Balıkesir’in eksiğinin markalaşma olduğu belirtilen toplantıda Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu Balıkesir’in merkeziyetçilikten bir an önce uzaklaşması gerektiğini ifade etti. Her ilçenin üretimine göre sanayileşme modelinin uygulanmasını arzu ettiğini söyleyen Hasan Ali Eğinlioğlu Balıkesir’in bir bütün olduğu takdirde bunu gerçekleştirebileceğinin altını çizdi.

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu yatırımcıların kabusu olan dövizdeki iniş çıkışları da değerlendirdi. Ülke genelinde dövizdeki iniş çıkışın sanayileşme açısından önemli bir sorun olduğunu söyleyen Eğinlioğlu kesinlikte ekonomik bir reformun yapılması gerektiğini kaydetti. Eğinlioğlu, “Dövizdeki bu sık iniş ve sıkışlar bizi hakikatten dövüyor, yıpratıyor” diye konuştu.

BALIKESİR HANGİ ALANDA SANAYİLEŞMELİ

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu toplantıda ilk olarak Balıkesir’in hangi alanda sanayileşmesi konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eğinlioğlu şunları söyledi:“Eskiden Bilim Teknoloji Bakanlığı idi şimdi Sanayi Bakanlığı oldu. Bakanlık Balıkesir’in geleceğinde uzun vadede hangi ana sanayilerde olması gerektiğini bize sordular. Yani Sanayi Odası olarak bize danışarak görüş bildirmemizi istediler. Ama bu görüşler daha kamuoyu araştırması şeklinde yürütülüyor. Bu konu kamuoyunda tartışılsın, konuşulsun istiyoruz. Ticaret Odası’nda, Ticaret Borsası’nda, BASİAD, BAGİAD, MÜSİAD’da konuşulsun. Balıkesir çekirdeğini bozmadan, dokusunu bozmadan hangi sanayi dallarında olmak istiyorsa bize bildirin gibi bir görüşmemiz oldu. Onların da bazı düşünceleri var. Bu çok sevindirici bir şey.”

PARSELASYON BİTMEDEN YERLER BİTMEK ÜZERE

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişme süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Hasan Ali Eğinlioğlu şunları kaydetti:“Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi üç bölüm olarak genişleme alanında ilerliyor. Şu anda yapılan çalışmalarda birinci genişleme bölümüne 40 talep var. Birinci bölüm neredeyse bitiyor gibi, ama daha parselasyonları yapılmadı. Dolayısıyla çok hızlı bir gelişme var OSB’de. Belki diğer genişleme alanları da imara açılmadan, parselasyonu yapılmadan bitme noktasına gelecek. Bunun neticesinde de bir sonrası Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmalarını yapmak için düşüncelerimiz olacak.”

HERŞEYİMİZ VAR MARKAMIZ YOK

Balıkesir için söylenilen Türkiye’yi doyuran il söyleminin yetersiz olduğunu belirten Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir’in markalaşma sorunu bulunduğunu ifade etti. Eğinlioğlu şunları söyledi:“Bunun yanında biz diyoruz ki Balıkesir Türkiye’yi doyuran il; tarım, hayvancılık hemen bitti. Üç kelimeyle hemen hallediyoruz. Ama elle tutulur bir markamız yok. Balıkesir’in tanınırlığı yok. Geçen bir şey anlattılar Balıkesir’in içinden geçerken 4 defa kırmızı ışıkta durulur mu diye serzenişte bulundular. Böyle bir şey olur mu adam Akhisar ile Balıkesir’i karıştırmış. Bu eksiklik bizde esasında. Yani dolayısıyla bizim bir markamız yok. Bu markayı oluşturabilecek teknik imkanların yanı sıra turizm, tarım, hayvancılık, zeytinyağı ve her şey var. Ama bir markamız olmamış. Biz bu marka konusunda çok ciddi çalışmalar başlatmak üzereyiz. Yakın gelecekte inşallah bu netleştiğinde sizlerle paylaşacağız. Yani inşallah hepimiz Balıkesirli olmaktan iftihar edeceğiz.

DÖVİZDEKİ İNİŞ ÇIKIŞ BİZİ DÖVÜYOR

Ülkede yaşanan ekonomik iniş ve çıkışların Balıkesir sanayicisine etkilerini de değerlendiren Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu şunları söyledi:“Dövizdeki bu sık iniş ve sıkışlar bizi hakikatten dövüyor, yıpratıyor. İnanın kendi işyerlerimizde yıllardır yaptığımız hesapları yarın kurun nereye gideceğini bilemediğimiz için yapamaz duruma geldik. Bu yatırımcıyı tedirgin ettiği kadar insanların mevcut işini yürütmekte bile sıkıntı yaşaması bayağı önemli. Umarım önümüzdeki dönemde bunlar hallolur diye düşünüyorum. Ama yatırım yapmak için de yatırımcının bir finans kaynağına ihtiyacı var. Böyle bir ortamda yatırım yapmak; Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin birinci etabının açılacak yerlerinin neredeyse bitiyor gibi ortamda bile bunu yakalamak Balıkesir için avantaj. Ama genel anlamda bütün Türkiye bu dövizdeki sıkıntıyı yaşıyor. İnşallah bu günleri de aşacağız. Bu işin düzelebilmesi için kesinlikle ekonomik bir reform paketine ihtiyaç var.

HER İLÇENİN ÜRETİMİNE GÖRE SANAYİLEŞME MODELİ İSTİYORUZ

Yıllardır Balıkesir’in bir merkez olarak düşünüldüğünü de belirten Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir’in bir bütün olarak görülmesi için çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti. Eğinlioğlu şunları söyledi:“İlimiz genelinde oldukça değişik sanayi kolları bulunuyor. Mesela Bandırma’ya ağır metal sanayi geliyor. Yine Bandırma’ya Kale Grubu önemli bir savunma sanayi konusunda yatırım yapmak istiyor. Vestel firması da yine Bandırma’ya yatırım için gelmek isteyen firmalar arasında yer alıyor. İnsan arzu ediyor ki bu fabrikalardan birisi Balıkesir merkezine kurulsun diye bir algı var. Ama biz Balıkesir olarak hep merkeziyetçi olmuşuz, ilçelerimizi yok saymışız. Mesela Ayvalık’ta turizm, zeytin ve zeytinyağı var, Edremit’te de zeytin ve zeytinyağı ön planda. Burhaniye bölgemizde gelişmiş seracılık OSB’sinin kurulması için çalışmalar var. Ayrıca yine Burhaniye’de ilaç sanayinde kullanılan bitki üretimi göze çarpıyor. Yani bizim ilçelerimizin üretimine uygun bir şekilde sanayileşme yapmamız gerekiyor ve bunu yapmak için de çalışmalarımız olacak. Bu çalışmaları yaparken de başta Valiliğimiz olmak üzere Büyükşehir belediyemiz, çeşitli sivil toplum kuruluşları da buna destek veriyorlar. Biz Balıkesir olarak bir bütün olarak hareket edersek olumlu çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum.”

RESLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK

Balıkesir’in yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi bakımından sengin olduğunu dile getiren Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu bu konuda desteklerin bulunduğuna işaret etti. Eğinlioğlu şunları kaydetti:“Yenilenebilir enerji kolları arasında yer alan Rüzgar Enerjisi ile ilgili desteklemeler bulunuyor. Balıkesir de rüzgar enerjisi bakımından oldukça zengin bir il. Bu konuda rüzgar enerjisi santrallerinin motor, pervane ve ana gövde üretimini bu bölgeye çekilmesine yönelik salık veriyorlar. Bizim  de bu konuda yapacağımız çalışmalarla rüzgar enerjisi konusunda daha ileriye gitmemiz gerekiyor.”

YÖNETİM TAM KADRO

Toplantıya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü, Yönetim Kurulu Üyeleri: Nazmi Yarış, Ali Bilcanlı, Mehmet Niyazi Eğinlioğlu, Emre İnce, Uğur Kula, Sinan Yırcalı, Mustafa Madak ve Onur Özkul katıldı.