CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin 95’inci yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; Atatürk’ün 7 Şubat günü Zağanos Paşa Camii’nde yaptığı konuşmasının üzerinden 95 yıl geçtiğini, Atatürk’ün Balıkesir Hutbesinde o günlerden bu günlere atıfta bulunduğunu’’ belirtti.

“Atatürk’ün dediği gibi ‘milletin lideri olan kişinin halka doğruyu söylemesi, halkı dinlemesi ve halkı aldatmaması!’ gerektiğini ifade eden Havutça, bugün ülkeyi yöneten kişinin halkı kandırdığını ve doğruları söylemediğini belirtti.

Havutça yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Aydınlık Türkiye adına, demokrasi, özgürlük ve laiklik yolunda verdiğimiz azimli mücadele, Atatürk İlke ve devrimleri ışığında her platformda devam etmektedir.

 Atatürk’ün Balıkesir’e geldiği bugün hepimiz için Kuva-yi Milliye ruhunun yeniden canlandığı gündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 7 kez geldiği Balıkesir'e ilk ziyaretini gerçekleştirdiği 6 Şubat günün ertesinde Zağanos Paşa Camii’nde yaptığı konuşmasında cumhuriyet rejiminin ve kurulacak devletin temel esası ile devrimlerine ışık tutan mesajlar vermiş, Balıkesir ve kahraman halkını ne kadar önemsediğini göstermiştir.

 Tarihe “Balıkesir Hutbesi” olarak geçen Atatürk’ün hutbesi, o gün olduğu kadar bu güne de ışık tutan önemli uyarılara dikkat çekmektedir. Kuva-yi Milliye ruhunun ateşleyen Balıkesirlileri her defasında takdir eden Yüce Önder’in Balıkesir Hutbesindeki uyarıları dahilinde bağımsızlığına her zaman sahip çıkan Balıkesirliler olarak cumhuriyete gönülden bağlılığımızı sürdüreceğiz.

 Bugün Ülkemizde yapılmak istenen rejim değişikliğinin, laik, demokratik, özgür Türkiye Cumhuriyetinden götüreceği Atatürk ilke ve devrimleri, 100 yıllık cumhuriyet kazanımlarıdır.

Adım adım tek adamlık rejimine gittiğimiz bu süreçte; 100 yıl önce yıkılan saltanatın tekrardan diriltilmesinin provaları yapılmaktadır.

 Ne diyor Atatürk o günkü tarihi konuşmasında: ‘…milletin lideri olan kişinin halka doğruyu söylemesi, halkı dinlemesi ve halkı aldatmaması! Halkı genel durumdan haberdar etmek son derece önemlidir. Çünkü her şey açık söylendiği zaman halkın beyni faaliyet halinde bulunacak iyi şeyleri yapacak ve milletin zararına olan şeyleri reddederek şunun veya bunun arkasından gitmeyecektir.’ Ülkeyi kötü yöneten AKP hükümetinin halktan sakladığı gerçekler gün gibi ortadayken, İktidarın bu hutbeyi okumasını, dersler almasını yürekten temenni ediyorum. Bu dersi alacaklarını arzu etmek ise tamamen iyi niyetimizdir.”

 Ülke olarak içerde ve dışarda batağa saplandığımız AKP İktidarı döneminde, Anayasa ve diğer kurumlar üzerinden ülkenin anatomisiyle oynanmakta, Türkiye Cumhuriyeti tek adama teslim edilmektedir. 

Bizlerin; Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Atatürk İlke ve devrimleri ışığında sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ederek aydınlık değerlerden asla ödün vermeyeceğimiz şüphe götürmez bir gerçektir.

Bu karar ve inançla; çağdaş, eksiksiz tam demokrasiyi, eşitlik ve adaleti kendine görev edinmiş bu yolda mücadele veren tüm vatansever yol arkadaşlarımızı, aydınlık Türkiye adına demokrasi ve laiklik yolundaki azimli mücadele nedeniyle kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük önem verdiği Balıkesir’imize ziyaretlerinin 95. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere, vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”