Türkiye’nin içinde sürüklenmek istendiği ekonomik krizin önlenmesi için tüm iş dünyasının üretime devam etmesi kararının alındığı birliktelikte, sivil toplum kuruluşları, oda ve borsa temsilcileri ile siyasetçiler bir bütünlük oluşturulması gerektiğini belirtti. İş dünyası bu zor günlerin geçeceği konusunda açıklamalarda bulunurken, siyasetçiler de kriz ortamında zarar görenlerin yanında olacakları konusunda açıklamalarda bulundu.

DÖVİZ VE RANT LOBİSİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Otel Basri’de düzenlenen birliktelik toplantısının açılışında konuşan AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan Türkiye’de gözü olanların amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi. Demiraslan şunları kaydetti:

“Öncelikle böyle zorlu bir süreç yaşanırken,  her kesimden işadamımızı, Bugün bu salonda bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Önce vatan diyen, değerli işadamlarına sahip olduğumuz için, bir Balıkesirli olarak onur ve gurur duyuyorum.  Malumunuz, döviz, faiz ve rant lobisi, Türkiye’deki ekonomik büyümeyi durdurup, kriz çıkarmak için topyekun bir saldırı başlatmıştır. 15 Temmuz’da gazi meclisimizin, savaş uçaklarıyla bombalanması neyse, bugün ekonomimizin kur faiz sarmalıyla kuşatılması da odur. Darbecilere teslim olmadığımız, çıplak ellerimizle tankların karşısına dikildiğimiz gibi,  ekonomi terörü yaratanlara da teslim olmayıp, varımızla yoğumuzla mücadele edeceğiz. Döviz kuruna, faizlere bakıp el ovuşturanlar, hiç boşuna heveslenmesin. Aziz Türk milletinin sırtından kazanamayacak, bu millete diz çöktürtemeyeceklerdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, ülkemizde milli bir mücadele başlamıştır. Alaca Mescit toplantılarıyla ülkenin bağımsızlık ateşini yakan, Balıkesirliler, bu mücadeleyi çok iyi bilirler. Buradaki tabloyu görünce Balıkesirlilerin, Türkiye’nin yeni milli mücadelesinde, gereken sorumluluğu alacağına, olan inancım bir kat daha artmıştır. Milli Mücadele döneminde emperyalist güçlere, 15 Temmuz gecesi milli iradeye darbe vurmaya kalkışanlara, Balıkesirliler meydanları doldurarak gereken cevabı vermişti. Döviz kuruyla ekonomik savaş başlatan hainler, topraklarında,18 yaşında Amerikan mandasına karşı çıkan Savaştepeli Tıbbiyeli Hikmet’i, daha yirmisinde şehadete yürüyen Makbule Efe’yi,  Kurtuluş Savaşı kahramanı Koca Seyit’i yetiştiren, bu toprağın insanlarının  'ya istiklal ya şehadet' dediğini bir türlü anlayamamışlardır. Paşa Camii Kubbelerinin kurşunlarını söküp, cephane yapan ecdadın torunları bugün, döviz ve altınlarını bozdurarak ekonomik savaştaki yerlerini almışlardır. İnanıyorum ki, bu saldırıyı da atlatıp, 2023 HEDEFİNE, daha güçlü ve emin adımlarla yürüyeceğiz. Döviz, faiz ve rant lobisine boyun eğmeyeceğimizi, dost düşman herkes bilsin. Daha önce denediler, başaramadılar.  Bundan sonrada başaramayacaklar. Bu savaşı inşallah hep birlikte kazanacağız.”

 

****

BELEDİYELER ARTIK YERLİ İŞ MAKİNESİ KULLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da Marmara Belediyeler birliğinin encümen toplantısında alınan kararla yaklaşık 190 belediyenin yerli iş makinesi alarak bundan sonra ithal değil yerli ve milli sanayiye destek olacaklarını açıkladı. Kafaoğlu şunları söyledi:

“Marmara Belediyeler Birliği’nin Encümen toplantısını bugün (dün) burada gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve encümen üyeleriyle beraber toplantımızı yaptık. Toplantıda yerli ve milli sanayiyi destekleme açısından bir karar alındı. Marmara Belediyeler Birliği’nin 190 üyesi var ve bütün belediyelere resmi yazı yollanılarak belediyelerin bütün iş makinelerini, araçlarını ve gereçlerini ithal değil yerli ve milli olan firmalardan almaları için tavsiye kararı alındı. Kendi yerli ve milli sanayimizi desteklememiz gerektiğini söyledik. 3-7 Ekim tarihlerinde de birliğin genel kurulu Balıkesir’de yapılacak.

EKONOMİMİZE, TÜRK PARAMIZA SALDIRIYORLAR

Balıkesir için düzenlenen bu toplantıyı önemsiyorum ve çok önemli. İşadamlarımızın ülkemize karşı yapılan 15 Temmuz saldırısı gibi bir saldırı var. Şimdi de ekonomimize, Türk Liramıza saldırdılar. Ama bu yüce Türk milleti tarih boyunca bir sürü badirelerden geçmiş, binlerce yıllık geçmişi olan bir milletiz. Amerika’nın geçmişi henüz 200 yıl. Nice badireleri hep atlatmışız. Ama önemli olan birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz, iri olmamız, diri olmamız önemli. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz zaman nice badireleri hep atlatmışız. İşte Çanakkale’de yedi düvele karşı Çanakkale’yi geçilmez yapmış, Kurtuluş Savaşı, Sakarya Savaşı, Dumlupınar Savaşı hep zaferler yazdık. En son 15 Temmuz’da yine bu millet cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıkarak elinde hiçbir güç olmamasına rağmen toplara, tanklara, savaş uçaklarına ve helikopterlerine karşı göğsünü siper ederek o hayasızca akını durdurdu.

15 TEMMUZ’DAN SONRA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Saldırılar tabi ki bitmedi. 15 Temmuz’dan öncesi vardı. İşte MİT TIR’larının durdurulması, 17-25 Aralık yargı darbesi vardı, bir sürü badirelerden geçtik. Daha sonra da 15 Temmuz’dan sonra güney sınırlarımızda bir terör devleti oluşturmak istediler. Onu da başaramadılar. Kararlı bir duruşla Fırat Kalkanı Operasyonu ve Zeytin Dalı Operasyonuyla oradaki hayallerini de suya düşürdük. Ama asla vazgeçmiyorlar. İşte şimdi de ekonomimize, Türk liramıza döviz kurları üzerinde oynayarak saldırı yapıyorlar. Burada da yine bir ve beraber olarak inşallah bunu da aşacağımıza yürekten inanıyorum. Bugün takip ettiğimizde dövizde gerileme olduğunu gözlemledik, daha da iyi olacak. Allah’ın izniyle bunları aşacağımıza yürekten inanıyorum. Ben değerli işadamlarımızın, üreticilerimizin bu noktada dik durmaları ve hükümetin, milletin, devletinin, bayrağının yanında durmasını anlamlı buluyorum.”

****

BUNUN DA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ise ekonominin yeniden eski günlerine döneceğini belirterek şunları söyledi:

“Gerçekten ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde panik yapmamamızı ve çok dikkatli olmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü en büyük insanı felakete sürükleyen şeylerin başında panik gelir. Panikle yanlış kararlar alınması bu kez daha farklı sonuçlara yol açabiliyor. Ancak bizler ülke olarak, millet olarak birçok kriz atlatmış ve bunların üstesinden gelmiş bir toplumuz. Hem iş dünyası hem de halk olarak inşallah bu zor günleri de yine birlik ve beraberliğimizle aşacağımız kanaatindeyim.

HER GEÇEN GÜN İYİYE GİDİYOR

Dün Ankara’daydım. Oradaki Marmara Bölgesi Oda ve Borsa Başkanlarımızın değerlendirme toplantısı vardı. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanımız da katıldı. Orada değerlendirmede bulunduk. Geçen haftadan bu yana gelen dalgalanmayla birlikte pazartesi sabahı alınan bazı önlemler oldu. Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın açıklamalarıyla birlikte farklı önlemler alındı ve iş her geçen gün regülesine girmeye başladı.

BU GÜNLERİ EL ELE BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Sadece bir kürdan parçası düşünün, bunu elimize aldığımızda kırmamız çok basit. Herhalde bu salonda 70-80 kişiyiz. Herhalde 70-80 tane kürdanı bir araya getirip kırmaya kalktığımızda onu yapmamız mümkün değil. Bizler de hep birlikte beraber olduğumuz müddetçe bunu da aşacağımızdan hiç şüphem yok. Burası Kuvayi Milliye şehri. Hem şehir olarak hem ülke olarak inşallah bunun da en kısa sürede üstesinden geleceğiz. Bizler 15 Temmuz’u atlattıktan sonra ertesi günü işyerlerini açan kişileriz. Aynı şekilde bugün de kaldığımız yerden aynı şekilde işlerimize devam ediyoruz. Sıkıntılı günler geçiriyor muyuz eve geçiriyoruz. Ama inşallah bunu hep birlikte el ele aşacağımızdan hiç şüphem yok.”

******

BU İŞİN UHDESİNDEN GELİRİZ

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula da birlik ve beraberlik halinde here türlü zorluğu ülke olarak yenilebileceğini belirterek şunları kaydetti:

“Bu ülke her türlü içten ve dışarıdan tehlikelere karşı göğüs gerebilecek bir ülkedir. Biz bunu 15 Temmuz’da yaşadık. Halkımız cumhurbaşkanımızın davetiyle halkımızın cesaretiyle uhdesinden geldik. Bu ülke 70 cent’e muhtaç hale kadar da geldi. Ama bunları da aştı ve yoluna devam etti. Burada önemli olan bizim el birlik; siyasetçisiyle, iş alemiyle, çalışanıyla, memuruyla, esnafıyla bir bütün olduğumuz takdirde bizi hiç bir güç bu şeylerden yıldıramaz diye düşünüyorum. Bunlar da geçecektir, hayat normale de dönecektir. Ben burada kararlı duruşu neticesinde hükümetimizin ve Merkez Bankası’nın almış olduğu bir dizi kararlar neticesinde bir günde döviz 7,70 liradan 6 liralara kadar düştü. Ben bunun önümüzdeki günlerde kararlılığımız devam ettiği sürece daha düşeceği kanaatindeyim. Yani hayat normale doğru dönecektir. Biz bu işin uhdesinden inancımızla geliriz ve geleceğimizden de hiç şüphem yoktur.

OSB’NİN DOLARLARINI SON CEN’E KADAR BOZDURDUK

Biz OSB Müteşebbis heyeti olarak Sayın Valimizin önderliğinde Çinlilere satılan bir arsadan gelen bir dövizimiz vardı. Bu dövizimizi dün cent’ine kadar bozdurarak olaya sözde değil, özde bir katkı sağlamaya çalıştık. Burada bunu söylerken bir icraatımızı değil, hepimizin yaklaşımını dile getirmeye çalışıyorum. Ben bu duygu ve düşüncelerle birliğimizi, dirliğimizi devam ettirelim istiyorum. Bu birlik ve dirlik bizi refaha götürecektir.

İNŞALLAH AYDINLIK GÜNLER HEPİMİZİN OLACAK

Ben siyasetçilerimizden şunu unutmamalarını rica edeceğim. Bu günler geçecek, hayat normale dönecek. Ama bugünlerde, iş dünyasında bir hayli yara alan üyelerimiz olacak. O arkadaşlarımıza da hayat normale döndükten sonra siyasetçilerimizin bunların sorunlarına çözüm üretmek açısından yanlarında olmasını ben şimdiden talep edeceğim. Çünkü buradaki tüm oda ve derneklerin üyeleri bu ülkenin esnafı, tüccarı, sanayicisidir. Bunlar var olduğu süre içerisinde hep beraber var olacağız. Ama bunların bir tanesinin kaybolması hepimize zarar verir diye düşünüyorum. İnşallah en aydınlık günler hepimizin olur.”

****

PSİKOLOJİK SAVAŞ İÇİN ADIMLAR ATILIYOR

Sanayi Odası Başkan Vekili Sinan Yırcalı da birlik ve beraberliğin önemine değinerek şunları dile getirdi:

“Burada sarf edilen sözlerin sadece sözden ibaret olmadığını ve bu masa etrafında toplanan insanları bir araya getirerekten bu birlikteliği adeta bir ete, kemiğe büründürdüğünüz için çok teşekkürler. ABD yönetiminin gayri meşru ve hiçbir ekonomiye sığmayan, tamamen irrasyonel tepkiler nedeniyle piyasalarımızda olan dalgalanmalar hepimizce malum. Bu dalgalanmaların Türkiye ekonomisiyle, Türkiye gerçekleriyle bir ilgisi olmadığı, ekonominin yanında neredeyse bir psikolojik savaş olduğu ve buna yönelik bazı adımlar atıldığını hepimiz gördük. Fakat buna rağmen ekonomi yönetimimizin Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımız önderliğinde beraber yaptığı aldığı tedbirler, vatandaşlarımızın bu konuyu sahiplenmesi iyiye gidiş adımlarını pazartesiden itibaren görmeye başladık. Bu gidişatın devam edeceği hepimizin beklentisi ve ümididir.

TÜM DÜNYA TEPKİ GÖSTERİYOR
Türk ekonomisi reel sektörüyle, sanayiciler, ticaret erbabı olarak, bankacılık sektörüyle son derece sağlam bir temele, yapıya oturtulduğu hepimiz tarafından gözlemleniyor. Türkiye’nin bir ekonomik savaştan yana olmadığı tüm çevreler tarafından benimsenmiş bir noktadadır. Bu alınan tedbirler iyileşme trendinin devam edeceğini ve Trump yönetiminin açıklamalarına da tüm dünyadan; Rusya, Avrupa ve diğer ülkelerden de tepkilerin geldiğini görmekteyiz. İnşallah bu birlikteliği görüp, bu psikolojik savaşın, bu ekonomik savaş ile bir yere gelinmeyeceği ve bu masa ve Türkiye genelinde de tüm çevrelerin bir araya gelip kenetlendiğinde bir yıkılma değil, kuvvetlenerek çıkacağımızın tüm çevreler tarafından görüleceğine inanıyorum. Bu kadar insanı bir arada görmek bile bizi yüreklendiriyor, kuvvetlendiriyor.”