Dernek Başkanı Akay Şahin anma töreninde yaptığı konuşmada Sivas Olaylarının üstünün örtülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Şahin 1993 yılında Madımak Oteli’nde yaşamın, kardeşliğin, barışın, laikliğin, cumhuriyetin, çağdaşlık ve bilimin de yakıldığını ifade etti.

 

KATİLAMIN 25’İNCİ YILDÖNÜMÜ

Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün Sivas Katliamının 25’inci yıldönümü. Hayatını kaybeden tüm canları saygı ve sevgiyle anıyoruz. Sivas Madımak olayı yani Sivas katliamı Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında Madımak Oteli’nin kuşatılıp, devletin gözü önünde yakılması ve dolayısıyla 35 yazar, ozan ve aydın yakılarak katledilmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İSTEYENLER HER ZAMAN KATLEDİLDİ

Türkiye’de demokrasi ve özgürlük isteyen bütün aydınlar yaşamlarının her alanında ne yazık ki saldırıya uğramışlar ve katledilmişlerdir. 3 Eylül 17-978 Sivas’ta, 25 Aralık 1979 Kahramanmaraş’ta, 4 Temmuz 1980 Çorum’da, 2 Temmuz 1993 Sivas’ta, 12 Mart 1995 Gazi Mahallesinde ve Haziran 2013 Gezi olaylarında yaşananlar bunun birer kanıtıdır.

YAKILAN KARDEŞLİK VE BARIŞTI

Sivas’ta yakılan; yaşamın, kardeşliğin, barışın sevdasıydı. Laiklikti, Türkiye’ydi, Cumhuriyetti, çağdaşlıktı, bilim ve sanat aşkıydı yakılan. Radikal İslam denilen ve dine dayalı bir devlet düzenini, Laik Türkiye Cumhuriyeti yerine kurmak isteyenler terörü yaşam biçimi haline getirmişler; Cumhuriyete, laik düzene, aydınlığa, sanata, bilime, Atatürk ve devrimlerine saldırmışlardır.

DAVA DÜŞÜRÜLDÜ

Ne yazık ki devlet; gerici saldırıya, kendi yurttaşlarının yakılmasına büyük ölçüde seyirci kalmıştır. Ardan geçen zaman içinde Sivas olaylarının üstünün örtülmesi için herşey yapılmış ve nihayetinde 13 Mart 2012’de Sivas Davası düşürülmüştür. Böylece gerici güçler düzen yargısı tarafından alenen aklanmıştır.

 

AYDINLIK TÜRKİYE ÖZLEMİYLE 35 ÇANI ANIYORUZ

Sivas olaylarının 25’inci yıl dönümünde özgür ve demokratik bir ülke yaratmak için Madımak’ta bedenleriyle ateşe samah duran canlarımızın direnci, bilinci ve inancı mücadelemize ışık tutacaktır. İnsanlarımızın yüreklerini burkan, acıtan, ağlatan, çocuğundan yaşlısına milyonlarca insanı irkilten ve düşündüren bu yangında; canlarını yitiren 35 insanımızı saygıyla ve aydınlık bir Türkiye özlemiyle anıyoruz.”

 

Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından düzenlenen anma programına CHP İl ve ilçe örgütleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve sendika temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.