, çiftçinin, üreticinin, esnafın, gençlerin her geçen gün bitişini seyretmektedir. Çiftçiden esnafa, öğrenciden doktora, gencinden yaşlısına, hastasından çalışanına herkes Balıkesir’in gidişatından endişe duyuyor.”

 

‘2019’da hem Türkiye’yi hem

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız’

“Bu sorunlar, ne yazık ki Türkiye’nin birçok şehrinde de yaşanıyor. AKP iktidarının bugüne kadar yaptıkları, bu sorunları çözemeyeceğini de bizlere göstermiştir. İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in, Balıkesir’in kısaca Türkiye’nin AKP iktidarından artık kurtulması gerekiyor. AKP iktidarının yönetim krizi, ülkeyi topyekûn bitirmeden, yurttaşlarımızın AKP’nin iktidarını bitirmesi gerekiyor. 2019 seçimlerinde, hem Türkiye’yi hem Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni alarak halkımızı AKP’den kurtarmış olacağız.”