Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek bakanlığının Balıkesir’deki yatırımları hakkında bilgiler verdi. Bakan Bak Balıkesir merkezde Sporcu Kamp Eğitim Merkezi, Bandırma’da Spor Salonu ve BAUN ve Bandırma 17 Eylül Üniversite Kampüslerine yurt sözü verdi.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun Balıkesir ile ilgili brifingini dinleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı olan Balıkesir’de su sporlarının daha da geliştirilmesi için çalışmalarda bulunacaklarını belirtti. Bakan Bak ayrıca Balıkesir’in bir spor şehri olması için de planlamaların yapıldığını kaydetti.

 

KAMP MERKEZİ MÜJDESİ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde sporcularla da fotoğraf çektirerek şunları söyledi:

“İsmail Akçay için düzenlemeyi planladığınız Yol Koşusu için biz de destek veririz. Kendisi Balıkesir ve ülkemize mal olmuş önemli bir atlet. Türk Atletizminin duayenlerinden, büyüklerinden birisi. Güreşte de Yasemin Adar’ın kazandığı dünya şampiyonluğu çok önlemli. Ben Güreş Federasyonu Başkanıyken onların altyapı çalışmalarını yapmıştık. Onun dışında ifade ettiğiniz gibi Spor Salonu ve onun yanındaki Atletizm Pisti gibi tesislerin bir arada olduğu ortamda sporcular için kamp merkezi talepleri var. Böyle bir kamp merkezinin oraya yapılmadığı doğru olur. Çünkü hepsi bir arada olur. Onu biz programımızı alalım ve kısa bir zaman içinde de gerçekleştirelim. Onun dışında yağlı güreşlerle organizasyonlar daha iyi seviyeye gelmesi için çaba göstereceğiz. Kurtdereli Yağlı Güreşleri önemli. Basketbolda BANVİT’in ortaya koyduğu performans ortada.

BELEDİYELERLE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Onunla alakalı olarak da Balıkesir hem hayvancılık hem tarım kenti. Bunun yanında sanayi de iyice yerleşmeye başladı. Dolayısıyla büyükşehir olarak gençlerimize hizmet edecek spor tesislerini hep birlikte yapıp, birlikte yönetelim. Çünkü sporun gençlere ulaştırılmasında bizim bakanlığımızın yanı sıra belediyelerimizin de bize destek olması lazım. Belediyelerle birlikte çalışmamız lazım. Mahalli idareler bu işte en önemli rolü oynuyor. Mahalli idarelerle omuz omuza verirsek çok daha başarılı oluruz.

SPOR GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTMAK DEMEKTİR

Sayın Valimizle biz Rize’deyken beraber çalışmıştık. Okullardaki düşük gelire sahip gençlerin spora kazandırılması için, onların yüzme havuzlarına, salonlara götürülmesi noktasında beraber çalışmıştık. Burada da bunlar gerekli. Çocuklar bizim geleceğimiz. O yüzden çocukları spora götürmek, taşımak çok önemli. Artı en önemli şeylerden bir tanesi de çocukların uyuşturucudan uzak tutulması, internet bağımlılığı başta olmak üzere madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan onların geleceğini tehdit eden alışkanlıklardan uzaklaştırılması için spor önleyici bir güçtür. Sporun birleştirici gücünü, sporun ortak dilini kullanmamız gerekiyor. O yüzden belediyelerle birlikte biz her gittiğimiz yerde Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak hem gençlik merkezlerinde hem spor aktivitelerinde yaptığımız organizasyonlarda hep belediyelerle birlikte çalışıyoruz. Başarı daha da artıyor. O zaman güç birliği yapılıyor, birlikte çok daha fazla iş yapabiliyoruz. Bu noktada valilerimizle beraber işler yapıyoruz, sağ olsunlar onlar da çok büyük destek veriyorlar. Bizim hedefimiz gençlerimizin kötü alışkanlıklardan, uyuşturucudan uzak kalması. Bunun için spor kulüplerimize, belediyelerimize destek oluyoruz.

BALIKESİR’DE SU SPORLARI KÜLTÜRÜ OLUŞMALI

Biz Bandırma’da da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla büyük bir salon inşa edeceğiz. Onunla ilgili çalışmalarımız, üniversite ile ortak proje hazırlıyoruz. O da hem Bandırma’da üniversiteye hizmet edecek hem de oradaki basketbola, diğer büyük organizasyonlara hizmet edecek bir spor kompleksi inşasıyla alakalı çalışmamız devam ediyor. Proje aşaması yoğun bir şekilde sürdürülüyor. İnşallah onu da tamamlayacağız. Balıkesir’i aynı zamanda bir spor şehri yapmayı da planlıyoruz. Bunun yanında çok önemli bir şey var. Hem Marmara’da hem de Ege’de kıyısı olan Balıkesir’de su sporlarında gelişmeler olması önemli. Bu noktada belediyelerimizle yelkendi, diğer su sporları ile çocuklarımıza hem yüzme öğretmek hem de yelken gibi su sporlarına teşvik etmek önemli. Balıkesir’de bu kültürün gelişmesi bence anlamlı. Balıkesir’de güreşte belli bir altyapı, yıllara varan bir gelenek var. O devam ettiriliyor. Aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi’nin, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi başta olmak üzere onların yurt ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Bunlarla ilgili süratle üniversite kampuslarının içerisinde yurtlar inşa ederek, öğrencilerimin çok daha kaliteli eğitim almalarını sağlayacağız.”