Ayvalık'taki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına ait ikinci tören saat 10.00'da ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtı önünde gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Şükrü Kara öncülüğünde; Garnizon Komutanı Personel Albay Fevzi Koruyucu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, gaziler, şehit aileleri ve kalabalık bir vatandaş grubunun hazır bulunduğu tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı.

ATATÜRK ANITI’NA ÇİÇEK YAĞMURU

Tören öncesinde; Ata’ya olan saygılarını ifade etmek isteyen çok sayıda vatandaş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çiçek yağmuruna tuttu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde Ayvalık Belediye Bandosu'nun eşliğinde İstiklal Marşı'nın seslendirildiği törende; günün anlam ve önemini ifade eden konuşmayı ise; Ali Çetinkaya İlk Kurşun Rehabilitasyon Merkezi Hizmet Birliği’nde görev yapan Tabip Albay Fatih Özenalp, 1919'da başlayıp, 3 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın 30 Ağustos 1922'de bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın sevk ve idaresinde 'Başkomutanlık Meydan Muharebesi' ile taçlandığını hatırlattı.

ŞEHİT AİLELERİYLE YAKINDAN İLGİLENİLDİ

Bu zafer ile tarihi boyunca hür yaşamış Türk Milleti'nin bu işgale boyun eğmemekle, bundan sonrada hür yaşayacağını tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Özenalp "Bu zafer milletimizin kendisine olan güvenini yeniden kazanmasını sağlamış, aynı zamanda modern Türkiye'yi oluşturan ilerleme hamlesinin de itici gücü olmuştur. Bütün dünyada sömürgeci devletlerin ezdiği uluslara örnek teşkil etmiş, umutları tükenen toplumlara bir ümit meşalesi olmuştur" dedi. Sakarya İlkokulu öğrencilerinden Sınay Çınar’ın günün anlam ve önemine ait şiiri seslendirmesinin ardından Sakarya İlkokulu öğrencileri tarafından Balıkesir’e yöresine ait halk oyunları gösterileri sunuldu. Vali Yardımcısı Şükrü Kara’nın öncülüğündeki protokol üyeleri törende hazır bulunup, ön sıralarda bulunan gazilerle, şehit aileleriyle yakından ilgilenmeleri dikkatlerden kaçmadı.

 Törenin ardından Ayvalık Belediyesi'nin bando takımı Şef Ergün Tekincan'ın öncülüğünde vatandaşların eşliğinde marşlar ve Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan bir konser verdi. İHA